Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Szentírásban - Isten eleinte...

Dzson kérdése:

A Szentírásban - Isten eleinte egy szigorú, háborgó- és néha irgalmatlan törzsfőnökre emlékeztet, később egyre inkább hasonlít egy bölcs királyra?

Figyelt kérdés
Lehetséges, hogy az emberiség istenképe mégis fejlődőképes, és kiderülhet, hogy valóságosan is szerető Atya?

2012. nov. 13. 20:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Isten nem változott méregzsákból szerető Atyává. Igaz pusztított is, de meg is ígérte, hogy nem fog soha többet. Isten mindig is szerette a jót és rosszat nem. Ádámnak feleséget teremtett, hogy ne legyen egyedül. Akkor most háborgó lenne? Nem hinném.
2012. nov. 13. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Isten nem fejlődik, mert tökéletes volt kezdettől fogva. Ha meg is büntette egykoron az embereket még földi létük során, akkor az igazságos cselekedet volt. De mindig is szeretett minket, mindig is "bölcs királyra hasonlított".
2012. nov. 13. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves dzson!


Ilyenkor mindig elgondolkozom, hogy vajon ugyanazt a Bibliát olvassuk? Vagy te valami mást olvastál, amiből ezt a következtetést levontad, netalántán ez nem is a te következtetésed, hanem valaki másé...?


A Biblia első két fejezete arról szól, hogy Isten megteremtett egy jó világot, benne egy Édenkertet, és ezt az ember gondjaira bízta, hogy művelje és őrizze azt. A harmadik fejezetben láthatjuk, hogy az ember hűtlen lesz Istenhez és a szavához, és bűnbe esik. A bibliai leírás szerint a bűneset megtörténte után maga az ember kívánt elrejtőzni Isten elől, mert félni kezdett Tőle (I.Mózes 3,8–10). Találó az alábbi megállapítás:


"Ami a természetben látható, az sem az istenség kizárását, sem nyilvánvaló jelenlétét nem bizonyítja, hanem egy elrejtőzködő Isten jelenlétéről tanúskodik. Minden ennek a jegyét viseli magán.” (Blaise Pascal: Gondolatok, 556. töredék)


A bűneset óta Isten bizonyos értelemben visszavonult az ember és a világ életéből: „Hozzáférhetetlen világosságban lakozik, és az emberek közül senki nem látta, sem nem láthatja.” (I.Timótheus 6,16) „Bizony, te rejtőzködő Isten vagy, Izráelnek Istene, Szabadító.” (Ésaiás 45,15)


Ugyanakkor az Istennel létesített személyes kapcsolat nélkülözhetetlen az ember számára. Nem szabadulhat ki másképpen a bűn fogságából, csak a Szabadító Istennel kötött szövetség által. Enélkül nem tudja visszanyerni és megőrizni lelki egészségét. Valódi szellemi, lelki, erkölcsi növekedés sem valósulhat meg az életében másként.


A személyes kapcsolat helyreállításához azonban – bibliai kifejezésmód szerint – „megbékélésre” van szükség. Ezt a „megbékélést” Isten kezdeményezi, noha az ember lázadt fel ellene. A lehetőséget is Ő teremtette meg ehhez a kinyilatkoztatás adásával, valamint a saját, „kimondhatatlan” áldozata árán (II.Korinthus 9,15)


„Isten volt az, aki Krisztusban megbékéltette magával a világot... Békességet szerezve az Ő keresztjének vére által.” (II.Korinthus 5,19; Kolossé 1,20).


