Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért mondja ezeket Jézus a...

Miért mondja ezeket Jézus a Mk 7,24-30-ban?

Figyelt kérdés

Jézus egyszer Tírusz és Szidon vidékére vonult vissza. Itt betért egy

házba, és bár rejtve akart maradni, jelenléte mégsem maradhatott titokban.

Egy asszony, akinek leányát tisztátalan lélek szállta meg, tudomást

szerzett róla, odasietett hozzá, és a lábához borult. Az asszony

szír-föníciai származású pogány volt. Azt kérte tőle, hogy űzze ki

leányából a gonosz lelket. Jézus először elutasította: „Hadd lakjanak jól

előbb a gyermekek; mert nem helyes, ha elveszik a gyermekek kenyerét, és a

kiskutyáknak vetik!” De az asszony így folytatta: „Igaz, Uram, de az

asztal alatt a kiskutyák is esznek abból, amit a gyermekek elmorzsálnak.”

Jézus azt válaszolta: „Szavad jutalmaként menj! A gonosz lélek elhagyta

leányodat.” Amikor hazaért, leányát az ágyon fekve találta. Már elhagyta a

gonosz lélek.


2012. febr. 9. 14:19
1 2
 1/12 yuda ***** válasza:

Gondolom ez valami katolikus fordítás lehet, kicsit idegen. . .

Jézus arra utal, hogy ő elsősorban és először is Izraelhez küldetett, hogy ott és nekik szolgáljon. Az asszony viszont szír nemzetbeli volt, ahogy olvasod, viszont amiatt, hogy bölcsen és alázatosan felelt Jézusnak, megkapta ő is ugyanazt a szolgálatot ami elvileg csak a zsidóknak járt ebben az időszakban.

2012. febr. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Ismerni kell hozzá a korának törvényeit és szokásait. Zsidó ember nem mehetett be egy pogány házába, nem is igen állt szóba pogánnyal, azok tisztátalannak számítottak. Jézus tehát a kornak megfelelően járt el, amikor elutasítja a pogányt. (A Messiás a zsidóknak lett megígérve. Azonban azt tudjuk, hogy éppen a zsidók nem fogadták el Messiásnak, így nyitott Isten a pogányok felé.) Van azonban mélyebb üzenete is e jelenetnek: A hit. E jelenet pontosan azt bizonyítja, hogy a hit nem a zsidók kiváltsága, hanem a pogányoké is, minden népből hív Isten választottakat. Röviden ennyi, bár lehetne még nagyon sokat beszélni erről. (Melyik fordítású bibliából idéztél?)
2012. febr. 9. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Kicsit konkretizálni kellene, hogy mit is kérdezel, ugyanis nem csak egy dolgot mond Krisztus. Mire is vagy kíváncsi?
2012. febr. 9. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Mai evangélium értelmezése:

,,Miután Jézus elhagyta Názáret környékét, Galileán kívül, a pogány

vidékeken folytatja útját, ahol két csodát is tesz. Először a pogány

asszony gonosz lélektől megszállt lányát gyógyítja meg (mai evangélium),

majd egy süketnéma embernek adta vissza hallását és beszédképességét

(holnapi evangélium). A mai történetben tulajdonképpen nem is a gyógyítás

leírása a fontos az evangélista számára, hiszen a lány nincs is jelen az

esetnél. Szent Márk ehelyett inkább Isten üdvözítő tervének

egyetemességéről szeretne tanítást adni. A pogány asszony és Jézus

párbeszédéből ugyanis kiderül számunkra, hogy az üdvösség nem csak a zsidó

nép kiváltsága, hanem minden ember számára elérhető. Isten üdvözítő

kegyelmét egyetlen nép vagy csoport sem sajátíthatja ki magának és senki

sem zárhat ki abból másokat. Ne gondoljuk senkiről, hogy nem méltó az

üdvösség örömhírének hallgatására!"

idézve: Horváth István Sándor

2012. febr. 9. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
46%

Szia!


Krisztus ismerte ennek a nőnek a helyzetét. Tudta, vágyik találkozni Vele, és úgy intézte, hogy az útjába kerüljön. Vigaszt nyújt bánatára, élő példáját adhatja a leckének, amit meg akart tanítani. Ezért hozta tanítványait erre a vidékre. Azt akarta, hogy tudják milyen tudatlanság honol az Izrael földjével határos városokban, falvakban. Azok az emberek, akiknek minden lehetőségük megvolt, hogy megértsék az igazságot, egyáltalán nem ismerték a körülöttük élők szükségleteit. Nem tettek erőfeszítéseket, hogy segítsenek a sötétségben élő lelkeken. A zsidó gőg által emelt válaszfal még a tanítványokat is megakadályozta abban, hogy együttérezzenek a pogány világgal. Ezek a korlátok most ledőltek.


Krisztus nem adott közvetlen választ az asszony kérésére. Úgy fogadta a megvetett nép képviselőjét, ahogyan a zsidók tették volna. Így akarta láthatóvá tenni tanítványai előtt azt a hűvös és szívtelen magatartást, amit a zsidók az ilyen esetben tanúsítanak, hogy annál nyilvánvalóbb legyen az az irgalmas lelkület, amelyet tanúsítaniuk kellett volna. Ez utóbbit ki is mutatta, amikor ezt követően teljesítette az asszony kérését.


