Igaza van Na'aman professzornak?
"Ma már általában elfogadott tény, hogy a Józsué könyvében szereplő hódítások legtöbbje nélkülöz minden történelmi alapot.
Nadav Na'aman a Tel-avivi Egyetem Zsidó Történelem Tanszékének professzora.
Nincs, nincs igaza.
Valószínűleg ha megkérdeznéd és őszintén válaszolna, kiderülne, hogy több ezerszer tévedett már eddigi életében és ez plussz egy hozzájuk.
Néhány évtizeddel ezelőtt ha megkérdeztél volna egy történelemi tanszék vezetőt, hogy van-e történelmi alapja Pilátusnak, létezett-e ez az ember, azt a választ kaptad volna, hogy Pilátusról csak a Bibliában olvasni. Mára már találtak leletet, melyen Pilátus szerepelt. Józsué könyvének van-e történelmi bizonyítéka? Kit érdekel. Van, pont Józsué könyve.
Ha a Biblia illetve Józué könyve nem "létezne", és egy tekercs tartalmazná Józsué hódításait, és ez nem lenne mérvadó, majd megtalálnák Józsué tekercsét, az már bizonyítékul szólna. Most a kezünkben van Józsué könyve, de nem bizonyíték?
RÉGÉSZEK évtizedek óta próbálnak kétséget támasztani Józsué bibliai beszámolója és a jerikói csata iránt. A Biblia szerint Józsué és az izraelita hadsereg hét napon át menetelt Jerikó körül, amíg Isten ledöntötte a város hatalmas falait. Ez lehetővé tette az izraeliták számára, hogy behatoljanak a városba és ’felégessék azt és mindent, ami abban volt’ (Józsué 6:1–24).
De számos régész, a nagyrabecsült Kathleen Kenyon 1950-es években megjelent munkájának hatására, meg volt győződve arról, hogy Jerikó nem is létezett az izraelita támadás idején. Nos, ezek a régészek azt állították, hogy a város egy jó évszázaddal korábban már elpusztult! Ezért Józsué és az izraeliták beszámolóját széles körben elvetették. Nemrég azonban Dr. Bryant G. Wood, a kanadai torontói egyetem régésze újra megvizsgálta a Jerikóból származó bizonyítékokat. A The New York Times szerint arra a meggyőződésre jutott, hogy Dr. Kenyon „helytelen cserépleletek után kutatott és nem jó helyen”, tehát a bizonyíték valójában „feltűnő módon összhangban van” a Bibliával.
Dr. Wood megemlít egy 1 méter vastag hamu réteget tele cseréptöredékkel és egy leomlott fal tégladarabjaival, valamint olyan fadarabokkal, amelyeket mintha egy, az egész városra kiterjedő tűzvész feketített volna meg. A kerámiatöredékeket (a rendelkezésre álló, elismerten pontatlan módszerekkel) időszámításunk előtt 1410-re dátumozták 40 éves plusz vagy mínusz eltéréssel, de eredtük semmi esetre sem térhetett el nagyon az i. e. 1473-as évtől, vagyis a jerikói csatának a Biblia alapján kiszámított időpontjától.
Az ásatások nyomán megállapították, hogy az ősi Jerikó házaiban bőséges gabonakészletek voltak felhalmozva. Ez érdekes, mivel a Biblia azt jelzi, hogy Jerikó röviddel a tavaszi aratás után esett el, mégpedig hosszan tartó kiéheztető ostrom nélkül (Józsué 3:14–16). Mindkét dolog alapos okot szolgáltat arra, hogy miért voltak Jerikó házaiban bőséges gabonakészletek amikor a város elpusztult.
"Nadav Na'aman a Tel-avivi Egyetem Zsidó Történelem Tanszékének professzora."
Gratula! Ellenőrizhetetlen!
Ha azt mondom, hogy Floridai nemzeti egyetem történelem professzora, Smith Valentinio spanyol docens szerinte a Biblia megalapozott bizonyítékokkal szolgáltat a leletek kapcsán, az aztán megnyerő mi?
Kit érdekel, hogy Törökországban egy manusz mi a frászt köpköd?
19:48
Nadav Na'aman, a Tel-Avivi egyetem zsidó történelem intézetének professzora.
4 könyvet és 40 cikket írt. Te hányat?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!