Hogyan is működik az isteni megbékéltetés? Vajon csak az Újszövetségben olvashatunk erről? Nem! Rögtön a bűneset után adott Isten először kinyilatkoztatást erről, a bűn tudatára döbbent és annak következményeitől megrettent első emberpárnak. Egyetlen mondatban elmondta a lényeget, az idők végéig terjedő érvénnyel. Ezt az isteni kijelentést nevezzük első evangéliumnak, vagy ősevangéliumnak. Így szólt ez az ígéret:


„És mondta az Úr Isten a kígyónak: ...ellenségeskedést szerzek közötted és az asszony között, a te magod között és az ő magva között: az neked fejedre tapos, te pedig annak sarkát mardosod.” (I.Mózes 3,14–15)


Isten a kígyóhoz intézte ezeket a szavakat. A kígyó azonban Sátán médiuma, eszköze volt csupán, és végül is így fogalmazhatunk: ítélethirdetés volt ez a kijelentés Sátán felett – de az ember füle hallatára. Ennek a ténynek önmagában is van mondanivalója. Az ember olyan fogságba jutott a bűneset révén, hogy csak úgy lehetett evangéliumot hirdetni, reménységet adni neki, hogy Isten ítéletet hirdetett az ő ellensége felett. Semmi sem fejezhette volna ki jobban, hogy az ember milyen tragikus helyzetbe került, milyen kiszolgáltatottá lett, hogy mennyire nem tud önmagán segíteni. Csak úgy lehet segíteni rajta, ha Isten veszi fel a harcot az őt fogva tartó ellenséggel. Az ember azt érthette meg ebből a kijelentésből, hogy Isten nem hagyja őt ellensége kezében, hanem kiszabadítja őt. Beleavatkozik a történelembe, és végül örök szabadulást biztosít neki a bűntől és a rossztól. Ez kezdetektől fogva így zajlik, mert Isten "kezdetektől fogva valóságosan is szerető Atya" volt.


Üdv. Péter

2012. nov. 13. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 mustafa33 ***** válasza:
48%

Az Ószövetség Istene, saját magáról kijelenti Mózesnek, hogy ő bosszúálló és féltékeny Isten. Kiadja a tízparancsolatban a "ne ölj" parancsot és mire Mózes leér a népéhez megkapja azt a parancsot is ami alapján ezreket kell megöletni.

JHVH valóban egy ókori nép kizárólagosan saját despotikus istene, aki az ő népét irányítja aboldogulás felé. És teszi ezt irgalmatlan uralkodó mintájára, aki a saját (kiválasztott) népének érdekében (saját ígéretét betartandó) irtatja ki a népére veszélyt jelentő konkurens népeket méghozzá úgy hogy írmagja sem maradjon (még háziállatait is) annak elejét veendő, hogy azokkal keveredjenek és elvesztsék tiszta faji jellegöket és annak is megakadályozására, hogy azok szokásait és hitét felvevén szellemi - vallási jellegüket elvesztsék.

Ez ateista szempontból úgy magyarázható, hogy aki megteremtette JHVH istent, az az akkori sikeres despota uralkodó modeljét alkalmazta.

Vallásos szempontból ismerjük a magyarázatott - itt a válaszok háromnegyede azt mondja.

Van még egy kevésbé ismert (és sokak szerint istenkáromló)magyarázat, a gnosztikusoké: e szerint a föld és az ember teremtője a demiurgos Sataniel, aki az Isten második teremtménye (Jesuel után) aki isten helyetese volt a menyei világban, de aki saját imádó sereget akart ezért megteremtette az embert és világát. Ez nem sikerült neki tökéletesen és a hibákat korrígálandó, alakalmazta az özönvizet, Sodoma & Gomora elpusztítását és a többi (isteni) pusztítást. Ezt egyes gnosztikusok azonosítják az Ószövetség JHVH Istenével (a fentebb leírt tulajdonságai miatt). Ennek a despotikus büntető álistennek cselkedeteit sokalta meg a valódi isten és ezeket megszüntetendő küldte el Jesuelt aki megváltotta az emberiséget teremtője uralma alól és az igazi Isten irányítása alá vezette a világot. Ez a jóságos és könyörületes Isten az Újszövetség Istene, és ezért lettek megszüntetve a "Mózesi" törvények is.

2012. nov. 14. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
49%

"töftöftöf válasza:


Isten nem fejlődik, mert tökéletes volt kezdettől fogva. Ha meg is büntette egykoron az embereket még földi létük során, akkor az igazságos cselekedet volt. De mindig is szeretett minket, mindig is "bölcs királyra hasonlított"


Igazságos cselekedet? Akkor ezt te hogyan egyezteted össze az Ószövetséggel?


