Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Predesztináció, vagy nem...

Predesztináció, vagy nem predesztinácio?

Figyelt kérdés

1. Isten mindenttudó-e?

Nem: Isten nem tudta hogy Jézust megfeszítik. Következésképen Pilátusnak volt valós döntési szabadsága. Így dönthetett rosszul is, bűnös lehet.


Igen: Isten mindig is tudta, hogy Jézust megfogák feszíteni, tehát Pilátus döntési szabadsága illuzio, mert eleve eldöntött tény volt, hogy ez fog történni. Vagyis ebben az esetben Pilátus vagy nem is dönthetett másként illetve ha mégis, akkor abban a helyzetben nagyobb volt a hatalma Istenénél, mivel az ő eredeti akaratát felül kellett írnia.



2012. márc. 27. 16:07
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
Isten látta előre, hogy Pilátus úgy fog dönteni, hiszen Isten hozta létre a körülményeket, amik erre vezették őt, sőt a személyiségtípusát is, a genetikáját és életkörülményeit is Ő tervezte. Ezért így kellett döntenie. Pilátus nem azért élte végig a 60 évét, hogy meghozza a döntéseit, hanem hogy megértse azok okát.
2012. márc. 27. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Tehát az első válasz szerint Pilátus döntése már a világ teremtése óta predesztinálva volt, azzal együtt, hogy megértse döntésének az okát.
2012. márc. 27. 17:36
 3/20 anonim ***** válasza:
59%

Szia Hemlet xD

Már azt hittem elnyelődtél...


Mi az a tudás? Mi az a dontés? Mi az a szabadság? Mi az Isten? Mi az élet értelme? Miért születtünk? Mi a halál?

Ki vagyok én? És miért vagyok az aki vagyok? Egyáltalán az vagyok, aki vagyok?

2012. márc. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:

Az hogy Isten előre lát valamit, nem azt jelenti, hogy predesztinálva volt, hanem Isten tudta, tudja mi fog történni. Akkor lenne predesztináció, ha Isten eleve elrendelte volna a döntést (lévén a predesztináció az eleve elrendelés tana) Isten azonban előre látta a történteket.


Ehhez talán azon is el kell gondolkodni hogy Isten az időn kívül/felül áll. Tehát Isten nem is annyira előre lát dolgokat, mint inkább az egész történelem bármely pillanatában ott van, jelen van.


Tehát bármennyire is furcsán hallatszik ez, Isten ott VOLT az utolsó idők történéseinél, ahogyan Isten ott volt a keresztre feszítésnél már az idők kezdete előtt is. (ezt úgy képzeld el, hogy írsz egy könyvet és bármikor belelapozhatsz bárhová, de a szereplők szempontjából időrendiség van.)Pilátus dönthetne máshogyan is, de nem azét nem fog, mert nem teheti. Pilátus hoz egy döntést, Isten látja ezt és mert Isten az időn kívül áll, ez a tudás a birtokában volt és lesz mindig is.

2012. márc. 27. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
Na igen, mi az az idő xD Mi a jövő?
2012. márc. 27. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

18:46


Helmet nem vész el, esetleg átalakul...


Próbáljuk ezt a kérdést máshogyan megközelíteni, egy egyszerű példán keresztül...


Gondolatkísérlet következik:


Tételezzük, hogy az Idő egy vasúti vonal, a váltók pedig mint döntési lehetőségek szerepelnek.

Tételezzük, hogy a személy mint egy vonat halad a sínen.

Tételezzük, hogy Isten a vasúti miniszter, aki egyedül jogosult vasúti sínt fektetni.


Kísérletünkben azt látjuk, hogy egy vonat a sínen halad mondjuk Kikunfélegyháza felé, majd Szeged felé megy tovább,de erről a mozdonyvezető nem tud.


Milyen lehetőségek vannak?


A vasúti miniszter legkésőbb a vonat indulásakor úgy utasította a vonatvezetőt hogy a vonat melyik sínen kell haladni az elágazás után, és előre tudja hogy a vonat oda is fog érni Szegedre, mert ott csatlakozása van. Ebben az esetben predesztináció van, hiszen bármit gondol is a vonat vezetője, illuzio csupán, hogy akár Csongrád felé is mehetett volna... Ebben az esetben viszont semmi értelme annak, hogy legyenek elágazások, az is teljesen mindegy, hogy egyáltalán létezik-e a másik sín, hiszen Isten döntése alapján arra nem lehet menni. Ebben az esetben egyetlen vasútvonal is elég lenne ahhoz, hogy a csatlakozás sikerüljön.


