Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi az evangélium?

Mi az evangélium?

Figyelt kérdés
Ha egy kereztény evangélizál, hogyan fogalmazza meg az örömhír lényegét?

2013. jan. 24. 21:16
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez attól függ, hogy ki hirdeti, például


Jehova Tanúi:


"Jön az Armageddon, ezért gyere olvass te is Őrtornyot..."


Adventisták:


"Fogadd el Jézust (Ő a csali) + Ellen Gould White-ot, és tartsd meg a szombatot..."


Mormonok:


"Fogadd el Joseph Smith első látomását..." (a többi hazugságot ezután már úgyis könnyen beveszed)


Katolikusok:


"te Péter vagy, és ezen a kősziklán építem fel az én anyaszentegyházamat - ezért logikus(!?), hogy miénk az egyedül igaz egyház"


stb...

2013. jan. 24. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Meg van írva:


Eszetekbe juttatom továbbá, atyámfiai, az evangyéliomot, melyet hirdettem néktek, melyet be is vettetek, melyben állotok is,2Amely által üdvözültök is, ha megtartjátok, aminémű beszéddel hirdettem néktek, hacsak nem hiába lettetek hívőkké.3Mert azt adtam előtökbe főképpen, amit én is úgy vettem, hogy a Krisztus meghalt a mi bűneinkért az írások szerint;4És hogy eltemettetett; és hogy feltámadott a harmadik napon az írások szerint;


Pál Apostolnak Korinthusbeliekhez írt első levele » 15. fejezet 1-4

2013. jan. 24. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
"Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen." (János 3:16)
2013. jan. 24. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Te jó Isten. És sokan ezt el is hiszik.

Na már tudom honnan fúj a szél...

Én Tanú vagyok.

Nem azt hirdetjük, hogy jön Armageddon.


Az evangélium jelentés örömhír jó hír.

Jézus azt mondta az apostolainak, hogy menjenek és mondják el, hogy Isten királysága elközeledett.

A jó hír pedig: Isten királysága


Ez az emberiség egyedüli reménysége, ez a királyság fogja megoldani az emberiség összes problémáját a földön is.


Nagyon szépen kérlek ha ez neked vicc akkor ne viccelődj,

Mi ezt nem tartjuk viccesnek, ember életek forognak kockán, te meg viccelődsz... ha meg nem vagy tisztában valamivel akkor valótlant meg ne állíts, mert így terjednek a butaságok Jehova Tanúiról.


Kedves Kérdező.


„Az ember felfedezte, hogy sokkal kényelmesebb meghamisítani az igazságot, mint megjobbítani önmagát” (Charles Caleb Colton, XIX. századi angol lelkész).


ezért sokan másként és másként értelmezik az evangéliumot.

Valami jobb dolog jó hírének a hirdetése

ezt Jézus mint írtam, Isten királyságára értette.

2013. jan. 24. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Janos 3:16.ebben az igeversben benne van az egesz evangelium.
2013. jan. 25. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! #3 és #5 elég csak annyit elmondani, hogy higgyenek Jézus Krisztusban? Igaz, hogy a Ján 3,16-hoz hasonló szép hívószavak vannak az Újszövetségben, de mi van pl. a magvető példázattal?

Én asszem megfejtettem a hívószavak és a szigorú példabeszédek közt feszülő ellentmondást. Ti. nem elég hinni, hanem a hitben MEG IS KELL MARADNI, állhatatossággal. Az üdvözül, aki állhatatossággal, hosszútűréssel kitart a hitben, és aki tanul az Igéből, elsősorban is szeretetet, irgalmat. Mert cselekedetek nélkül halott a hit.


De akik nem olvassák legalább az Újszövetséget s csak azt gondolják, elég ha „elhiszik” hogy: „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta, hogy aki hisz benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.”??


János 1. levelében ráakadtam egy frappáns összefoglalóra:

„Ez pedig az ő parancsolata, hogy higyjünk az ő Fiának, a Jézus Krisztusnak nevében, és szeressük egymást, a mint megparancsolta nékünk.”


Nem tudom, mi az evangélizáció helyes módszere. A kárhozatot szóba kell-e hozni? Vagy csak pozitív előjelű mondatokat kell használni, mint pl. Ján 3,16?

