Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » "és ne vígy minket a kísértésb...

"és ne vígy minket a kísértésbe" Egy Jóisten miképpen vihet minket a kísértésbe?

Figyelt kérdés

2012. dec. 1. 14:19
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
75%
Például egy tiltott gyümölcsű fát rak az orrod elé.
2012. dec. 1. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
A bibliai "tiltott gyümölcsfa" emberi találmány volt... Isten soha nem tiltotta a megismerést, ellentétben a misztériumvallások beavatottjaival.
2012. dec. 1. 16:05
 3/22 anonim ***** válasza:
100%
Pontosabb megfogalmazás lenne az, hogy "óvj meg minket a kísértéstől", vagy "add, hogy ellen tudjunk állni a kísértésnek". Az Úr nyilván nem visz minket kísértésbe sehogy.
2012. dec. 1. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

"Egy Jóisten nem teheti próbára a hitedet? Ha szerinted attól jó az Isten, hogy kinyalja a seggedet, és mindig a kedvedre tesz, akkor a te fogalmaid szerint a bibliai Isten bizony rossz."


Számomra valóban rossz, kegyetlen és kíméletlen az olyan Isten, aki az embertársaink kiirtására, leigázására motivál...


Egy szemléletes példa erre:


Mózes

20,10 Ha egy város ostromára készülsz, szólítsd fel azt békés megadásra.

20,11 Ha békés megadással válaszol, és megnyitja előtted kapuit, akkor legyen az egész benne lakó nép adófizető szolgáddá.

20,12 De ha nem fogadja el a békét, hanem harcra kel veled, akkor zárd körül!

20,13 És ha kezedbe adja Istened, az Úr, akkor hányd kardélre a benne levő férfiakat mind.

20,14 De a nőket, a gyermekeket, az állatokat és mindazt a zsákmányt, ami a városban van, vedd birtokodba, és élvezd az ellenségtől elvett zsákmányt, amit neked adott Istened, az Úr.

20,15 Így bánj mindazokkal a városokkal, amelyek igen messze esnek tőled, és nem az itt levő népek városai közül valók.

20,16 De az itt lakó népek városaiban, amelyeket Istened, az Úr ad neked örökségül, ne hagyj életben egy lelket sem!


33,27 Hajlékod az örök Isten, örökkévaló karjai tartanak. Kiűzte ellenségedet, és ezt mondotta: pusztítsd!


Jézus tudtommal azt hirdette, hogy:


Máté evangéliuma

26,51 Egy pedig azok közül, akik Jézussal voltak, kardjához kapott, kirántotta, lecsapott a főpap szolgájára, és levágta a fülét.

26,52 Ekkor így szólt hozzá Jézus: "Tedd vissza kardodat a helyére, mert akik kardot fognak, kard által vesznek el.


Származhat vajon a két ellentétes "isteni etikai sugallat" ugyanattól az Istentől?

Ha igen, akkor milyen alapon tartaná Jóistennek az ember ezt az Istent?

2012. dec. 1. 17:55
 5/22 -a- ***** válasza:

Mt 6,13 „És ne vígy minket kísértetbe, de szabadíts meg minket a gonosztól.”

[link]

εἰσενέγκῃς – bevisz , behoz


Isten nem kísért gonoszsággal.

Jak 1,13 „SENKI SE MONDJA, MIKOR KÍSÉRTETIK: AZ ISTENTÕL KÍSÉRTETEM: mert az Isten gonoszsággal nem kísérthetõ, Õ MAGA PEDIG SENKIT SEM KÍSÉRT. 14Hanem mindenki kísértetik, a mikor vonja és édesgeti a tulajdon kívánsága. 15Azután a kívánság megfoganván, bûnt szûl; a bûn pedig teljességre jutván halált nemz. 16Ne tévelyegjetek szeretett atyámfiai! 17Minden jó adomány és minden tökéletes ajándék felülrõl való, és a világosságok Atyjától száll alá, a kinél nincs változás, vagy változásnak árnyéka.”