"Mt 5:43-48

Hallottátok a parancsot: Szeresd felebarátodat, és gyűlöld ellenségedet. Én pedig azt mondom nektek, szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok üldözőitekért! Így lesztek fiai mennyei Atyátoknak, aki fölkelti napját jókra is, gonoszokra is, esőt ad igazaknak is, bűnösöknek is. Ha csupán azokat szeretitek, akik szeretnek benneteket, mi lesz a jutalmatok? Nem így tesznek a vámosok is? S ha nem köszöntitek, csak barátaitokat, mi különöset tesztek? Nem így tesznek a pogányok is? Legyetek hát tökéletesek, amint mennyei Atyátok tökéletes!"


Itt arról beszél Jézus,hogy Isten pont,hogy nem olyan,mint ahogyan az Ószövetségben leírják sok helyen.Tehát ha elhisszük,hogy Isten olyan,amilyennek Jézus mondja,azaz tökéletes,nem fejlődik,akkor be kell látni,hogy az Ószövetségi Istenkép csak egy primitív emberi kreáció,és nem sok köze van a valódi Istenhez.

2012. nov. 14. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Pietrosol ***** válasza:
49%

Szia!


A Teremtő örök,a változás nem jellemzője!A változást az ember idézi elő,öntévesztése révén!Az eredendő bűn nem más,mint önmagad felismerésének az elvétése,téves önazonosítás!A testtel vagy az elme gondolati formáival való kizárólagos azonosulás,ahelyett,hogy önmagad megfigyelő tudata lennél!


A Biblia egy belső utat nyit meg előtted!Az eredendő bűn által a megfigyeletlen elme kialakítja saját tudatát az egót!Az egós elme folyamatos mozgásra,vándorlásra van ítéltetve térben,de leginkább az időben!Képtelen a nyugalomra és a jelen pillanat átélésére és az elfogadásra.Képtelen a vagyok egyszerűségének a megélésére és emiatt folyamatosan mentális címkékét ragaszt magára!Ezek a mentális címkék nagyon sokfélék lehetnek,de közös bennük,hogy a másoktól való megkülönböztetettség,elkülönülés érzését erősítik,emiatt képtelen az egységben való gondolkodásra!


Ez a téves önazonosítás,olyan méreteket is képes ölteni,hogy az ebben a mentális állapotban élő ember a saját gondolatait és vágyait,Isteni kinyilatkoztatásként és parancsként éli meg!Az igázd le,öld meg,írtsd ki,legyen a rabszolgád,stb...az egó-"én fölöttük állok"-,illúzióját valósítják meg!Ez az állapot a legtöbb ember természetes belső evolúciójának a velejárója!A tudat kivirágzásához tudatlanság kell!


Bár nem tartozik a kérdésedhez azt még megjegyzem,hogy az egó átkúszott és habzsol,szüntelenül emészt korunkban!Ezért van kizsákmányolás,másokon taposás,egészségtelen versenyszellem!Ego age!


A teremtés a megvilágosodásra,megváltásra vár,hogy az ember felfedezze,hogy ő nem az elméje,hanem az elméjének a csendes figyelője!


Nem Isten fejlődik,hanem az ember fejlődik Istenhez!

2012. nov. 14. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 mustafa33 ***** válasza:
Pietrosol, Őszentsége a XIV. dalajláma mondta: -Az emberek előbb feláldozzák az egészségüket hogy pénzt keressenek. Azután feláldozzák a pénzüket, hogy visszaszerezzék az egészségüket. A jövő annyira nyugtalanítja őket, hogy nem élnek a jelenben. Úgy élnek, minta soha nem kellene meghalniok. Azután meghalnak, anélkül hogy előtte éltek volna.
2012. nov. 14. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Kedves válaszolók!


