Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen szemléletbeli és...

Milyen szemléletbeli és vallásgyakorlási különbségek vannak a katolikusok és a reformátusok között?

Figyelt kérdés
2011. okt. 11. 15:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Egy kis történelem előzményként. Kevesen tudják, hogyan vált szinte egyeduralkodóvá a Római Katolikus Egyház. Már a IV. századtól kezdve a Földközi-tenger környékén elterjedt keresztény egyház öt nagy egységre: a római, a konstantinápolyi, az alexandriai, az antiochiai és a jeruzsálemi patriarchátusra oszlott. Az öt patriarcha egymástól teljesen független volt. A 7. században azonban az iszlám terjeszkedése nagyon megtizedelte a négy keleti patriarchátus területn élő hívek számát, nyugaton viszont a császárság megszűnése után a hatalom jó része a magát "pápának" nevező római patriarcha kezébe összpontosult. Ezek után a római püspök a nyugaton kiharcolt egyeduralmát keletre is ki akarta terjeszteni. XI. Leó a 11.század közepén minden áron meg akarta szerezni a dél-itáliai és sziciliai egyházak feletti befolyást, bár ezek javarészt görög jellegűek voltak, és a konstantinápolyi patriarcha joghatósága alatt álltak. Ezenkívül eretnekeknek nevezte a keleti keresztényeket, mivel azok nem akarták elfogadni az újszerű nyugati szokásokat és dogmákat: az ostya használatát az úrvacsorában, a purgatórium létezését, a szombatnapi böjtöt, a papi nőtlenséget (cölibátus), a Szentlélek származásáról szóló dogmát (filioque) és az "Ál-Izidori gyüjtemény" néven ismert okirat-hamisítványokat, amelyekre a római pápa a világuralmi igényét alapozta. Ezért 1054-ben a római pápa kiátkozta a konstantinápolyi pátriarchát, az átkot aztán a másik négy patriarcha visszafordította Rómára. Ezt az átkot csak 1965-ben a II. vatikáni zsinaton vonták vissza ünnepélyesen és kölcsönösen.


A református egyház protestáns felekezet, az 1500-as évek első felétől létezik, és Kálvin János nevéhez köthető. A reformátusok csak két sakramentumot ismernek: a keresztséget és az úrvacsorát, hiszik, hogy az üdvösség nem érdemelhető ki jócselekedetekkel, mivel az egyedül Isten ajándéka. Szerintük egy a közbenjáró isten és ember között: Jézus Krisztus. Az egyházat a presbiterek kormányozzák, vagyis ez a felekezet demokratikus felépítésű, szemben a másik kettővel. A Bibliával nem tarják egyenlő értékűnek a Szenthagyományt, elutasítják a Mária kultuszt, nem hisznek a purgatóriumban, a gyónásban, az egyetemes papság elvét vallják. Nem hisznek Mária és a szentek közbenjárásában, templomaikban nincs sem oltár sem oltárkép. Nem hiszik, hogy van egyedül üdvözítő egyház, templomaik jelzésére nem keresztet, hanem csillagot, vagy kakast használnak Jézus betlehemi születésére, és Péter tagadására emlékezve.


Üdv. Péter

2011. okt. 11. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"az üdvösség nem érdemelhető ki jócselekedetekkel"


Szerintem ezt a katolikusok is így hiszik.

2011. okt. 12. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 kzs ***** válasza:

(Az előttem válaszadó feleletére válaszolva:)


Pedig így van. A katolikus egyház úgy tartja, hogy az üdvösség megléte jelentősen függ a miséken való részvételtől, más emberek iránti karitítív tevékenységtől, és az általuk tanított Mária-tanok elfogadásától. Különben ez utóbbit dogmának tartják, vagyis kulcsfontosságként kezelik.

2011. okt. 12. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!