Szerintetek szép lassan megfognak szűnni a vallások, meg fog szűnni a kereszténység?
Épp ezt a felmérést olvastam. Én magam fiatal vagyok, istenhívő, de nincs gyülekezetem. Én magam körül azt látom, hogy a vallásosság a kortársaim körében "égőnek" számít.
Korszakról korszakra csökken a hívők száma, ez biztos. Én úgy látom, hogy a következő évtizedekbe a hívők száma nagyon apróra fog zsugorodni, sőt látok rá esélyt, hogy 50-60 év múlva meg is szűnjön szinte. Kelet-Németországban hamarabb, de nálunk is.
Mit gondoltok erről? Mi a véleményetek a jelenségről, a társadalomról? Lehetségesnek láttok egy esetleges vallási fellendülést az elkövetkező évtizedekben, vagy közeleg az abszolút ateista világ?
Szerintem nem szűnik meg a vallásosság,sőt új vallások alakulnak ,de a régiek szerepe lehet,hogy lecsökken.
Én úgy gondolom,hogy a vallásokra az alábbi szakaszok jellemzőek.
1.Kezdeti. A régi vallások nem adtak mindenre megfelelő választ, ezért létrejön egy új vallás. Tagjai még kevesen vannak.Előfordul,hogy üldözik őket.
2.Növekvő. Ez a terjeszkedés szakasza. A hívők részben saját elgondolásból, küldetéstudattól és/vagy megbízásból terjeszteni kezdik az igét. Ez gyakran erőszakos formát is ölthet.
3.Csúcs. A vallás elérte azt a határt,ahol más vallásúak átállása már sokkal nehezebbé válik.
4.Kételkedés és szétválás szakasza. A sok ember sokféle módon értelmezi a dolgokat,ezért lére jönnek ezekre épülő csoportosulások.
5.Hanyatlás. Mikor már az értelmezések eltérése sem ad megfelelő választ új utat keresnek a régi hívők.
Szerintem nagyjából úgy fog kinézni, hogy a keményvonalas fundamentalista irányzatok és szekták (JT, HGY, adventista) még sokáig ki fognak tartani, de az átlag hívők egyre kevésbé kötődnek majd egyházakhoz, így aki hívő marad, gyakorlatilag annak sem lesz semmilyen módon tetten érhető a vallásosság az életében. Tehát körülbelül olyanok, mint amilyen szerintem te vagy.
Ez különböző kultúrkörökben, országokban más sebességgel fog lezajlani, a muszlimok a mai napig olyan mereven vallásosak, mint Európa a középkorban. Elképesztő, hogy egy fantáziarajz Mohamed prófétáról elég, hogy az iszlám világ vérdíjat tűzzön ki a fejedre.
Vallási felüdülést csak egy súlyos globális válság esetén tudnák elképzelni, esetleg a betelepülő arabok kicsit felhígítják a világias gondolkodású embereket és kicsit lassítja a folyamatot. Abszolút ateista világ szerintem nem lesz, legalábbis belátható időn belül biztosan nem. A szélsőséges irányzatok mindig is nagy immunitást mutattak és mindig találtak olyan gyenge, hiszékeny vagy megtört embereket, akik csatlakoztak.
Szerintem a szekularizáció nagyon előnyös az emberiség jövője szempontjából.
A manapság elterjedt vallásaink mind arra valók, hogy enyhítsék a testi és lelki szenvedést, amit az életmódunk okoz. Ha nem tértünk volna le arról az útról, ami több mint kétmillió évig működött az ember számára, akkor egész más vallásaink lennének. És ha ez esetben még fejlődő tudományunk és egyre bővülő ismereteink is lennének (ahogy manapság, ebben a számunkra szar világban vannak), akkor is elképzelhető, hogy sokan elhagyták volna az értelmetlen vallásokat (a többi jó eséllyel megmaradt volna).
Én csak akkor tudok elképzelni egy abszolút ateista világot, ha szakítunk azokkal az ártalmas illúziókkal, amiket arról alakítottunk ki, hogy hogyan kell emberként élni, és ha mindemellett megmarad a fejlődő tudomány is. Ám ha az első nem teljesül, akkor megmaradnak a mai vallások (és azok későbbi verziói), de csak addig, amíg ki nem hal az emberi faj, amire jó esély lesz ez esetben. Félreértés ne essék, nem a vallás a baj, hanem az az életmód, ami magával hozta az igényt ezekre a vallásokra!
