Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hit hasonlít a pszichológiához?

A hit hasonlít a pszichológiához?

Figyelt kérdés
Mindkettő az életet akarja jobbá tenni. Mik a különbségek?
2013. jan. 11. 18:44
 1/6 nagylzs ***** válasza:

A pszichológiát sokan tudománynak tekintik. De nem teljesen egzakt. Sok olyan dolog van benne amit igazoltak, de olyan dolgokban is bővelkedik amiről egymásnak ellentmondó vélemények vannak. Mindenesetre a pszichológiának van tudományos (főleg biológiai) alapja, és sok dolgot kísérletileg igazoltak benne. A pszichológiának van mentális komponense, és mint minden tudomány, törekszik az objektivitásra. Az egyetlen, helyes nézet kialakítására.


A hit az, ami nem igazolható. Se kísérletileg se máshogy. A hit nem igazán mentális. Főleg érzelmi alapon való elfogadást takar - az emberek többségénél az érzelmek határozzák meg, hogy mi az amit igaznak hisz. Az objektivitásra való törekvés nem része a hitnek - az adott embertől függ hogy törekszik-e rá, és általában véve a hittel kapcsolatban az objektivitás nem lehetséges. A sok különböző hitű ember más-más nézetet vall, és nem törekednek az "egyetlen helyes nézet" kialakítására. Sőt, a hitben mindenkinek saját nézete lehet, és ezek jól megférnek egymás mellett, anélkül hogy az egyes emberek közül valakit hazugnak kellene bélyegezni.


A pszichológiát lehet használni arra, hogy jobbá tegyük mások életét. De arra is lehet használni, hogy másoknak szenvedést okozzunk. A hitre ugyan ez igaz, de ott más az alkalmazás módja - az erre (főleg érzelmileg fogékony, önállótlan) embereket lehet vele befolyásolni.


Lehetne még sorolni... vannak dolgok amikben hasonlítanak, és van amiben nem.

2013. jan. 11. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem szerencsétlen a párhuzam nagyon.


A hit alapjában véve az egyén sajátja, olyan gondolata, amit bár próbál racionális érvekkel alátámasztani, végső soron ez nem lehetséges.


A pszichológia viszont egy (valóban elég vitatott) tudomány, ami az ember elmét, lelket, tudatot próbálja valamilyen módon racionális rendszerben értelmezni, és ennek részeként akár a hitet is magyarázni.


Talán jobb párja lehetne a teológia, mert az is megpróbálja az embert elhelyezni a világban, csak az alap nem a racionális világ és az emberek alapvető vonásai, hanem az adott vallás, világnézeti rendszer. Abból vezet le valamilyen logika alapján egy emberi jellemet is, többek között.


Összességében ezek ugyanabba a témakörbe tartoznak, mint a művészetek, az esztétika. Ezek által keresi magát az ember a világban, hogy honnan jött, hová megy, mi ez az egész.


Ennek egyik szélsősége a hit (annak is mondjuk a vakhit), ami nem keresi a racionalitást (még ha minimálisan használja is).

A másik szélsőség az abszolút materializmus, amikor mindent a tudományos tényekkel akar valaki igazolni.


Egyik sem tud a másik nélkül létezni, mert az emberi voltunkat sem megélni, sem magyarázni nem tudjuk (és talán nem akarjuk) csupán szabályok szerint, de nem is élhetünk a valóság szabályai nélkül.


A pszichológia elvileg inkább tudomány, de mivel a tárgyát nehéz analizálni, nagyon sok dolgot tisztán tapasztalati úton vizsgál, feltételez. Emiatt a tudományok képviselői épp úgy szkeptikusan állnak hozzá, mint a vallásoké.

-


Személyes véleményem szerint mindenki hisz valamiben, mert enélkül nem lehet embernek lenni. A pszichológia pedig jó esetben segíti, hogy olyan dolgokra alapozzuk az életünket, hogy működjön az egész.

-


ui.: a buddhizmus és a tao vallásfilozófiák néven is ismeretesek és esetükben egész más a helyzet, mert legalább annyira hajlamosak tapasztalati úton megállapítani dolgokat, mint a pszichológia. De esetükben szintén nem az ember lelke áll a középpontban, hanem az ember helye a világban.

2013. jan. 11. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 nagylzs ***** válasza:

"A pszichológia viszont egy (valóban elég vitatott) tudomány, ami az ember elmét, lelket, tudatot próbálja valamilyen módon racionális rendszerben értelmezni, és ennek részeként akár a hitet is magyarázni."


Ez egy fura dolog: bár a pszichológiában vannak olyan dolgok amit például "személyiség lélektannak" neveznek, de igazából a pszichológia nem ismeri el a lélek mint olyan létezését. Nemrég írtam belőle dolgozatot, konkrétan volt egy ilyen kérdés, hogy "mivel nem foglalkozik a pszichológia", és az volt a helyes válasz, hogy a lélek. Országos pszicho vizsga teszt, nem én találtam ki. :-)


Ez inkább csak olyan érdekesség, azért írtam le. Ki hinné, de a pszichológia nem foglalkozik a lélekkel. :-)

2013. jan. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

mert nincs?


van agy, meg tudat

2013. jan. 11. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 nagylzs ***** válasza:

Az agy, egy szerv. Létezése bizonyított, kétségbe vonhatatlan, és egyre többet tudunk meg róla.


A tudat közvetlenül megtapasztalható dolog. Bár az igaz, hogy csak szubjektív módon - mindenki csak a sajátját tapasztalja meg. A tudatról máig vitatkoznak a pszichológusok (sőt újabban a fizikusok is) és több jel mutat arra, hogy ez valami olyan dolog ami nem a fizikai emberi testhez kötődik. Bár a tudatról sok vita van, de a létezését általában nem vonják kétségbe, mivel bárki számára megtapasztalható.


A lélek az teljesen más. Kezdjük azzal, hogy nem tisztázott: mi a lélek. Mindenki mást ért alatta. De abban nagyjából egyetértenek az értelmezések, hogy a lélek az nem a gondolat, nem is a tudat, hanem valami ami az ember sajátossága, és (egyesek szerint) a testétől függetlenül is létező, akár örökké létező dolog. Nem csak biológiai alapja nincs, hanem nincs se bizonyíték se cáfolat a létezésére, és nincsenek olyan tudományos kísérletek amik legalább utalnának a létezésére. Mivel a pszichológia nem teljesen egzakt tudomány, ezért foglalkozik olyan dolgokkal is, amikre nincs bizonyíték, de legalább lehet valamennyire (közvetett módon) vizsgálni, és legalább van valami jól igazolható alapja. A léleknek egyik sincs, ezért a pszichológia nem foglalkozik vele.

2013. jan. 12. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 nagylzs ***** válasza:
Annak valószínűleg történelmi okai vannak, hogy a pszichológiának vannak olyan módszerei, területei amiknek a nevében benne van a "lélek".
2013. jan. 12. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!