2013. jan. 25. 11:01
 7/10 anonim ***** válasza:

Például így:


"Péter azonban előállván a tizenegygyel, felemelé szavát, és szóla nékik: Zsidó férfiak és mindnyájan, kik lakoztok Jeruzsálemben, legyen ez néktek tudtotokra, és vegyétek füleitekbe az én beszédimet! Mert nem részegek ezek, a mint ti állítjátok; hiszen a napnak harmadik órája van; Hanem ez az, a mi megmondatott Jóel prófétától: És lészen az utolsó napokban, ezt mondja az Isten, kitöltök az én Szellememből minden testre: és prófétálnak a ti fiaitok és leányaitok, és a ti ifjaitok látásokat látnak, és a ti véneitek álmokat álmodnak. És épen az én szolgáimra és az én szolgálóleányaimra is kitöltök azokban a napokban az én Szellememből, és prófétálnak. És tészek csudákat az égben odafenn, és jeleket a földön idelenn, vért, tüzet és füstnek gőzölgését. A nap sötétséggé változik, és a hold vérré, minekelőtte eljő az Úrnak ama nagy és fényes napja. És lészen, hogy mindaz, a ki az Úrnak nevét segítségül hívja, megtartatik. Izráelita férfiak, halljátok meg e beszédeket: A názáreti Jézust, azt a férfiút, a ki Istentől bizonyságot nyert előttetek erők, csudatételek és jelek által, melyeket ő általa cselekedett Isten ti köztetek, a mint magatok is tudjátok. Azt, a ki Istennek elvégezett tanácsából és rendeléséből adatott halálra, megragadván, gonosz kezeitekkel keresztfára feszítve megölétek: Kit az Isten feltámasztott, a halál fájdalmait megoldván; mivelhogy lehetetlen volt néki attól fogvatartatnia. Mert Dávid ezt mondja ő róla: Magam előtt láttam az Urat mindenkor, mert ő nékem jobb kezem felől van, hogy meg ne tántorodjam. Annakokáért örvendezett az én szívem, és vígadott az én nyelvem; annakfelette az én testem is reménységben nyugszik. Mert nem hagyod az én lelkemet a sírban, és nem engeded, hogy a te szented rothadást lásson. Megjelentetted nékem az életnek útait; betöltesz engem örömmel a te orczád előtt. Atyámfiai férfiak, szabad nyilván szólanom ti előttetek Dávid pátriárkáról, hogy ő megholt és eltemettetett, és az ő sírja mind e mai napig minálunk van. Próféta lévén azért, és tudván, hogy az Isten néki esküvéssel megesküdött, hogy majd az ő ágyékának gyümölcséből támasztja a Krisztust test szerint, hogy helyheztesse az ő királyi székibe, Előre látván ezt, szólott a Krisztus feltámadásáról, hogy az ő lelke nem hagyatott a sírban, sem az ő teste rothadást nem látott. Ezt a Jézust feltámasztotta az Isten, minek mi mindnyájan tanúbizonyságai vagyunk. Annakokáért az Istennek jobbja által felmagasztaltatván, és a megígért Szentszellemet megnyervén az Atyától, kitöltötte ezt, a mit ti most láttok és hallotok. Mert nem Dávid ment fel a mennyországba; hiszen ő maga mondja: Monda az Úr az én Uramnak: Ülj az én jobbkezem felől, Míglen vetem a te ellenségeidet lábaid alá zsámolyul. Bizonynyal tudja meg azért Izráelnek egész háza, hogy Úrrá és Krisztussá tette őt az Isten, azt a Jézust, a kit ti megfeszítettetek. Ezeket pedig mikor hallották, szívökben megkeseredének, és mondának Péternek és a többi apostoloknak: Mit cselekedjünk, atyámfiai, férfiak? Péter pedig monda nékik: Térjetek meg és keresztelkedjetek meg mindnyájan a Jézus Krisztusnak nevében a bűnöknek bocsánatjára; és veszitek a Szentszellem ajándékát. Mert néktek lett az ígéret és a ti gyermekeiteknek, és mindazoknak, kik messze vannak, valakiket csak elhív magának az Úr, a mi Istenünk. Sok egyéb beszéddel is buzgón kéri és inti vala őket, mondván: Szakaszszátok el magatokat e gonosz nemzetségtől" Csel 2:14-40


Vagy így:


"Mikor pedig ezt látta Péter, monda a népnek: Izráel férfiai, mit csodálkoztok ezen, vagy mit néztek mi reánk, mintha tulajdon erőnkkel vagy jámborságunkkal míveltük volna azt, hogy az járjon? Az Ábrahámnak, Izsáknak és Jákóbnak Istene, a mi atyáinknak Istene megdicsőítette az ő Fiát, Jézust, kit ti elárulátok, és megtagadátok Pilátus előtt, noha ő úgy ítélt, hogy elbocsátja. Ti pedig azt a szentet és igazat megtagadátok és kívánátok, hogy a gyilkos ember bocsáttassék el néktek, Az életnek fejedelmét pedig megölétek; kit az Isten feltámasztott a halálból, minek mi vagyunk bizonyságai. És az ő nevében való hit által erősítette meg az ő neve ezt, a kit láttok és ismertek; és a hit, mely ő általa van, adta néki ezt az épséget mindnyájan a ti szemetek láttára. De most, atyámfiai, tudom, hogy tudatlanságból cselekedtetek, miképen a ti fejedelmeitek is. Az Isten pedig, a mikről eleve megmondotta minden ő prófétájának szája által, hogy a Krisztus elszenvedi, ekképen töltötte be. Bánjátok meg azért és térjetek meg, hogy eltöröltessenek a ti bűneitek, hogy így eljőjjenek a felüdülés idei az Úrnak színétől. És elküldje a Jézus Krisztust, a ki néktek előre hirdettetett. Kit az égnek kell magába fogadnia mind az időkig, míglen újjá teremtetnek mindenek, a mikről szólott az Isten minden ő szent prófétájának szája által eleitől fogva. Mert Mózes ezt mondotta az atyáknak: Prófétát támaszt néktek az Úr, a ti Istenetek a ti atyátokfiai közül, mint engem; azt hallgassátok mindenben, a mit csak szólánd néktek. Lészen pedig, hogy minden lélek, valamely nem hallgatánd arra a prófétára, ki fog irtatni a nép közül. De a próféták is mindnyájan Sámueltől és a következőktől fogva, a kik csak szóltak, e napokról jövendöltek. Ti vagytok a prófétáknak és a szövetségnek fiai, melyet Isten szerzett a mi atyáinkkal, mondván Ábrahámnak: És a te magodban megáldatnak a földnek nemzetségei mindnyájan. Az Isten az ő Fiát, Jézust első sorban néktek támasztván, elküldé őt, hogy megáldjon titeket, mindegyikőtöket megtérítvén bűneitekből." Csel 3:12-26


De találsz még több példát is az Apostolok Cselekedeteiben.

2013. jan. 25. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 titak ***** válasza:

Szó szerint: (wiki)

Az evangélium görög eredetű szó, jelentése jó hír, örömhír, amellyel általában az Újszövetség első négy könyvét jelölik (illetve az úgynevezett apokrif evangéliumokat).


"A Jézusról és tanítványairól szóló legendákat először élőszóban terjesztették a „küldöttek” (vagyis apostolok), s mielőtt írásos rögzítésükre került volna sor – de még azután is –, más-más közösségekben különféle verziók és értelmezések gyökereztek meg."

Az első írott kánoni evangélium valószínűleg Márk evangéliuma (kb. 65 – 70), amelyet Máté és Lukács feltehetően forrásként használt, melyet aztán kedvére kiszínezett.

2013. jan. 25. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

(#3-as vagyok.)


Kedves kérdező!


A kérdésed az örömhír lényegének a megfogalmazására irányult. A Jn 3,16 ezt annyira frappánsan megfogalmazza, hogy sokan az "evangéliumban lévő evangélium"-nak nevezik. Valóban az is, hiszen a lehető legjobban megragadja az isteni üdvtervet, de ez még csak a kezdetek kezdete. Nem tudom, hogy katolikus vagy-e, de attól függ minden további tanács, mivel a katolikusok és az egyéb nemkatolikus keresztények lényegesen máshogy képzelik el a hitbe való bevezetést és a keresztény életet. Én katolikus vagyok, úgyhogy pl. hiába tanácsolnám a szentségek által való gyarapodást, ha azt protestáns lévén zsigerből elutasítod.

2013. jan. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az Apostolok cselekedeteiből hozott példák egyrészt nem jók, mert izraelitákhoz szólnak, vagyis olyanoknak, akiknek csak egy "kis kiegészítésre" van szükségük (ami nem is olyan kicsi, de ebbe ne menjünk bele). Másrészt jók abból a szempontból, hogy figyelembe veszik a hallgatóságot, és a közös háttérismeretekből indulnak ki.

Nem szeretem az olyan evangelizáló alkalmakat, ahol vidáman zenélő emberkék két szám között elmondják, hogy Jézus szeret téged, mert reklámszaga van, és hiába nem lehet ennél többet és nagyobbat mondani, de ebben nem merül ki a keresztény hit egész tartalma.

Az evangelizáció már egy második lépés kell hogy legyen. Először meg kell ismerni az embert, hogy a megtérésnek az alanya lehessen, ne pedig a megtérítésnek a tárgya. Ehhez azonban az szükséges, hogy egyénre szabottan közelítsük meg a témát.

Péter apostol azt mondja, hogy álljunk készen, hogy válaszolni tudjunk, ha a hitünk felől kérdeznek minket. Valaki hozzátette: de éljünk úgy, hogy kérdezzenek.

2013. jan. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!