A másik variáció szerint a vasúti miniszter nem adott konkrét utasítást abban a tekintetben, hogy a vonatvezetőnek az elágazásnál Szeged, vagy Csongrád felé kell-e haladnia, sőt a szabad akarat szerint aztkellett mondania, hogy "arra mész amerre csak akarsz",

Ebbe az esetben nincsen predesztináció, mert ebben az esetben a vonatvezetőnek magának kell döntenie. Természetesen a vasúti miniszter tudja, hogy ha az egyik sínen megy a vonat, akkor Szegedre érkezik, ha a másikon megy, akkor Csongrádra fog érni, ez nemlehet előtte titok, de azt, hogy a két variációból melyik valósul meg, azt ő mega sem tudhatja annál előbb, minthogy a vonat vezetőe ezt önmagában elnem döntötte.


Ha azt állítod, hogy a vasúti miniszter nem utasította semmire a mozdonyvezetőt, de mégis már a sín lefektetése előtt is tudta, hogy a mozdonyvezető Szeged felé akar majd fordulni logikátan, mert vagy utasítást ad, vagy szabad döntési lehetőséget ad. Harmadik variáció nem képzelhető el.


Az a varició ugyanis, hogy "Arra mész amerre csak akarsz, feltéve ha arra akarsz menni amerre én gondolom", az nem szabad akarat.

2012. márc. 27. 20:34
 7/20 anonim ***** válasza:

Egyáltalán alapból hogy lehet szabad akartunk??

Hisz megvan adva valami, amiből választhatok. Ha szabad akaratom lenne, akkor teremthetnék bármit, vagy ha akarnám, megtanulnék teremteni. Nagyon úgy érzem, hogy le vagyunk korlátozva. Lehet vannak az életünkben lehetőségek, amik közül választhatunk, csak mindegyik a végén egy helyre vezet. De ez is korlátolt gondolkodás...

Ezek amiket írsz, nagyon jó kis gondolatok.....

Úgy érzem, ezekre soha nem fogunk választ kapni, csak ha mindent értenénk...

2012. márc. 27. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

Azt meg ne mondd nekem, hogy Istenek vagyunk, csak valaki becsapott minket, hogy nem xDD

Mert ha Isten vagyok, minden más Isten ellenére ki tudnék törni és a semmiből teremteni.

Annak nincs értelme, hogy a dolgoknak nincs értelme:P

Ki kellene már deríteni mi is az a tudás, meg éntudat, meg lélek...L

2012. márc. 27. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

Te azon kívül, hogy jó fej vagy Helmet okos is.

Úgy hogy kiváncsi vagyok, hogy mit válaszolnál erre:


Állításom: Hazudok!

Kérdés: Most hazudok vagy nem hazudok.


Egyébként még azt sem tudjuk, hogy van-e kapcsolat a tudás és az idő között, legalábbis, hogy mi a pontos kapcsolat.

2012. márc. 27. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Valamekkora predesztinácio nyilván van. Esetünkben az hogy a vonat valahonnan elindul, esetünkben a központi pályaudvarról. Mondhatjuk úgy, hogy Istentől, vagy az ősrobbanás pillanatától(kinek-kinek hite szerint).

Az is igaz, hogy több sínen mehet a vonat,de nemmehet a szántásban, vagy a vizen, tehát "vonatsága" eleve predesztinálja.

Valahogy úgy, ahogyan én sem fogok soha tojásokat rakni, mert ahhoz isteni csoda kellene, amit Isten megtudna tenni, de nem valószínű hogy erre sor kerülne.


A kérdés lényege az, hogy az Isten által felkinált lehetőségek közötti szabad választás lehetősége valós-e, avagy csak illuzio.

Természetes, hogy Isten betartja a saját szabályait, de vajon ezek mit, és mennyire szabályoznak?

Iten természetesen mindenttudó abban a tekintetben, hogy előre tudja, hogy a vonat hová mehet (Szegedre, VAGY Csongrádra), és nyilvánvalóan ezt akár befolyásolhatja is, de vajon ezzel a lehetőséggel él-e, vagy nem? Szabad akaratot adott, vagy annak illuzioját?


Szerintem hogyha valós szabadságot adott, akkor velem ellentétben tisztában van az én minden tettem lehetséges összes következményeivel,de mégis nem tudhaja mindezt azelőtt, minthogy döntenék.

2012. márc. 27. 21:10
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!