Mormonokról hiteles vázlatok?
A MORMON templom Salt Lake Cityben, Utah államban az Utolsó Napok Szentjei számára hitük büszke jelképe. Szorgalom, családi értékek és pénzügyi függetlenség — ezek a mormonok jelszavai. A mormon misszionáriusok, akik kitűzőkártyát viselnek, az egész világon megszokott látványnak számítanak. Ám néhány belső ügy, amit a mormonok szentnek tartanak, el van rejtve a kívülállók elől. Emiatt az egyház továbbra is szenzációt keltő híresztelések célpontja marad. A tárgyilagos értékelésnek azonban nem ocsmány beszámolókon, hanem tényeken kell alapulnia. Mit tudhatunk meg erről a hitről, melyet oly sokat rágalmaztak?
A mormonok hisznek abban, hogy vallásuk az igaz egyház helyreállítása, annak papságával és előírásaival együtt. Ezért az egyház hivatalos neve: Az Utolsó Napok Szentjeinek Jézus Krisztus Egyháza. A mormon egyház nem oszlik papságra és laikusokra. Ehelyett tizenkét éves korától minden arra méltó férfi tag részt vállalhat az egyház különböző feladataiban, és tizenhat éves korára elérheti a papi tisztséget.
Az egyházi tisztségek legnagyobb része nem jár fizetéssel, és az Utolsó Napok Szentjei családok sok olyan programban vesznek részt, amelyet a helyi gyülekezetük vagy wardjuk (közösség) támogat. Gyülekezeti szinten az elderek (vének), a püspökök és a stake (cövek, vagyis kerületi) elnökök felügyelnek az egyház jól szervezett ügyeire. A Salt Lake Cityben működő, tizenkét apostolból álló tanács hatásköre az egész világra kiterjed. Végül az egyház elnöke — akit prófétaként, látnokként és kinyilatkoztatóként tisztelnek —, valamint két tanácsadó alkotja az elnöki hatalmat, amit az Elnökség Quorumának vagy a Legfelsőbb Elnökségnek hívnak.
A hívő mormon életét számos előírás befolyásolja. A bűnbánatot és az engedelmességet jelző megkeresztelkedés a nyolcéves kor elérésével történhet meg. A megmosás és a felkenés megtisztítja és felszenteli a hívőt. A templomi endowment (felruházási) szertartás szövetségek vagy ígéretek sorozatát foglalja magában, és azt, hogy ezután már mindig egy különleges templomi alsóruhát kell hordania, ami megvéd a gonosztól, és emlékeztet a megtett, titkos fogadalmakra. Ezenfelül a mormon házaspár templomban pecsételheti el házasságát „örök időkre”, hogy családjuk sértetlen maradhasson az égben, ahol a házaspárnak továbbra is születhetnek gyermekei.
A Mormon könyve — a hit talpköve
Joseph Smith úgy dicsőítette a Mormon könyvét, mint amely „minden könyv között a legpontosabb a földön, és vallásunk talpköve”. Azt mondják, írásainak forrása egy aranylemezekből álló sorozat volt. Tizenegy mormon bizonyságot tett arról, hogy látta a lemezeket. Smith azonban azt állította, hogy a dokumentum befejezése után a lemezek felvitettek az égbe. Így nem lehet őket elérni szövegelemzés céljából.
A The Pearl of Great Price (lásd a 20. oldalon levő bekeretezett részt) beszél egy bizonyos Charles Anthon nevű professzorról, akinek megmutatták néhány felirat másolatát, ő pedig hitelesnek nyilvánította azokat, a fordítást pedig pontosnak jelentette ki. Ám amikor elmondták neki a lemezek eredetét, a beszámoló szerint a professzor visszavonta véleményét. Ez a történet azonban úgy látszik, ellentmond Smith azon állításának, hogy egyedül neki adatott meg, hogy lefordítsa a lemezek nyelvét, „az ismeretet, mely el volt veszve a világ számára”. Vajon igazolhatta volna Anthon professzor egy szöveg pontosságát, ha el sem tudta volna olvasni, s így le sem tudta volna fordítani?
A Mormon könyve sokat idéz a Biblia King James-féle fordításából, annak shakespeare-i angol nyelvezetén, mely már Joseph Smith napjaiban is régiesnek számított. Néhány olvasót nyugtalanít az a tény, hogy a Mormon könyve, ez a „legpontosabb” könyv legalább 27 000 szót vesz át közvetlenül abból a bibliaváltozatból, amely állítólag tele van hibákkal, s amelynek az átdolgozására Smith később vállalkozott. (Lásd a 24. oldalon levő bekeretezett részt.)
A Mormon könyve inkább történelmi beszámolónak bizonyul, semmint tantételbeli értekezésnek. Az „és történt” kifejezés körülbelül ezerkétszázszor fordul elő a forgalomban levő kiadásban — az 1830-as kiadásban mintegy kétezerszer. Sok olyan hely, amelyet a Biblia említ, még mindig létezik, míg gyakorlatilag a Mormon könyve által megnevezett összes vidék elhelyezkedése ismeretlen, például a Gimgimnó vagy Zézrom nevű helyeké.