Amikor Jézus haldoklott a kereszten akkor nagyon kevesen hittek csak benne. Most hasonló helyzetben van az egyház is, a keresztút végén jár. De Jézus is feltámadt 3 nap múlva, az egyház is fel fog támadni.
Isten szeret az utolsó utáni pillanatban cselekedni amikor már mindenki feladta a reményt. Erre nagyon sok példa van a Bibliában.
A statisztika csak akkor vehető alapul ha a trend folytatódik és a rendszerbe nem történik külső beavatkozás.
Én is fiatal vagyok, hívő, keresztény.
Először szociológiai szempontból válaszolok, utána hívőként.
A felmérések azt mutatják, hogy a vallásosság/vallásos hit nem fog megszűnni, hanem át fog rendeződni (ez jelenleg is zajlik). Valójában az a felmérés is, amit olvastál (én is most olvastam egyébként :D), ezt az eredményt mutatja. (Arról most ne beszéljünk, hogy az újságírók hogyan "fordítanak le" egy szociológiai felmérést...)
"Korszakról korszakra csökken a hívők száma, ez biztos."
Nem. Arról van szó, hogy a tradicionális vallások híveket "veszítenek", és az emberek új "vallásokhoz", illetve sokszor nem is vallásnak nevezett irányzatokhoz csatlakoznak. Úgy is mondhatnánk, hogy a hagyományos egyházak híveinek száma csökken (valójában ez is inkább a fejlett országokra jellemző), az új egyházak (pl. mindenféle kisegyház és felekezet, beleértve az újabb keresztény mozgalmakat) híveinek száma nő, és jelentősen növekszik a "maguk módján vallásosak" száma is.
Fontos megjegyezni, az, hogy valaki nem hisz semmilyen Istenben/istenben (ateista), nem azt jelenti, hogy nem hisz semmiben. Valamiben mindenki hisz, ha másban nem is, legalább a saját józan ítélőképességében, a tudományos alapelvek helyességében, bár ezeket nem nevezhetjük vallásosságnak, de hitnek igen. De azonkívül is, sok olyan ateista van, akik nem hisznek ugyan Istenben/istenekben, de hisznek valamilyen felsőbb szellemi hatalomban/erőben: sorsban, ezoterikus dolgokban, angyalokban, szellemekben, UFO-kban, agykontrollban, parajelenségekben, álmokban, feng-shuiban stb. stb., a végtelenségig lehetne sorolni, hogy mi mindenben. Valószínűleg ők is "a maguk módján vallásosak" közé sorolják magukat.
Tehát összefoglalóan azt lehet mondani, hogy nem az látszik a hosszú távú trendekből, hogy az ateizmus vagy a materialista tudományosság mindenféle vallást és kultuszt el fog söpörni, és előbb-utóbb az összes ilyen "babonaság" megszűnik - hiszen ez még olyan helyeken sem működik és a múltban sem működött, ahol állami kényszerrel propagálják az ateizmust. Egyszerűen van az emberekben valami, ami mindig valami lelki/érzelmi többletet, valami újat, valami érdekeset kínál, valami olyat, ami betölt bennük egyfajta "űrt". Nem vonom kétségbe, vannak olyanok, akik azt mondják, hogy rájuk ez egyáltalán nem igaz; legyen. De ez nem jelenti azt, hogy előbb-utóbb eljön az az idő, amikor senkiben nem lesz meg ez az "űr", amit be kellene tölteni. Mindig meglesz, és valami vagy valaki mindig örömest jelentkezni fog, hogy betöltse.
Tehát még ha tegyük fel, szociológiai szempontból lehetséges is lenne egy "abszolút ateista világ", ez semmiképp nem jelentene egy abszolút vallástalan/hit nélküli világot.
Ráadásul ha ezt a kutatást nézzük, azt azért ne téveszd szem elől, hogy jóformán kizárólag a fejlett, modern társadalmakban végezték, ami nem baj, csak akkor, ha nem a megfelelő következtetést vonjuk le belőle. Erősen túlzó lenne ezekből az adatokból a világ vallásos tendenciáira nézve következtetni. Ráadásul úgy saccolom, hogy ezekben az országokban a világ jelenlegi népességének max. 1/6-a él.
Hívőként:
Mivel a véleményemet és a saját elképzeléseimet is kérdezted, ilyen szempontból is válaszolok.
