Milyenek a református, illetve a katolikus egyetemek/ főiskolák? Miben más, mint az átlagos?
Van hittan óra, és abból is kell vizsgázni?
Konrkétan a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre értem, és az Apor Vilmos Katolikus Fősikolára.
(pogány vagyok)
Válaszokat előre is köszönöm !
Én a Pázmányra járok a BTK-ra már 4. éve, tehát van bőven tapasztalatom. Eddig csak jókat tudok mondani, egyedül az adminisztráció az, ami nem túl jó, de az nem is ide tartozik.
Én azt eszem észre, hogy a tanárok sokkal emberségesebbek, mint máshol. Nem csak egy "terméknek" kezelnek, amit ki kell oktatni, hanem embernek. A légkört is szeretem épp emiatt.
Ha a tananyagot kérdezed, ott is annyiban van különbség, hogy van (jelenleg 4) olyan előadás, ami hitélettel összefügg. Ezek mindenkinek vannak közösen. Egyik se volt tragédia, sőt érdekesek voltak. Nálunk több nem hívőnek is tetszett. Nem olyan, mint egy hittanóra, ez már egyetem, felnőttként kezelnek, nem erőltetnek semmit, tök mindegy, hogy hiszel-e vagy sem, ezek az órák teljesen olyanok, mint a többi előadás.
Remélem segítettem, szívesen válaszolok még, ha van kérdés!
Én is a Pázmányra járok a BTK-ra levelezőre, és csak megerősíteni tudom az előző válaszolót. Valóban van Bibliaismeret meg a katolikus hitről tantárgy, de ez tényleg nem hittan, viszont szerintem az általános műveltséghez hozzátartozik.
Én magam protestáns vagyok (egész pontosan Hit Gyülis), a katolikus teológiáról nem túl jó a véleményem, de nagyon érdekes volt az erről szóló előadás, segített, hogy sokkal jobban átlássam ezt az egészet, még akkor is, ha nem győztek meg. :)
Az AVKF-ről tudok infót, bár nem frisset, hanem pár évvel ezelőttit; nem tudom, azóta változott-e valami.
Egyáltalán nem volt hittan óra, és a misék látogatása sem volt kötelező.
A kötelező tantárgyak között viszont volt egy-két keresztény (vagy inkább katolikus) jellegű, amit pap tartott, de azt lazán túl lehetett élni.
Meg persze néhány más (nem szakmai) tantárgyban is megjelent időnként a vallásos szemlélet, látásmód; ezzel szerintem semmi probléma nincs. [Tanító-, óvó- és szocped szakokon is vannak "tölteléktantárgyak", amik nem kapcsolódnak szorosan az egyes szakmákhoz, csak a "felső fokú műveltség" miatt rakják be.]
Az oktatók egy részén látszott, hogy tényleg vallásos, ill. ezt ki is fejezték szóban is; a többiekről fogalmam sincs, mert nem volt szó erről. Szakmailag és emberileg meg változó, mert a "buzgó vallásosak" között is ugyanúgy voltak jobbak és kevésbé jók, mint bárhol máshol.
A hallgatók esetében is vegyes a kép: nagyon kevés volt a gyakorló katolikus, a többség csak névleg az; illetve voltak protestánsok is többféle felekezetből. [Persze kivéve a kántor és a hitoktató szakokat, azokra azért tényleg komolyabban vallásosak jelentkeztek.]
A különböző ünnepségeken sem volt kötelező részt venni, és ezeknek sem volt vallásosabb jellege, mint egy állami fenntartású intézményben szokásos.
Szerintem ha körülnézel az adott intézmény honlapján, onnan sok infót kaphatsz bármilyen témában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!