Nagyon örülök válaszaitoknak. Úgy látom, mindenki hozta a legjobb formáját. :)

Akit a Szentírás lelkiismeretes tanulmányozójának ismerek, Péter - szenvedélyesen védte meg Isten jellemének jóságát. A többiek (töftöftöf, mustafa33, és Pietrosol) más- és más világképi háttérrel, másféle szemszögből szólt hozzá, de mind a hárman ráéreztek az igazságra: nem Isten jelleme javul egyre inkább, hanem a mi tudatunk ismer fel egyre több szerethető vonást Isten arcán. :)

2012. nov. 14. 20:44
 9/12 Pietrosol ***** válasza:

Szia mustafa33!


Az Öreg sok mindennek tudja az okát,de azt is tudja,hogy miért nem kell a fallal beszélgetni!


Úgy látszik az ébredéshez szenvedni kell!

2012. nov. 14. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Kedves Péter!

Egy bizonytalanságod miatt, külön válaszolok neked. Idézlek:

"Ilyenkor mindig elgondolkozom, hogy vajon ugyanazt a Bibliát olvassuk? Vagy te valami mást olvastál, amiből ezt a következtetést levontad, netalántán ez nem is a te következtetésed, hanem valaki másé...?"


Igen, ugyanazt olvassuk, a Károly-fordításún nőttem fel, de kedvelem az új protestáns fordítást is. Egyikünk se olvashatta az eredeti kéziratokat, mert csak azok kései másolatai maradtak fenn, de úgy tudom, te azokból is tanulmányoztál többet is.

A kérdésem alkérdése utal arra, hogy miről szeretnék egy építő jellegű vitát indítani. Kifejtem világosabban: tisztázni szeretném (mások segítségével), hogy miért tűnik úgy a legtöbb bibliaolvasó számára, hogy a Teremtő gondolkodása egyre árnyaltabb, elfogadóbb, és igazságosabb lett az idő előrehaladtával?

Néhány epizód: Bírák 1:30 Jefte égőáldozatul ajánlotta fel, leányát. Sokkal régebben, Ábrahám égőáldozatként akarta megölni fiát, Izsákot, mégpedig Isten határozott parancsára. Mózes könyvei, Józsué- és a Bírák könyve hemzseg a kegyetlen tömeggyilkosságok miatt.


Kérdéseim: 1. biztos, hogy jól értették ezek az atyafiak, hogy Isten várja el tőlük ezeket a bestiális tetteket?

2. nem lehet, hogy éppen azért értették így Isten szavait, mert képtelenek voltak másképpen gondolkozni, mint ahogy legtöbben - abban a korban?

Egy példa, ez utóbbira:

Ezékiel 18. rész

"Így szólt hozzám az Úr Igéje: Hogy mondhattok ilyen közmondást Izráel földjéről: Az apák ettek egrest, és a fiak foga vásott el tőle?

Életemre mondom – így szól az én Uram, az Úr –, hogy nem fogjátok többé ezt a közmondást mondogatni Izráelben!... Annak a léleknek kell meghalnia, aki vétkezik…A fiú nem bűnhődik az apa bűne miatt, az apa sem bűnhődik fia bűne miatt. Az igaz azt kapja, amit igazságáért érdemel, a bűnös pedig azt kapja, amit bűnéért érdemel. De ha a bűnös megtér, és nem követi el többé vétkeit… akkor élni fog…

Azok a vétkek, amelyeket elkövetett, nem maradnak emlékezetben… Hiszen nem kívánom én a bűnös ember halálát – így szól az én Uram, az Úr – hanem azt, hogy megtérjen útjáról, és éljen…


3. Lehet, hogy az Isten félreismerése miatti spontán igeértelmezések szennyezik végig a Bibliát, beleértve a platonista filozófiában nevelkedett görög másolókat is, akik az újszövetségi kéziratokat másolták, és néhol betoldásokat is eszközöltek (..és az ő férgök ..)?

4. Lehet, hogy koruk világszemléletének megfelelően értelmezve végezték a bibliafordítók is a munkájukat?

2012. nov. 14. 21:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!