A kereszténységtől elválaszthatatlan Jézus Krisztus visszajövetelének ígérete. A Biblia szerint ezt olyan események és egy olyan (rövid) korszak fogja megelőzni, amikor az emberek végletesen két csoportra szakadnak: a "Jézus Krisztus bizonyságtevőire", és azokra, akik egy nagyon fájdalmasan elhúzódó, válságos időszakot követően egy kialakuló, (a zsidó-keresztény) Istennel nyíltan szembenálló hatalom és annak vezetője mögé sorakoznak fel, akinek a fellépése annyira meggyőző lesz, hogy istenként fogják imádni.
Ha a világban megfigyelhető vallási tendenciákat hívő szemmel vizsgáljuk, azt láthatjuk, hogy a világban zajlanak azok a folyamatok, amelyekről a Biblia azt tanítja, hogy Jézus visszajövetelét közvetlenül meg fogják előzni.
- Az emberek frusztráltak, sokan félelemben élnek a gazdasági válság, a háborúk/háború veszélye, a klímaváltozás, katasztrófák, szegénység, embertelen tettek stb. miatt. Válságok jönnek-mennek, a gazdasági és világpolitikai kilátások aggasztóak, pedig a fejlett világban még egy nagy háború sem volt már vagy fél évszázada. Az embereknek szükségük van valakire, aki meg tudja menteni őket. Hamarosan bármilyen árat hajlandóak lesznek kifizetni azért, hogy valaki végre békét és biztonságot teremtsen.
- A vallások, bár nagyon sok új vallási irányzat jön létre, de valójában egységesednek. Erősödik az ökumenizmus és az "igazából ugyanabban az istenben hiszünk" illetve a "sok út vezethet Istenhez" stb. elv még a hívők között is. Az emberek úgy gondolják, a "jó" vallás az, amelyik olyan értelemben is toleráns, hogy nem ragaszkodik a saját igazságaihoz, hanem mások igazságát is elfogadja. Mindenki más, aki komolyan elhiszi, amiről a vallása szól (pl. hogy Jézus él), agyament fundamentalista. Lehetőleg ne is hirdessen semmilyen tant, csak valamilyen életformára, életvitelre vezesse rá az embereket (mint pl. számos keleti kultusz), "ne zavarja" meg az emberek lelkiismeretét és ne követelje meg tőlük, hogy megváltozzanak, mindössze töltön be valamiféle hasznos társadalmi funkciót. Fogadjon el mindenkit olyannak, amilyen, és hagyja, hogy mindenki azt tegyen, amit akar. Az meg aztán mindennek a teteje, hogyha egy vallás nevében azt hirdetik, hogy az embereknek meg kell térni. Mert kicsoda Isten és micsoda a Biblia, hogy megmondhatná nekünk, embereknek, hogyan éljünk? Mi a magunk urai vagyunk, hagyjuk ezeket a divatjamúlt eszméket. Amelyik Isten bele akar szólni az életmódomba, az nekem nem kell.
A Bibliában található próféciák szerint valóban várható a jövőben egy nagy "vallási fellendülés" (a szóból vegyünk el mindenféle pozitív jelentéstartalmat...). De ennek a jellege egészen különös módon az lesz, hogy szintetizálja a világon a lehető legtöbb féle vallást, hitet, kultuszt, egyetlen olyan nagy világvallásban, amelyet "mindenki" örömmel és megelégedéssel el tud majd fogadni. Mert mire vágynak leginkább az emberek? Békére, nyugalomra és egységre a Földön. Mi ennek a legnagyobb akadálya? A vallási és politikai megosztottság. Aki ezt először fel tudja számolni, az "mindent visz". Ha ehhez a Bibliát és Istent a kukába kell dobni, ám legyen.
"Máté 24:32 A fügefáról vegyétek pedig a példát: mikor az ága már zsendül, és levelet hajt, tudjátok, hogy közel van a nyár:
Máté 24:33 Azonképpen ti is, mikor mindezeket látjátok, tudjátok meg, hogy közel van, az ajtó előtt."
"Az emberek frusztráltak, sokan félelemben élnek a gazdasági válság, a háborúk/háború veszélye, a klímaváltozás, katasztrófák, szegénység, embertelen tettek stb. miatt. "
Szerinted hogy érezték magukat az emberek, mikor a pestis járvány ideje alatt egész települések pusztultak ki, és a holtakat tornyokba hordva kellett elszállítattni?
Az emberiségnek mindig is van valami baja. Sőt, ha utánna nézel, az elmúlt 2000 évben olyan sok armageddont jósoltak meg, hogy az valami nevetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!