Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha az anya már a szülőszobán...

Ha az anya már a szülőszobán megkereszteli a gyerekét, az érvényes akkor is, ha nincsenek rá tanuk, igaz? De akkor kik lesznek a keresztszülei?

Figyelt kérdés
Utólag lehet választani kersztszülőket? Hova kell fordulni keresztlevélért?
2012. ápr. 15. 23:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Gondolom, katolikus kérdés, és halálveszélyről van szó. Ez egyházjogi vonal, ami nem biztos, hogy annyira egyszerű, de az is lehet, hogy nagyon. Nem sokat tudok segíteni, de a saját plébánoshoz kéne fordulni, és ha ő nem tud mit mondani és nem igazodik ki a kánonjogban, akkor az egyházmegye püspökségén az egyházjogászhoz.
2012. ápr. 16. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Első válasza nagyon pontos. Az én egyházjogi (kat.) ismereteim szerint is csak életveszélyben keresztelhet akárki.
2012. ápr. 16. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Jus Ecclesiasticum

861. kán.

1. § A keresztség rendes kiszolgáltatója a püspök, a pap

és a diákonus, az 530. kán. 1. sz-a előírásának fenntartásával.

2. § A rendes kiszolgáltató távollétében vagy akadályoztatása esetén a keresztséget megengedetten szolgáltatja ki a hitoktató vagy más a helyi ordináriustól erre a feladatra kijelölt személy, **sőt szükség esetén minden ember, akit megfelelő szándék vezérel**; a lelkipásztoroknak, különösen a plébánosnak legyen gondja arra, hogy a krisztushívőket megtanítsák a keresztelés helyes módjára.


868. kán.

2. § A katolikus, sőt a nem katolikus szülők gyermekét is meg szabad keresztelni halálveszélyben még a szülők akarata ellenére is.


875. kán.

A keresztség kiszolgáltatójának legyen gondja arra, hogy

ha a keresztszülő nincs jelen, legyen legalább tanú, akinek a segítségével a keresztség kiszolgáltatását bizonyítani lehet.


877. kán.

1. § A keresztség kiszolgáltatási helyének plébánosa

vezesse be gondosan és haladéktalanul a kereszteltek anyakönyvébe a kereszteltek nevét, említse meg a keresztség kiszolgáltatóját, a szülőket, a keresztszülőket és - ha vannak - a tanúkat, a keresztség

kiszolgáltatásának helyét, napját, valamint a születés napját és helyét.


878. kán.

Ha a keresztséget nem a plébános szolgáltatta ki, és nem

is volt jelen a kereszteléskor, a keresztség kiszolgáltatója - bárki legyen is az - a keresztség kiszolgáltatásának megtörténtéről értesítse annak a plébániának a plébánosát, amelyen a keresztséget

kiszolgáltatták, hogy a plébános a keresztséget bejegyezze a 877. kán. 1. §-a szerint.


Ezek alapján a kérdésekre a válaszok:

1. Az anya, mint a keresztség kiszolgáltatója tanúsítja a keresztséget.

2. A keresztszülőket utólag is bejegyezhetik.

3. A helyi plébánia állítja ki a keresztlevelet.

2012. ápr. 16. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Ja, és ami fontos: a keresztséget "bárki" csak szükség esetén szolgáltathatja ki, tehát a kánonjogi sorrendet tartani kell:

1. kör: püspök, pap, diakónus,

2. kör: hitoktató, helyi ordinátustól kijelölt személy

3. kör: a megfelelő szándékú személy.


Tehát ha nincs szükségben a gyermek, és halálveszély sem fenyegeti, akkor elsősorban az 1. kör keresztelhet. Mivel a kánonjog szükséghez köti a 3. köri keresztelő keresztelési jogát, így a szükséget - vagy a halálveszélyt - a kereszteltek névsorába történő bevezetéskor indokolni kell.

2012. ápr. 16. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Még egy: legalább 1 tanú legyen a keresztségre, hogy az biztos érvényes legyen. Halálveszélyben való keresztségnél nem fog gondot okozni a tanú hiánya, de ha szükségben keresztel tanú nélkül a 3. kör, akkor ott már lehet belőle gond.
2012. ápr. 16. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Hú, kedves 57%-os válaszoló, nagyon köszönjük!!


Kérdező: ez megtörtént eset, vagy hipotézis?


Nekem mindezek fényében még egy hozzászólásom van: ha maga az anya keresztelte tanúk nélkül, az a legbonyolultabb eset.


Ha pedig nem állt fenn életveszély, esélyes, hogy az egyház nem fogja érvényesnek elismerni, és hivatalos keresztelésre buzdít. Ellenben az jó kérdés, hogy akkor valóban nem számít-e érvényesnek... Mindenesetre ha nincsenek tanúk, akkor nem bizonyítható, így ún. feltételes keresztelésre kerítenek sort, ami ha valóban meg volt már keresztelve, nem ad többletet, viszont kizárja annak lehetőségét, hogy egyáltalán nincs. (Kicsit fura, de "jobb kétszer, mint egyszer sem." - még akkor is, ha csak egyszer érvényes.)

2012. ápr. 16. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Bocs, mellényúltam - de nagyon, éjjel van - nem 57, hanem 87%-os válaszolót akartam írni a megszólításban. :)
2012. ápr. 16. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak, főleg az a kifejtős :)! Nem fiktív eset. A keresztség eltörölhetetlen nyomot hagy, nem lehet kétszer keresztelni. Az, hogy életveszély, vagy nem életveszély, azt ki dönti el? Tulajdonképpen egész életünkben "életveszélyben" vagyunk, ha úgy vesszük. Ezen kívül is konkrétan a születést követően az újszülött hihetetlenül törékeny, és annyi minden történhet vele. Ha az anya "ijedtében" vagy mondjuk úgy inkább féltésében rögtön születés után megkereszteli, mert "biztos, ami biztos", az mitől ne lenne elfogadható? Én személy szerint azt gondolnám elég indok akár az is, hogy egy kicsit korábban születik a kelleténél, vagy hogy akár a terhesség alatt olyan hatások érték az anyát amik a magzat életére is kihatnak, és jogos féltést ébresztenek az anyában. Gondolok itt pl. az abortusz eröltetése az apa részéről, vagy hasonló. Szóval nem hiszem, hogy meg lehet állapítani "pontosan", hogy mi mikortól számít életveszélynek, vagy életveszélytől való jogos féltésnek. Ez olyan, hogy "hány szőrszáltól kezdve számít szakállasnak valaki". Ma elméletileg (!) a keresztelés érvényességéhez mindössze víz kell, és az hogy elhangozzon, hogy "megkeresztellek az Atya, a Fiú, és a Szentlélek nevében".
2012. ápr. 16. 05:06
 9/11 A kérdező kommentje:
(Meg igazából szerintem gyakorlatban is...)
2012. ápr. 16. 05:07
 10/11 anonim ***** válasza:

Bennem több kérdés is felmerült.


Miért kell a gyermeket megkeresztelni?

Istenben hiszel, vagy valamelyik egyházban?

Miért az egyház hagyományait követed, miért nem a Bibliát?

2012. ápr. 16. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!