A kísértőnek engedi meg Isten.

1 Thess 3,5 „Annakokáért én is, mivelhogy tovább már nem tûrhetém, elküldék, hogy megismerjem a ti hiteteket, ha nem kísértett-é meg valami módon titeket a kísértõ, és nem lett-é hiábavaló a mi fáradságunk?”


Isten nem a kísértést adja, hanem a kimenekedést.

1Kor 10,13 „..de hû az Isten, a ki nem hágy titeket feljebb kísértetni, mint elszenvedhetitek; sõt a kísértéssel egyetemben a kimenekedést is megadja majd, hogy elszenvedhessétek.”


Megengedi a kísértőnek is, hogy megpróbáljon általa bennünket. A próbákra nem Neki van szüksége, mintha ezek nélkül nem tudná, hogy mi van az emberben , sokkal inkább számunkra, hogy láthassuk saját magunkat, a gyengeségeinket.


„És ne vígy minket kísértetbe”-Ne engedd meg a kísértőnek(Sátánnak), hogy erőnket meghaladó kísértésbe ejtsen minket, ne hagyj a kísértések közepett.


-------------

„..ne csupán a bűnök bocsánatáért könyörögjünk, hanem ugyanakkor tökéletes távoltartásukért is. „Ne vígy minket a kísértésbe”, vagyis ne engedd, hogy félrevezessen minket a kísértő. Még a látszatát is kerüljük annak, hogy az Úr kísért, mintha bizony nem ismerné az egyes emberek hitét, vagy éppen beleegyeznék az emberi bukásba. Az ördög találmánya a gyengeség és a gonoszság. …A záradék válaszol tehát, midőn megmagyarázza, hogy mit jelent a „Ne vígy minket a kísértésbe”. Nos ezt jelenti: „de szabadíts meg a gonosztól”.” Tertulliánus: Az imádságról VII.1. (192.)


„Szükségképpen figyelmeztet az Úr arra, hogy az imádságban ezt mondjuk: És ne engedd, hogy kísértésbe kerüljünk. A szavak azt mutatják, hogy az ellenség semmit sem tehet velünk szemben, ha csak az Isten meg nem engedi. Minden félelmünkkel, odaadásunkkal, figyelmünkkel forduljunk tehát az Istenhez, hiszen kísértéseink közben semmit sem tehet ellenünk a gonosz, ha hatalmat nem kap rá…Hatalmat kap azonban a gonosz ellenünk bűneink szerint…” Cyprianus: Az Úr imádságáról 25. (366.)

2012. dec. 1. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
A fenti ószövetségi idézet Mózes V. könyvéből származik (613 micvot).
2012. dec. 1. 17:58
 7/22 A kérdező kommentje:

"Isten nem kísért gonoszsággal.

Jak 1,13 „SENKI SE MONDJA, MIKOR KÍSÉRTETIK: AZ ISTENTÕL KÍSÉRTETEM: mert az Isten gonoszsággal nem kísérthetõ, Õ MAGA PEDIG SENKIT SEM KÍSÉRT."


Mi a helyzet akkor, ha mások kiirtására, kifosztására serkent?

Vagy az ilyen igehelyeknek semmi közük valójában Istenhez?

2012. dec. 1. 18:04
 8/22 A kérdező kommentje:

Természetesen megkísérthetnek minket az "isteni parancsolatok" is.


Tételezzük fel, hogy mélyen hívő keresztények vagyunk, és készpénznek vesszük Máté evangéliumában (6,35) olvasható emelkedett erkölcsi tanítást:


"Ti azonban szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót, és adjatok kölcsön, semmit sem várva érte: nagy lesz akkor a jutalmatok, és a Magasságos fiai lesztek,"


Ha egy picit az ember beleolvasgat ezzel kapcsolatosan a Bibliába, akkor megakadhat a szeme az alábbi etikai parancson:


Mózes V.

