A Lucifer nevet miért sötétítették be?
Eredetileg semmi köze a sátánhoz. Fényhozót jelent latinul. Volt Lucifer püspök is.
Ilyenkor mi van, az egyház lapít? A negatív értelemben I. Gergely pápa honosította meg. Miért?
A válasz írója 69%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: tegnap 21:31
és
A válasz írója 81%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 13:54
Végre egy értelmes válasz! Amúgy nem valószínű. Hogy lehet, hogy egy püspök működése idejére a Lucifer nevet választotta? Élt 370-ig! Itt van:
Lucifer egy latin szóösszetétel a lux,lucis (fény) és fero (hozni) szavakból, jelentése így „fényhozó”. Legelőször görög és római költők használták a Vénusz bolygó jelzőjeként.
Szent Jeromos, amikor a Septuaginta alapján elkészítette a latin nyelvű Bibliát (Vulgata), ezt a szót használta a phosphoros (hajnalhozó) fordításaként, többek között az Ézsaiás könyvében is (14:12), ahol Babilon királyára utal. Tertullianus és Origenes elbeszéléseikben a szöveget átértelmezve adták vissza, és a Lucifer szót tulajdonnévnek, az egyik arkangyal nevének olvasták. Lucifer az egyik legfőbb angyal volt, aki fellázadt Isten ellen, ezért kitaszították a mennyből; Sátánnal és az ördöggel azonosították, az őt követő angyalokat pedig a démonokkal. Ebben a jelentésében a szót I. Gergely pápa honosította meg.
Tehát a kérdés még mindig adott!
A válasz írója 69%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 14:50
Csak az a poén, hogy a kérdésem nem valláskritika akart lenni, akkor más kategóriában írom. Keresztény voltam, most agnosztikus vagyok és csak szimplán érdekelt, hogy ezt a nevet miért feketítették be. Semmi sértést nem szándékoztam mondani. Hívőktől ments meg uram! Az egyik válaszoló írta, hogy Lucifer püspök a pokolban ég. Anyám borogass...
Itt vannak a művei:
-Arról, hogy az eretnekekkel nem szabad kiegyezni;
-A hitehagyó királyokról;
-Szent Atanázról;
-Arról, hogy nem szabad irgalmazni azoknak, akik Isten ellen vétkeznek;
-Arról, hogy Isten Fiáért meg kell halni.
És ezek után a pokolban ég?
Nem sötétítette be senki. Csak az eredeti szóhasználat kikopott a köztudatból, de ettől még maga a szó nem gonosz (mint ahogyan önmagában semmilyen szó sem).
például a Túl a sövényen című animációs állatmesében is Lucifernek hívják a főhőst a magyar fordításban, mégsem azonosítja senki a Sátánnal.
Már a zsidó hagyományból ered a szó "negatív" jelentése. Ugyanis sokat foglalkoztak az angyalok bukásával, akiket Samhazai és Azazel vezetett. A történetnek többféle befejezése is van; a Midrás egyik legendájában Samhazai csillagként függve marad félúton a menny és a föld között. Helel-Lucifer legendáját az i. e. 1. században kapcsolták össze Sátánnal; ez megfigyelhető például az Ádám és Éva könyve című apokrif iratban is.
Szóval már az időszámításunk kezdete előtt, a zsidók besötétítették Lucifer nevét. De nem csak ők persze, és nem is ők találták ki. Már Prométheusz legendájában is ugyanúgy fellelhetők a bukott angyal, bukott isten történetének alapvonalai. Fényt hozott, és tüzet, mégis negatív hős...
Oké. Nem szoktam felbosszantani magam az emberek tudatlanságán.
De A Jóságos Bölcsekre, ne keverjük a szezont a fazonnal.
Lucifer. Nem. Egyenlő. Sátánnal. PONT.
Vajon a Lucifer név a Biblia szerint Sátánra utal?
A Lucifer név egyszer fordul elő a Szentírásban, és csak némelyik bibliafordításban. Például a Károli-fordítás 1899-es kiadása így adja vissza az Ézsaiás 14:12-t: „Mimódon estél alá az égről, te Luczifer, hajnalnak fija?”
Az a héber szó, amelyet „Lucifernek” fordítottak, azt jelenti: ’fényesség’. A Septuaginta egy olyan görög szót használ, melynek a jelentése ’hajnalhozó’. Ezért van olyan fordítás, amelyben az eredeti héber szót „hajnalcsillagnak” vagy „fényes csillagnak” fordították. De a Jeromos által készített latin nyelvű Vulgata a „Lucifer” (’fényhordozó’) kifejezést használja, és ez magyarázatot ad rá, hogy miért jelenik meg ez a szó némelyik bibliafordításban.
Ki ez a Lucifer? A „fényesség” vagy a „Lucifer” kifejezés abban az üzenetben olvasható, amelyet Ézsaiás prófétai parancsa szerint az izraelitáknak hirdetniük kellett ’Babilon királya elleni példabeszédként’. Ezért ez annak a kijelentésnek a része, amely elsősorban a babiloni uralkodóházhoz szól. Az, hogy a „fényesség” kifejezés egy emberre, nem pedig egy szellemteremtményre vonatkozik, jól látható ebből a kijelentésből is: „a seolba szállsz alá.” A seol az emberiség közös sírját jelenti, vagyis nem egy olyan helyre utal, ahol Sátán, az Ördög tartózkodik. Továbbá azok, akik látják, hogy Lucifer ilyen állapotba kerül, ezt kérdezik: „Ez volna az az ember, aki megrengette a földet?” Világos, hogy a „Lucifer” szó egy emberre, nem pedig egy szellemteremtményre utal (Ézsaiás 14:4, 15, 16.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!