Bár Jézus nem válaszolt, az asszony nem veszítette el hitét. Amint továbbhaladt, mintha nem is hallotta volna a nőt, emez követte, és folytatta a kérlelést. A tanítványokat bosszantotta az asszony alkalmatlankodása, és megkérték Jézust, küldje el. Látták, hogy Mesterük közömbösen kezeli a nőt, ezért feltételezték, hogy a zsidók kananeusokkal szembeni előítélete tetszik neki. Azonban az asszony az irgalmas Üdvözítőnek terjesztette elő kérelmét, és Jézus válaszul a tanítványok kérésére így szólt: "Nem küldettem csak az Izrael házának elveszett juhaihoz". Noha a válasz látszólag összhangban állt a zsidók előítéletével, rejtett szemrehányást tartalmazott a tanítványoknak. Ezt később értették meg, amikor emlékeztette őket arra, amit már sokszor mondott nekik: Ő azért jött a világra, hogy mindenkit megmentsen, aki elfogadja Őt.


Az asszony még nyíltabban sürgette ügyét, leborult Krisztus lábához, és felkiáltott: "Uram, légy segítségül nékem!". Jézus látszólag még mindig elutasította a könyörgést, és a zsidók érzéketlen előítéleteinek megfelelően így felelt: "Nem jó a fiak kenyerét elvenni, és az ebeknek vetni". Ezzel látszólag azt állította, hogy nem igazságos az Isten választott népének járó áldásokat idegeneknek, Izraellel ellenséges népeknek eltékozolni.


Ez a válasz teljesen kiábrándított volna egy kevésbé őszinte esdeklőt. A nő azonban tudta, hogy eljött a nagy lehetőség. Jézus látszólagos elutasítása mögött el nem rejthető könyörületességet látott. "Úgy van, Uram; - felelte - de hiszen az ebek is esznek a morzsalékokból, amik az ő uruknak asztaláról aláhullanak". Miközben a házigazda gyermekei az apa asztalánál esznek, a kutyák sem maradnak éhen. Megehetik az asztalról lehulló morzsalékot, és ez bőségesen elég nékik. Hasonlóképpen miközben Izrael oly sok áldást kapott, neki nem jut egy rész ebből? Úgy nézett föl, mint egy kutya, nem kérhet egy morzsát bőkezűségéből?


Jézus éppen akkor hagyta el munkaterületét, mert az írástudók és farizeusok életére törtek. Zúgolódtak és panaszkodtak. Hitetlennek, keserűnek mutatkoztak, visszautasították az oly szabadon felajánlott üdvösséget. Itt Krisztus találkozik valakivel egy szerencsétlen és megvetett nemzetségből, melyet Isten nem tüntetett ki igéjének világosságával - az asszony mégis azonnal enged Krisztus isteni befolyásának, feltétlenül hisz képességében, hogy teljesíteni tudja kérését. Ha megkaphatja a kutya kiváltságát, hajlandó rá, hogy kutyának tekintsék. Viselkedését nem befolyásolják nemzeti, vallási előítéletek vagy büszkeség, azonnal elismeri Jézust Megmentőnek, olyannak, aki mindent megtehet, amit kérnek tőle.


A Megváltó elégedett. Megpróbálta a nő hitét. Úgy bánt az asszonnyal, hogy megmutatta, akit kivetettek Izraelből, többé már nem idegen, hanem gyermek Isten házanépe között. A gyermek kiváltsága, hogy osztozzék az Atya ajándékaiban. Krisztus most teljesíti kérését, és befejezi a tanítványoknak adott leckét. A nőhöz fordul, irgalmas, szerető tekintettel ránéz, és így szól: "Óh asszony, nagy a te hited! Legyen néked a te akaratod szerint". Attól a pillanattól meggyógyult a nő lánya, a démon nem gyötörte többé. Az asszony eltávozott, megismerte Megváltóját, és boldog volt, hogy imája meghallgatásra talált.


Ez volt az egyetlen csoda, melyet Jézus utazása során véghezvitt. Azért ment Tírusz és Szidon határába, hogy ezt megcselekedje. Könnyíteni akart egy szenvedő asszonyon, ugyanakkor példát akart hagyni az irgalmas munkára - melyet egy megvetett nép egyik tagjáért végzett - tanítványai kedvéért akkorra, amikor már nem lesz velük. El akarta vezetni őket a zsidó kiválasztottságból oda, hogy érdekelje őket a másokért, nemcsak a saját népükért végzett munka.


Üdv. Péter

2012. febr. 9. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

17:50-es vagyok

Milyen készségesek és bőbeszédűek ezek a keresztények!... :)

De tényleg, minden ilyen vallási kérdésre ahogy megfigyeltem hosszú válaszok jönnek.

2012. febr. 9. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
58%
Ilyen korszak van, mindenki szagértő. :)
2012. febr. 10. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 munyamunya ***** válasza:
C+P hozzászólásokat nem nehéz összehozni, csak két gombot kell megnyomni hozzá...
2012. febr. 10. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Utolsó kettőnek: Talán azért, mert ők tudják, hogy ez egy fontos kérdés. Nem mellékesen fontosnak tartják a kérdező embertársukat is, és nem kigúnyolják, hanem segítenek.
2012. febr. 10. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Vidiripi


A 2. válaszoló röviden és tömören válaszolt.

Nem mindegyik válasz terjedelmes 6. ,7., 8.

2012. febr. 10. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!