Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Le tudná nekem röviden tömören...

Le tudná nekem röviden tömören írni a Józsue könyvétől a Judit könyvéig, hogy melyik könyv miről szól?

Figyelt kérdés

csak a főbb sztorik kellenének,mert témazárót írunk belőle majd,( egyszer már olvastam őket)csak már nem emlékszem rájuk:/

fontos lenne..15/L :)


2013. febr. 9. 18:36
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Ezsdrás

KÖZELEDETT Jeruzsálem megjövendölt Babilon alatti 70 éves pusztaságának vége.

Egy maradék visszatér (1:1—3:6). Jehova arra indítja Cyrus perzsa király szellemét, hogy bocsásson ki a zsidók számára egy rendeletet Jeruzsálembe való visszatérésükre és Jehova házának felépítésére vonatkozóan. Sürgeti az esetleg Babilonban maradó zsidókat, hogy járuljanak önkéntesen a tervhez, és intézkedik arról, hogy a visszatérő zsidók az ősi templom edényeit vigyék vissza. A Júda királyi törzséből származó vezért, Dávid király egyenes leszármazottját, Zorobábelt (Sesbassárt) jelöli ki kormányzónak a szabadon bocsátott izraeliták vezetésére, aki Jésua mellett szolgál főpapként (Ezsd 1:8; 5:2; Zak 3:1). Jehova hűséges szolgáinak egy maradéka — mely 200 000 főből is állhatott a nőket, férfiakat és gyermekeket együttvéve — teszi meg a hosszú utazást.


A templom újjáépítése (3:7—6:22). Az emberek építőanyagokat hordanak össze, és visszatérésük második évében ujjongó kiáltások közepette lefektetik Jehova templomának alapját.


Ezsdrás visszatér Jeruzsálembe

Egybegyűjti a visszatérő zsidókat az Aháva folyóhoz utolsó oktatás végett, és a már egybegyűlt 1500 férfihoz még néhány lévita is csatlakozik. Ezsdrás felismeri, mekkora veszélyek érhetik az úton őket, de nem akar a királytól kísérő csapatot kérni, nehogy úgy értelmezhesse eljárását, hogy nincs elegendő hitük Jehovában. Ehelyett böjtöt hirdet ki, és vezetése mellett az egész tábor Istenhez esedezik. Jehova meghallgatja imájukat, és keze oltalmazóan felettük van az egész hosszú utazás alatt. Így kincseiket (modern pénzre átszámítva több mint 43 000 000 dollárt) biztonságban el tudják hozni Jehova jeruzsálemi házába (8:26, 27; lásd a lábjegyzetet).


A papság megtisztítása

Ezsdrás értesül a zavaró körülményekről, arról, hogy a nép, a papok és a léviták összeházasodtak a pogány kánaánitákkal. A hűséges Ezsdrás megdöbben erre a hírre. Imában terjeszti az ügyet Jehova elé. A nép bevallja helytelen cselekedetét és kéri Ezsdrást, hogy ’legyen erős és cselekedjék’ (10:4). Ezsdrás rábírja a zsidókat, hogy adjanak túl az idegen feleségeken, akiket az Isten törvénye iránti engedetlenségből vettek el. A tisztátalanságot körülbelül három hónapon belül megszüntetik (10:10–12, 16, 17).

2013. febr. 9. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Nehémiás

NEHÉMIÁS, akinek neve azt jelenti: „Jah megvigasztal”, I. Artaxerxes (Longimanus) perzsa király zsidó szolgája volt. Pohárnoki tisztséget töltött be a királynál. Ez az állás nagy megtiszteltetés és a bizalom jele volt.


Nehémiást Jeruzsálembe küldik

Nehémiást igen felkavarja az a hír

A hír szerint a zsidók sorsa igen nehéz. A falak és a kapuk romokban hevernek. Nehémiás böjtöl és Jehovához fohászkodik

Amikor a király megkérdezi Nehémiást szomorúságának okáról, Nehémiás beszél neki Jeruzsálem állapotáról és engedélyt kér, hogy visszatérhessen és újjáépíthesse a várost és annak falait. Kérését a király teljesíti, és Nehémiás azonnal Jeruzsálembe utazik.


