Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A katolikus egyháznak szerinte...

A katolikus egyháznak szerintetek milyen mértékű befolyása volt/van abban, hogy ma itt tartunk, ahol (ősi történelmónk, vallásunk elfelejtése, területünk 2/3-nak elvesztése, stb. )?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy anno a saját ősmagyar vallást kellett feladnunk emiatt, rengeteg magyar embert kellett meggyilkolnunk a kereszténység miatt -> ezért alig maradt lehetőségünk a saját történelmünk megismerésére, stb.
2011. jún. 14. 20:59
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Az ősi dolgok elvesztéséhez van köze, trianonhoz nincs.
2011. jún. 14. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim válasza:

Hatalmas jelentősége van a kereszténység felvételének.

Ha nem térünk át erre a hitre 1000 évvel ezelőtt, akkor eltöröltek volna minket a föld színéről.

2011. jún. 14. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
a kereszténység felvétele gazdasági lépés volt.
2011. jún. 14. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
68%
Sok magyar embert megöltek, vagy fosztottak meg a testi épségétől. De, ha nem teszik ezt, akkor ma nem vitatkoznánk itt, hanem elsöpört volna minket is a történelem vihara, mint a hunokat.
2011. jún. 14. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
68%

Igen nagy befolyása volt, mivel amikor mi bejöttünk a Kárpát-medencébe, már Európa viszonylag rendezett volt, és ha nem alkalmazkodunk, akkor ma már valóban nem lennénk itt.

A ősi történelmünk, vallásunk megőrzésében is nagy szerepe volt a katolikus egyháznak, például az első kutató expedíció a 13. században Julianus barát nevéhez köthető, aki szerzetesként igen közel állt a katolikus egyházhoz.

A trianonos felvetést nem értem, ezer évvel később volt, ráadásul akkor már a katolikus egyház hatása bőven nem volt akkora, mint régebben.

2011. jún. 14. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a választ.
2011. jún. 15. 07:30
 7/28 hollófernyiges ***** válasza:
Mondjuk ha a katolikus helyett az ortodox vallást vesszük fel, annak a nyelvészek nagyon örülnének, mert már ezeréves lenne az írásbeliségünk, náluk nem volt nyomatva az egységes latin v görög nyelv.
2011. jún. 15. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:

Valójában ha az 1500-as években a Pápa elrendelte volna (ahogy kérték tőle), hogy küldjön keresztény seregeket a Magyar Királyság megsegítésére a pogány törökök ellen akkor nem dekkoltak volna itt 150 évig és az Osztrákoknak sem kellett volna "felszabadítani" minket később még 200 évre.


Azt megtippelni, hogyha ez megtörténik mi lett volna lehetetlen. Akár lehettünk volna ugyan olyan fejlettek most, mint a nyugat (hiszen minden lehetőség nyitott volt). Vagy nem. De ez már sose derül ki.

2011. jún. 15. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

Amúgy a kereszténységet egész történelme során szinte kivétel nélkül felülről erőltették rá az emberekre. A földműves parasztnak, vagy a városban dolgozó szatócsnak aztán nagyon nem volt érdeke, hogy mondjuk Iuppiter helyett a szentségnek áldozzon, vagyhogy Athéné temploma helyett keresztény templomot ajándékozzon meg. A korai időkben persze a kereszténység terjedt magától is, de főleg a tehetősebb városi rétegben és a katonaság között, ebben pedig jelentős szerepe volt a terjesztésnek és a régi antik vallások leépülésének is. Azért az sem utolsó, hogy a Római Birodalom nagyjából Iulianus után kezdett lezülleni. Ő volt az utolsó, aki megpróbált gátat szabni a kereszténység térnyerésének, és az utolsó császár, aki nagyobb ellenvetés nélkül uralkodott az egész birodalom felett. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a kereszténységnek igenis jelentős szerepe volt Róma szétesésében: belső ellentétek kialakulása, a hagyományos értékek megvetése, a Sibylla-könyvek elégetése, stb.

A baj csak az, hogy a kereszténység úgy elterpeszkedett az európai kultúrában, hogy megfolytott szinte minden életképes alternatívát, ez pedig szerintem nagyon is egysíkuvá tette az itteni életet. Próbálkozások ugyan folyamatosan zajlanak, hogy a régi vallásokat ilyen-olyan formában feltámasszák, de ezek sajnos csak lokális jellegűek. A másik baj, hogy ezen vallásokból hiányzik az, ami a kereszténységnek sajnos nagy előnye: a dogmarendszer és a kéterez év során kialakult szertartásrend, amely élővé és erőssé teszi.

Azért egyvalamit nem sikerült kiölnie a kereszténységnek az emberekből: a misztikum és a természeti erők iránti kötődést, amely még a legájtatosabb, keresztvetegető keresztényben is ott van, még ha nem is akarja beismerni.

Az is nagy baj, hogy napjainkban számos olyan, ún. "vallás" ütötte fel a fejét (Wicca, különféle "táltos" hitek, ""druidák""?!, atlantiszi egyiptomiak, vagy tudom is én, micsodák), amelyek hiteltelenné teszik a többi, tényleges alappal és történelmi háttérrel rendelkező kezdeményezést is. Ezek legalább akkora bajt okoznak a régi hiteknek, mint a keresztrekötözött rendbontó követői.

2011. jún. 15. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Az igazi kereszténység nem irtotta ki a pogány szokásokat, hanem beolvasztotta magába.

Magyarországon sosem volt olyan szintű üldözés vagy egyházi elnyomás, mint sok helyen nyugaton, úgyhogy nem a filmekre kéne alapozni.


És közhely, de igaz: óriási a különbség az igazi jézusi kereszténység; és az embereket zárdákba záró judeokereszténység között.

2011. jún. 15. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!