Milyen lenne a világ vallások nélkül?
Az a problema a kerdessel,hogy a vallas igen nehezen meghatarozhato fogalom.A legtobb ember persze egybol az egyhazakra asszocial,es jonnek a tipikus "sokkal elorebb tartanank,mert nem egettek volna meg a tudosokat a kozepkorban", meg "nem lenne gyulolkodes az emberek kozott" kommentek.Most nem megyek bele a fentiek cafolataba,csak annyit mondok: naivak vagytok,sracok;)
Inkabb arrol irok,hogy a vallas,mint olyan,inkabb lelektani jelenseg-"az emberben levo Isten alaku lyuk betoltese".Es ez sok mindennel tortenhet,mint ahogy tortenik manapsag.A tudomany eredmenyei,a pszichologia,humanizmus,haladas,egyeni sikeresseg,stb. Ezer meg ezer dolog alkalmas ra,hogy az ember istenpotleknak allitsa.Csak altalaban nem jon ossze.Ezert van annyi testi-lelki serult ember.
Bizonyos tudományok valóban gyorsabban fejlődhetnének (hiszen nem kaszálna alájuk ahol tud az egyház(bár hatalma csak az USA területén él, Európában szerencsére a legtöbb tudományos kérdés értékeléséből kizárták őket)--pl. genetika, őssejtkutatás), illetve talán néhány betegség könnyebben visszaszorítható lenne (HIV-fertőzés), de túlzottan nem lenne más a maihoz képest.
Maguk a vallások az ellenségeskedéseknek csak a "casus belli"-jei, nem az okai. Az okok mindig valahol mélyebben keresendőek.
A vallások létezésének oka elsősorban pedig a halálfélelem(hiszen mindenki tudja, hogy valamikor meghal).
Erre az összes vallás azt a magyarázatot hozza, hogy valójában nem is halsz meg, hanem így vagy úgy tovább élsz, de akkor már halhatatlanul. A keleti vallások inkább azt mondják, hogy újraszületsz, DE NEM HALSZ MEG VÉGLEGESEN.
És ez egy olyan ígéret, ami olyan csábító, hogy a legtöbb ember még akkor is hajlandó elfogadni, ha az a rációval egyértelműen szemben áll. Emellett az ajánlat minden vallásnál meg van fejelve azzal, hogyha a meghatározott szabályok szerint élsz, akkor annak örök lesz a jutalma.
Egyszerűen ez túl jó ajánlat. Nézd meg mennyi ilyen félvallásos ember van, aki hisz Istenben, de valójában nem él a lefektetett szabályok szerint. Ők mind abban bíznak, hogy úgy lesz jutalmuk, hogy nem tettek érte.
Persze valójában senkinek sem lesz. Ezt pedig nagyon nehéz belátni(a legtöbb embernek nem is sikerülhet), azzal a gondolattal megbarátkozni, hogy a vég tényleg a VÉG.
(ateista)
„Bizonyos tudományok valóban gyorsabban fejlődhetnének (hiszen nem kaszálna alájuk ahol tud az egyház)”
És a vallásos, ne adj' Isten az egyház szolgálatában álló filozófusokkal, tudósokkal mi a helyzet? Voltak egy páran, többek közt ilyen nevek is, mint Kopernikusz, Mendel, Lemaitre, Bacon, Jedlik Ányos, csak hogy az ismertebbeket említsem. Ők papok, szerzetesek voltak, igen. Minimum több százan. A vallásos, de nem egyházi tagok pedig még sokkal többen.
Tulajdonképpen még az újkorban is igen kevés ateista tudós volt, mondhatni XX. századi jelenségről van szó. Az pedig a nagy bukások százada volt.
"Ők papok, szerzetesek voltak, igen. Minimum több százan. A vallásos, de nem egyházi tagok pedig még sokkal többen."
És legalább ennyi mellőzött, vagy kivégzett.
"Tulajdonképpen még az újkorban is igen kevés ateista tudós volt, mondhatni XX. századi jelenségről van szó. Az pedig a nagy bukások százada volt."
Aha. Ezért fejlődött többet a tudomány abban a században, mint az azt megelőző ötben. De miben is volt a bukások százada?
„És legalább ennyi mellőzött, vagy kivégzett.”
Régen nem volt szokás a luxusbörtön, sem az egyháznál, sem a világi életben. Halálbüntetés most is létezik pl. az USA-ban, igaz hogy nem máglya és akasztás formájában.
II. János Pál pápa 2000-ben bocsánatot kért mindenért.
„De miben is volt a bukások százada?”
- I. világháború
- Európa meggyengülése
- II. világháború
- Európa kettészakadása, szekuláris keleti tömb, hidegháború
- most pedig ott tartunk hogy gyakorlatilag egész Európában fogy a népesség, egyre több a bevándorló, erősödik az iszlám, el vagyunk adósodva, a kínai/arab/stb. tőke pedig „fillérekért” vásárol fel amit tud, a morál a padlón van, a kultúra hanyatlik
Dióhéjban ennyi.
„Aha. Ezért fejlődött többet a tudomány abban a században, mint az azt megelőző ötben.”
Ha nem haragszol, egy ábrával reagálnék erre:
Komolyan van meg valaki,aki nem undorodott meg attol,amive az emberiseg valt?Mert a XIX. szazad vegen-XX. szazad elejen meg megertem,hogy volt egyfajta naiv hit es bizalom abban,hogy az emberiseg majd a tudomanynak es onnon humanumanak koszonhetoen egy magasabb szintre fejlodik,es majd eljon az aranykor,de emberek,nezzetek mar korul!
A Francia Forradalom ota visszaszoruloban a keresztyenseg Europaban,politikai hatalma a toredeke a reginek.Es jobb lett a vilag? Ha valoban a vallas fogta volna vissza az emberiseget a szarnyalastol,akkor az elmult tobb mint 200 ev ota mar reg egy foldi paradicsomban kene elnunk (bocs a kepzavarert).Ehelyett csak meg jobban elcseszodott minden.
"Régen nem volt szokás a luxusbörtön, sem az egyháznál, sem a világi életben. Halálbüntetés most is létezik pl. az USA-ban, igaz hogy nem máglya és akasztás formájában."
Igen, de ma nem szokás valaki a vallási nézetei miatt mellőzni, vagy egyenesen kivégezni, mint ahogy amiatt sem, mert olyasmit fedezett fel, ami nem tetszik az egyháznak.
"II. János Pál pápa 2000-ben bocsánatot kért mindenért."
És ezzel el is van intézve?
"- I. világháború
- Európa meggyengülése [...]"
Tehát kb. ugyan az zajlik, mint akármelyik másik században, csak most Európa a szenvedő fél. Emiatt nem lesz ez a bukások százada, csak a bőrödön érzed azt, amit egy-két száz évvel korábban Európa csinált a világ többi részével.
Dióhéjban ennyi.
"Ha nem haragszol, egy ábrával reagálnék erre:"
Nem haragszom. És mit akarsz elmondani ezzel a grafikonnal?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!