28,12 Megnyitja az Úr gazdag kincsesházát, az eget, és idejében ad esőt földedre, és megáldja kezed minden munkáját. Te kölcsönadsz a többi népnek, de te nem szorulsz kölcsönre.

28,13 Elsővé tesz téged az Úr, nem utolsóvá, mindig fölül leszel, és nem alul, ha hallgatsz az Úrnak, Istenednek a parancsolataira, amelyeket ma megparancsolok neked, hogy megtartsd és teljesítsd azokat,

28,14 és ha nem térsz el se jobbra, se balra azoktól az igéktől, amelyeket ma megparancsolok neked, nem jársz más istenek után és nem szolgálsz azoknak.

28,15 Fenyegetés átkokkal

De ha nem hallgatsz az Úrnak, Istenednek a szavára, ha nem tartod meg, és nem teljesíted minden parancsolatát és rendelkezését, amelyeket ma megparancsolok neked, akkor rád szállnak mindezek az átkok, és kísérni fognak téged:

28,43 A köztetek élő jövevény mindinkább föléd kerül, te pedig egyre alább hanyatlasz.

28,44 Az fog neked kölcsönadni, nem te kölcsönzöl neki, az lesz az első, te pedig az utolsó.

28,45 Rád szállnak mindezek az átkok, üldöznek és kísérnek téged, míg el nem pusztulsz, mert nem hallgattál Istenednek, az Úrnak a szavára, nem tartottad meg parancsolatait és rendelkezéseit, amelyeket megparancsolt neked.


Kísértés-e vajon a keresztény ember számára az, amikor Isten arra az esetre, ha nem adnánk kamatkölcsönt a másiknak, Jézus tanításait ignorálva, akkor a hanyatlásunkat, pusztuásunkat helyezi kilátásba átok gyanánt?

2012. dec. 1. 18:22
 9/22 anonim ***** válasza:

Hogyan értsük Jézus mintaimájának ezt a két összefüggő kérését? Az biztos, hogy Jehova nem akar rávenni minket arra, hogy bűnt kövessünk el. (Olvassátok fel: Jakab 1:13.) Az igazi „Kísértő” Sátán, ’a gonosz’ (Máté 4:3).


A Biblia azonban időnként úgy ír arról, amit Isten csupán megenged, mintha ő tenné (Ruth 1:20, 21; Préd 11:5). Tehát a „ne vigyél minket kísértésbe” könyörgéssel azt kérjük, hogy Jehova ne engedje, hogy feladjuk a harcot, amikor kísértést érzünk arra, hogy ellenszegüljünk neki.


Végül pedig, azzal a kéréssel, hogy „szabadíts meg a gonosztól”, azt fejezzük ki, hogy Jehova ne engedje meg Sátánnak, hogy legyőzzön minket. És biztosak lehetünk abban, hogy ’Isten nem hagy minket azon felül kísérteni, amit el tudunk viselni’. (Olvassátok fel: 1Korintusz 10:13.)

Kérnünk kell Istentől, hogy segítsen nekünk felismerni a kísértéseket, és adjon erőt, hogy ellen tudjunk állni nekik. Ha könyörgünk hozzá, hogy ne hagyjon minket elesni a kísértésben, támogatni fog bennünket, hogy Sátán, „a gonosz” ne tudjon rászedni.

Azon könyörgésre adott válaszként, hogy „Ne vígy minket kísértésbe” Jehova nem hagyja magukra az ő hű szolgáit, jóllehet megengedi, hogy megkísértsék őket. Természetesen: „Hű az Isten és nem engedi, hogy azon felül legyetek megpróbálva, amit elviselhettek, hanem a próbával együtt kivezető utat is készít, hogy képesek legyetek elviselni azt” (1Korinthus 10:13).

2012. dec. 1. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

"Az biztos, hogy Jehova nem akar rávenni minket arra, hogy bűnt kövessünk el."


Ezek szerint a Mózes V. 20,10-16-nak illetve 28,12-15/28,43-45-nek nincs köze JHVH-hoz?

2012. dec. 1. 20:35
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!