A mormon istenek családja
Isten: Az összes Isten Atyja; hús-vér teste van (Doctrine and Covenants 130:22).
Elóhim: Néha úgy utalnak rá mint egyénre. Azon Istenek tanácsaként is leírják, akik a földet szervezték (Doctrine and Covenants 121:32; The Pearl of Great Price, Ábrahám 4:1; Journal of Discourses I. kötet, 51. oldal).
Jézus: Az egész föld Istene és Teremtője, a Megmentő (3Nefi 9:15; 11:14).
Jehova: Jézus ószövetségi neve. (Vö. Mormon 3:22-vel; Moróni 10:34-gyel; valamint a Mormon könyvének indexével.)
A Háromság: Három különálló, különböző szellemi személyiségből: az Atyából és a Fiúból — aki hús-vér személy — és a Szentlélekből álló Istenség (Alma 11:44; 3Nefi 11:27).
Ádám: Jézus segítője a teremtésben. Brigham Young kijelentette: „Ádám atyánk az Éden kertjébe jött . . . és elhozta Évát, az egyik feleségét . . . Ő a mi Atyánk és a mi Istenünk” (Journal of Discourses I. kötet, 50. oldal; 1854-es kiadás). Bűnbeesése után Ádám lett az első keresztény a földön (The Pearl of Great Price, Mózes 6:64–66; Ensign 1994. januári szám, 11. oldal). Ő az „öregkorú” (Doctrine and Covenants 116. fejezet) és Jézus betű szerinti, fizikai Apja (Journal of Discourses I. kötet, 51. oldal).
Mihály: Ádám másik neve, az arkangyal (Doctrine and Covenants 107:54).
A Biblia és a mormon írások — szembeállító tanulmány
Biblia: Az Éden-kert valószínűleg a mezopotámiai vidéken, az Eufrátesznél volt, jóllehet a pontos helyét nem ismerjük (1Mózes 2:11–14).
Doctrine and Covenants: Az Éden-kert Jackson megyében (Missouri állam, USA) volt (Doctrine and Covenants 57. fejezet, J. F. Smith elnök magyarázata szerint).
Biblia: A lélek meghal (Ezékiel 18:4; Cselekedetek 3:23).
Mormon könyve: „ A lélek azonban sohasem halhat meg” (Alma 42:9).
Biblia: Jézus Bethlehemben született (Máté 2:1–6).
Mormon könyve: Jézusnak Jeruzsálemben kellett megszületnie (Alma 7:10).
Biblia: Jézus a szent szellemtől fogantatott (Máté 1:20).
Journal of Discourses: Jézus nem a szent szellemtől fogantatott. Testben fogantatott úgy, hogy Ádám nemi érintkezésbe került Máriával (Journal of Discourses I. kötet, 50—51. oldal).
Biblia: Az Új Jeruzsálem az égben van (Jelenések 21:2).
Mormon könyve: Az Új Jeruzsálem földi, és embereknek építik meg Missouriban, az Egyesült Államokban (3Nefi 21:23, 24; Doctrine and Covenants 84:3, 4).
Biblia: A Biblia írói arra kaptak ihletést, hogy leírják Isten gondolatait (2Péter 1:20, 21).
Mormon könyve: Prófétáiról azt mondják, hogy saját tudásuk szerint írtak (1Nefi 1:2, 3; Jákób 7:26).
Biblia: A Mózesi Törvényt a tizeddel együtt Jézus halála eltörölte. A hozzájárulások önkéntesek, nem kényszerítik ki azokat (2Korinthus 9:7; Galátzia 3:10–13, 24, 25; Efézus 2:15).
Doctrine and Covenants: „Bizony ez a . . . tized adásának napja népem számára; mert akitől beszedik a tizedet, az nem fog megégni (az ő [az Úr] eljövetelekor)” (Doctrine and Covenants 64:23)
Magyarul hiteles forrás:
www.jezuskrisztusegyhaza.hu
Angolulhiteles forrás:
www.lds.org
www.mormon.org
Elég jó még a wikipédia is.
Az egyház történelmének van egy olyan oldala, amit - érthető okok miatt - nem igen mutogatnak a nyilvánosság és a hívek előtt.
Pl. hamis próféciák, régi iratok - köztük az eredeti Mormon könyvének meghamisítása (több, mint 2000 változás van az első kiadáshoz képest), Joseph Smith idők folyamán változó beszámolói az első látomásáról, stb... Mindezek jól dokumentálva megtalálhatók a régi mormon iratokban.
Akit érdekel és tud egy kicsit angolul, nézze meg ezt a könyvet:
(2 éti elérhető a link)
Üdv.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!