Hisztek istenben?
"Nem igazán volt még dogmatikus igazság a tudományban"
Sok van. Eleve pl. dogma az, hogy holnap vagy jövőre is ugyanazok lesznek a természeti törvények, mint ma. Ezt nem lehet bizonyítani, ebben egyszerűen hiszünk, mert ha nem hinnénk benne, bolondok lennénk / elmenne a kedvünk az egésztől.
A megmaradási törvényekben szintén csak hiszünk. Amíg egy kis laborban kísérletezünk, minden mérés alátámasztja. Viszont sohasem fogja senki alátámasztani nagy objektumokra nézve (pl.: Föld).
"nem volt szükség az isten hipotézisére."
A vallások nem természettudományos hipotézisgyűjtemények, hanem vallások.
nagyon sokan jönnek azzal, hogy ha Isten létezik akkor miért nézi el a sok szenvedést.
sokan gondolják azt is, hogy ennek megválaszolása még a teológusoknak is nagy fejtörést okoz, pedig egyáltalán nincs így. hamár a bibliát Isten kinyilatkoztatásaként vesszük, lényegében választ kapunk a kérdésre. az ószövetségi Isten nemegyszer pusztította ki az emberiséget gondoljunk Noéra és az özönvízre(ami érdekes mert nemcsak a nagy monoteista világvallásokban jelenik meg hanem a politeista vallások rendre visszatérő eleme)az ószövetségi Istentől félni kellett, egyenesen rettegni. Ezzel szemben Jézus egy sokkal szelídebb irányvonalat követett ő nem a félelem által uralkodott, hanem a szeretet vezérelte.tanítása szerint az emberi szenvedéseknek nemértek véget pusztán azzal, hogy érettünk feláldozta magát, az mindaddig jelen van mígy elnem jön a végítélet, ellehet olvasni a bibliát ott szépen levannak vezetve a dolgok. ezt hívják ma kereszténységnek
sokan hiszik azt is, hogy a tudományban hívők Istent elutasítják pedig ez korántsincs így, gondoljunk csak a francia felvilágosodás korszakára, azonbelül is az ún. deista felfogásra melynek lényege hogy a világot ugyan Isten teremtette, a természeti törvényeknek azonban "szabad kezet adott" és ezekre az embernek kell rájönnie.gondolták ezt a történelem egyik legvallástalanabb időszakában.
azis igaz, hogy a dogma szót nemhírlik a tudományokra mindinkább a filozófiai, elvont tudományokra alkalmazni, de sajnos azt tapasztalom, hogy nem a hívő emberek akarják ráerőszakolni a dogmájukat az emberekre hanem a tudomány teszi ezt ráadásul úgy, hogy az éppen aktuális tudományos felfedezést teskinti dogmatikus! igazságnak mindaddig amíg valami újabbat ki nem találnak, mondták itt helyesen.
pusztán a tudományban hinni nem lehet, az emberi természetnek ellentmond, a tudományt alkalmazni kell, életkörülményeink javítására szolgál, nem rendelkezik semmilyen olyan erővel amit a vallás tud adni, ez két külön dolog, de mégsem teljesen elkülöníthető, egyik sem létezik a másik nélkül, gondoljunk csak bele talán megértjük.
a relativitás-elmélet körüli találgatásokról pedig:
tételezzük fel, hogy mégsem mérési hiba, ehhez ugye még minimum egy másik független laboratóriumnak is alá kéne támasztania a mérést, ami valamilyen okból kifolyólag nagyon nehézkesen halad.ha a mérés igaznak bizonyul akkor sem tudhatjuk le annyival, hogy jó akkor a fénysebesség 6 m/s sel gyorsabb naés? a fizika nem ilyen egyszerű, már nagyon kis változás is olyan folyamatokat indít be ami lavinaként rántja magával a többit. például itt a relativitáselmélet ami megannyi más elmélettel kapcsolatban áll, lényegében az egész elemi fizika. ha ez az érték csupán minimálisan is de elmozdul, az egész eddigi ismereteink megdőlnek és új alapokra kell helyezni a fizikát, ezért lenne olyan fontos minél előbb igazolni a mérés hitelességét.
másrészt népszerű elmélet még az ún. ősrobbanást megelőző teória. ugye józan ésszel belegondolva az ún. ősrobbanás egy nagyon parányi anyag robbanása, tágulása majd a világegyetem kialakulása strb. joggal tehetjük fel a kérdést mi volt ez az anyag? hogyan keletkezett? és miből?
eszerint az elmélet szerint minden egy fekete lyukkal kezdődött ahol ugye nincs idő és így Istenre sincs szükség hogy beindítsa, plusz Istennek nem is lett volna ideje rá hiszen a fekete lyukban nincs idő, ez howking népszerű elmélete.
hát, érdekes, ahhoz hogy ezt kitalálja valaki megintcsak hinni kell valamiben és itt összekapcsolódik megint a két szál, de kitudja.mindenesetre az ember még elég fejletlen ahhoz, hogy ilyen dolgokat megértsen talán nemis fog soha, kitudja. mindenesetre míg hiszünk Istenben lélekben erősek maradunk, ez biztos, a többi pedig....majd igazolja a történelem
Egyébként a tudomány is lehet meghaladott.
A 18-19. században emberek ezrei tettek bejelentést arról, hogy kődarabok zuhantak le a környékükön. A tudósok badarságnak minősítettek minden ilyen jelzést, hiszen kövek nincsenek az égben, ergó nem is eshetnek le.
Ma már neve is van ennek: meteorzápor, a kövek pedig meteoritdarabok.
Mondták egyébként mindaz ellenére, hogy már a bolygók pályáját is számolták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!