A fal újjáépítése (3:1—6:19). A falon az ötödik hónap harmadik napján kezdődik el a munka. A papok, a fejedelmek és a nép mind együtt vesznek részt a munkában. A város falait a kapuk között gyorsan rendbe hozzák.


A horonita Szanballat így gúnyolódik: „Mit csinálnak ezek a hitvány zsidók? . . . Hát bevégzik valaha?” Ehhez az ammonita Tóbiás gúnyolódva hozzáteszi: „Bármit építsenek is, ha egy róka felmegy rá, összeomlik ez a kövekből álló fal” (4:2, 3). Amint a fal eléri magasságának felét, a zsidók ellenségei megharagudnak és összeesküdnek ellenük. Feljönnek Jeruzsálem ellen harcolni, de Nehémiás buzdítja a zsidókat, hogy ne feledkezzenek el arról: „Jehova nagy és félelmet keltő Isten”, és harcoljanak családjaikért és otthonaikért (4:14). A munkát újból megszervezik, s a feszült helyzetre való tekintettel egyesek lándzsáikkal állnak őrt, mások pedig kardjukkal övükben dolgoznak.

De probléma van a zsidók között is. Egyesek uzsorát szednek Jehovát imádó társaiktól, Isten törvényével ellentétben (2Móz 22:25). Nehémiás változtat a helyzeten


Az ellenség most még ravaszabb taktikához folyamodik az építés leállítása végett. Meghívják Nehémiást egy tanácskozásra, mert el akarják tenni láb alól, de ő azt válaszolja, hogy nem szakíthat időt a nagy munka miatt,

. A fal építése „ötvenkét nap múlva” befejeződik (Neh 6:15).

A nép oktatása

Nyolcnapos nagygyűlést hívnak össze a nyilvános térre a Víz-kapunál. Ezsdrás nyitja meg a programot egy faemelvényről. Áldja Jehovát, majd Mózes Törvényéből olvas hajnaltól délig. Még léviták is segítenek neki, akik magyarázzák a Törvényt a népnek és ’folytatják az olvasást a könyvből, az igaz Isten Törvényéből hangosan, s azután világosan megmagyarázták és a nép megértette az olvasottakat’ (8:8). Nehémiás arra biztatja népét, hogy ünnepeljen, örvendjen és értékelje a következő szavak erejét: „Jehova öröme a ti erősségetek” (8:10).

A falak felavatása (12:27—13:3). Az újonnan megépített falak felavatása újabb alkalom az énekre és a boldogságra. Megint alkalmuk van összegyülekezni. Nehémiás két nagy hálaadó énekkórust és felvonulást szervez, hogy a falnál meneteljenek az ellenkező irányban, s végül is csatlakozzanak az áldozatok bemutatásához Jehova házában. Intézkedéseket tesznek a papok és a templomi léviták anyagi szükségletének a biztosítására. A Bibliából egy további felolvasás feltárja, hogy az ammonitákat és a moabitákat sem szabad beengedni a gyülekezetbe, tehát mostantól kezdve el kell különíteni az összes kevert népet Izraeltől.


A tisztátalanság kiirtása (13:4–31). Egy Babilonban töltött időszak után Nehémiás visszatér Jeruzsálembe, és azt tapasztalja, hogy új bűnök honosodtak meg a zsidók között. Milyen gyorsan megváltoztak a dolgok! Eliásib főpap ebédlőtermet készíttetett a templom udvarán az ammonita Tóbiásnak, Isten egyik ellenségének. Nehémiás nem veszteget időt, kidobja Tóbiás bútorzatát és az egész ebédlőtermet megtisztítja.

De van még ennél gonoszabb dolog is, amire vonatkozóan pedig ünnepélyes fogadalmat tettek, hogy nem követik el újra. Idegen, pogány feleségeket hoztak be a városba. Az ezekből a házasságokból született utódok már nem tudnak héber nyelven beszélni. Nehémiás emlékezteti őket arra, hogy Salamon is az idegen nők miatt vétkezett. E miatt a bűn miatt kiűzi Nehémiás Eliásib főpap unokáját. Azután megállapítja a papság sorrendjét és a léviták munkáját.


Remélem tudtam segíteni, ebből csemegézhetsz, hát nem kevés anyag bár igen sokat szelektáltam belőle.

2013. febr. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!