Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mennyire van jelen a liberaliz...

Mennyire van jelen a liberalizmus az unitárius egyházban?

Figyelt kérdés

A keresztény egyházak és tisztségviselőik döntő többségükben konzervatív beállítottságú emberek (nagyon leegyszerűsítő szóhasználattal: jobboldaliak), az unitárius egyházban viszont fontos tisztséget tölt be Retkes Attila (ex-SZDSZ-elnök) és Szent-Iványi Ilona (az SZDSZ-es volt EP-képviselő testvére). A konzervatív oldalhoz tartozó nevekkel eddig nem találkoztam.

Az alapján, amit eddig megtudtam, nagyon szimpatikus az unitárius vallás, de számomra furcsa, sőt kissé riasztó, hogy a hagyományok, a közösségek, a vallások ellen küzdő, egyénközpontú liberális alakulatnak fontos pozíciói vannak az egyházban.

Van valaki, aki képben van e témában?



2012. jan. 8. 16:27
 1/6 anonim ***** válasza:
21%
Teljes mértékben a liberalizmus eszméje jellemző az unitárius egyházakban. Én nemes egyszerűséggel nem nevezném őket egyházaknak, inkább szektáknak.
2012. jan. 8. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
44%

Nem vagyok igazán képben, de a Wikin megkerestem:


[link]


Eszerint három irányzat van, ezek közül az unitárius univerzalista irányzat tagjainak többsége nem kersztény, sőt, tkp. mindenki azt hisz, amit akar.

2012. jan. 8. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
74%
Ez azért leegyszerűsítés. A magyar unitárius egyházban is vannak konzervatívok és valóban vannak liberálisok. A különbség az, hogy tolerálják a liberális és konzervatív felek egymást. Tehát a konzik nem lehetetlenítik el a liberálisokat. Erdélyben inkább konzervativabbak, míg nálunk progresszív-liberális az irányvonal.
2012. jan. 8. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Első válaszolónak:


Csak felületesen ismerem az unitárius egyházat, de amit eddig tapasztaltam, az mind szöges ellentéte annak az érték nélküli, destruktív világnézetnek, amely az SZDSZ-t és a mai napig meghatározó pozíciókat birtokló holdudvarát jellemzi. A szekta megnevezést sem tudom hova tenni, mert a szektákra pont az a jellemző, hogy szigorú szabályai vannak, az unitárius vallás ennek épp az ellenkezője.

2012. jan. 9. 16:13
 5/6 DF1568JZS válasza:
80%

Kedves Kérdező-Érdeklődő!


Utolsó, fiatalos hangnemben föltett kérdésedből vélt korod miatt és a közvetlenebb kommunikáció érdekében, engedd meg, hogy tegező formában válaszoljak.


Abból indulsz ki, hogy a keresztény egyházak és tisztségviselőik többsége jobboldali, míg Retkes Attila és Szent-Iványi Ilona fontos szerepet töltenek be az unitárius egyházban. Kissé pontosítok: Retkes Attila a budapesti Nagy Ignác utcai Unitárius Egyházközség presbitere, ami az illető gyülekezeten belül fontos szerep ugyan, de az egyházi vezetésben kevésbé meghatározó. Szent-Iványi Ilona a Pestszentlőrinci Unitárius Egyházközség lelkésznője.


Leírt gondolataid alapján úgy vélem, talán több kérdésed is van. Az egyik az unitarizmusra vonatkozhat, illetve annak a politikához való viszonyára. Széles látókörről tanúskodik, hogy amint (egy szimpatikus) vallást, egyházat vizsgálsz, megnézed annak a politikához való viszonyát is. Következtetéseid azonban kevésbé bölcsek, hisz mindkét irányba általánosítsz. Mondhatni, mind a politika, mind a vallás kárára.


Én személyesen nagyon sajnálom, hogy az utóbbi évtizedek (évszázad?) magyar politikájában a „fekete-fehér vakság” uralkodik.

Hogy valaki nem politizálhat úgy, hogy vallásilag liberális, szociális kérdésekben konzervatív, kultúrálisan liberális, gazdasági kérdésekben konzervatív – vagy ezeknek különböző változatában.


Az unitárius egy liberális vallás, a szónak a klasszikus és nemes értelmében. Vallja az ember (gondolat-, szólás-, vallás-) szabadságát és méltóságát; a hit, értelem, szabadakarat, lelkiismeret és szeretet általi felemelkedésének lehetőségét. Az egyén jellem általi üdvözülését, amelynek az úton levés állapotából fakadó belső béke az alapja. De nem lehet a vallás célja ennek kizárólagos keresése. Ezért fontos, hogy az igazságosság és a szeretet követelményeinek érvényt szerezzen az egyén, társadalomba, közösségekbe ágyazott élete során.


Kérdés: (amennyiben kereső vagy) mi fogja meghatározni választásod? Melyek a Te személyes, belső igényeid?!

Magyarán, egy lelki-szellemi (vallásos) otthonba a tanításokból, rítusokból, közösségi hálóból, gyakorlatból felépülő, összeálló, védő-támogató fal fog-e becsalogatni; vagy azok a személyek, akik már bent vannak?! Nem azt akarom mondani, hogy ez utóbbiak nem fontosak, hisz épp a pillanatnyilag „bent levők” azok, akik alakítják a láthatatlan falakat is. De – hogy egy újabb metaforával éljek – nem mindegy, hogy milyen alapon (hagyományok, történelem, történetkritika, stb.) és milyen „anyagokat” (értelem, gondolati- és lelkiismereti szabadság, stb.) használva tologatják a falakat.


Bízom abban, hogy a „hagyományok, a közösségek, a vallások” – melyek írásodból ítélve számodra is fontos értékek – nem politikai kérdések, hanem olyan alapvető emberi értékek, melyek a mindenkori politika számára fontosak maradnak, és így mind az egyén, mind a közösség hasznára válnak.


A kérdező bátorsága iránti tisztelettel,

Valaki, aki hiszi, hogy „képben van”. :)

2012. jan. 10. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, nagyon köszönöm a választ!


Valóban "kereső" vagyok, aki szeretné megtalálni a "tökéletest". Ez kissé olyan, mint a párválasztás: hosszú távra, talán egy életre szól a döntés, ezért az ember nem szeretne kompromisszumokat kötni.

2012. jan. 10. 18:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!