Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van a zsidóknak németes...

Miért van a zsidóknak németes vezetéknevük?

Figyelt kérdés
2012. nov. 1. 14:19
1 2 3 4
 1/36 anonim válasza:
27%
Azert, mert kellett a tulelesukhoz.A nemet nevvel, kevesbe voltak leleplezhetoek.:)
2012. nov. 1. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/36 Hazardteam ***** válasza:
67%

#03-03 10:34 Berta Wooster válasza:


Jól hallottad, valóban kötelező volt nevet változtatniuk: 1787-ben II. József egy rendelettel kényszerítette őket erre. Akkoriban lett sok szegény zsidó "színes", pl. Weis, Gelb, Blau, Grün, Schwarz, Rot; a gazdagabbak pedig "előkelőbb" neveket tudtak felvenni, mint pl. Goldberg, Goldstein, Rosenberg stb.


Ha bővebben érdekel a téma, kerestem egy kis olvasnivalót ehhez; az első linken részletesen tárgyalják a neveket, a másodikon pedig maga a rendelet olvasható német és magyar nyelven:


[link]


[link]


Bocs Berta, nem volt szívem kihagyni:)

2012. nov. 1. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 mustafa33 ***** válasza:
100%

A zsidóknak eredetileg leszármazási neveik voltak, ilyenek: Jehuda ben Lewi, Lewi ben Mojse... Szóval Lévi fia Jehuda..., és így tartották számon nemzedékeken át, ahogy például az ószövetség is írja a leszármazásokat. II. József kötelezővé tette nekik is (és a iszmaelitáknak is meg a cigányoknak is) a vezetéknevet. Tulajdonság nevet (Klein, Roth...), mesterség nevet (Goldschmied, Schleifer..), ha fizetett a hivatalnoknak akkor választhatot nemzetségnevet (Lőw, Kohn...) vagy szép nevet(Tannmbaum, Diamand, Goldberger...), vagy kapott tőle gúnynevet ha nem akart fizetni érte (Schmer, Stinker...).

Azért német nevek, mert abban az időben a német volt a preferált nyelv a császárságban, akkor men végbe a latin elhagyása.

2012. nov. 1. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 anonim ***** válasza:
88%

@ Hazardteam:


Abszolúte semmi gond; sőt, köszönöm szépen, hogy bemásoltad. :)

Ahogy megláttam a kérdést, ugyanerre a válaszomra gondoltam; de így most megspóroltál nekem egy keresést. :)


-------


Aki meg lepontozta Hazardteam válaszát, az igazán megmagyarázhatná, hogy ugyan mi a csudáért tette.

Elég sok meló néha összeszedni az anyagokat egy-egy kérdéshez; de még egy régi választ előkeresni sem mindig kevés. Pláne, hogy nem tudom, mi van mostanában a Google-lal, mert nyilvánvalóan létező válaszaimat nem képes megtalálni... :O

Szóval legalább a kérdés megválaszolására tett erőfeszítéseket és az erre szánt időt lehetne pozitívan értékelni; nem mindenkinek stílusa, hogy benyög egy-két semmitmondó sort...

2012. nov. 2. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/36 Hazardteam ***** válasza:
Felőlem pontozhatnak, nem igazán nézem, meg nem is nagyon érdekel őszintén szólva:)
2012. nov. 2. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy téged nem érdekel; ettől függetlenül enyhén szólva nem helyeslem a "mindegy, mit ír xy, nyomom a pirosat" - hozzáállást.
2012. nov. 2. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 A kérdező kommentje:
az Okés hogy itthon ii. Józsi miatt németes. de akkor pl a rockefeller család, vagy egyéb külföldi zsidó család neve miért szintén német?
2012. nov. 2. 12:47
 8/36 anonim ***** válasza:
A Rokefellerek nem zsidok.
2012. nov. 2. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 Hazardteam ***** válasza:
A nevük sem németes.
2012. nov. 2. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/36 A kérdező kommentje:
dehogynem zsidók!
2012. nov. 2. 20:12
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!