Halálunk után a lelkünk annyi éves marad ahány évesen meghaltunk?
A Biblia (a vallási tanításokkal ellentétben) nem tanítja, hogy van az embernek lelke. Egy bizonyos szellemről beszél, ami az ember bensőjében van, de a Biblia ezt életenergiának nevezi. Isten megteremtette az embert (I. Mózes 2:7), adott a tüdejébe levegőt, életenergiát a testébe, de sehol nem írja azt, hogy lenne olyan szintű lelkünk, ami túléli a testünket. Sőt! A Biblia azt írja, hogy "amely lélek vétkezik, annak kell meghalnia." Amikor Noé vízözöne után elapadt a víz a földről, és kiszállt Noé és családja a bárkából, a Biblia úgy ír róluk, hogy 8 lélek szállt ki a bárkából. De nem 8 bolyongó, tudatos valami, hanem 8 ember jött ki. Amikor lelkekről beszélünk, általában az alatt embereket értünk (pl. ha egy városról beszélünk, akkor azt mondjuk XYZ lélelkszámú a város, nem bolyongó valamikről, amelyek a halál után túlélik a testet).
Azok a szellemek, amelyeket látnak az emberek, nem a halottak lelkei, hanem egészen más fajta szellemek.
Túléli-e a lélek a halált?
„LÉLEK: Az ember szellemi része, amelyet úgy tekintenek, mint ami a halál után életben marad és boldogságot vagy gyötrelmet érzékel leendő állapotában” (The Compact Edition of the Oxford English Dictionary). A legtöbb vallás többé-kevésbé egyetért ezzel a meghatározással. A New Catholic Encyclopedia így ír: „Az emberi lélek halhatatlanságának doktrínája valamint az, hogy a lélek az ember halála után tovább él . . . egyike a keresztény filozófia és teológia sarokköveinek.”
Talán meglepetést okoz neked akkor, hogy ez a sarkalatos hittétel pogány filozófiából ered. Jóval Jézus születése előtt már azt hitték, hogy a lélek felfoghatatlan valami, ami a testtől függetlenül is létezhet. Ily módon túlélheti a test halálát tovább élve lélek vagy szellem formájában.
A görögök ezt a hittételt filozófiai kifejezéseket használva írták le. Szókratészt, a híres görög filozófust ekként idézik: „A lélek . . . ha tisztán távozik, és semmit sem visz magával a testből, . . . oda megy, ami olyan mint saját maga, láthatatlan, isteni, halhatatlan és bölcs, amikor pedig oda érkezik boldog, tévedéstől és oktalanságtól és félelemtől mentes . . . és az összes egyéb emberi szerencsétlenségtől, és igazságban él az istenekkel az elkövetkezendő teljes jövőben.” (Phaedo, 80, D, E; 81, A)
Nem bibliai tanítás
Akkor hát hogyan jutott a lélek halhatatlanságába vetett pogány hitnézet a kereszténység és júdaizmus tanai közé?
A New Catholic Encyclopedia elbagatellizálja a dolgokat, amikor ezt mondja: „Az a nézet, hogy a lélek a halál után tovább él nem figyelhető meg könnyen a Bibliában.” Sokkal szabatosabb lenne úgy fogalmazni, hogy a lélek halhatatlanság-doktrínája egyáltalán nem található meg a Bibliában! Ez az enciklopédia elismeri: „Maga az emberi lélek fogalma nem ugyanaz az Ósz[övetségben] mint a görög és modern filozófiában.”
Az úgynevezett Ószövetségben, a héber ne′phesh szót rendszerint „lélek” szóval fordítják le és ez 754-ízben fordul elő. Az úgynevezett Újszövetségben, a görög psy·khe′ szót általában szintén „lélek” szóval fordítják, s ezt 102 alkalommal teszik. Ha megvizsgáljuk, hogyan használják ezeket a szavakat a Bibliában, meglepő kép tárul szemünk elé.
Az 1Mózes 2:7-ben azt olvassuk, hogy Isten az élet leheletét lehelte Ádám orrlyukába, és Ádám „élő lélekké [héberül: ne′phesh] lett”. Jól figyeld meg: Ádám nem élő lelket kapott; ő azzá lett. Más szavakkal, az újonnan megteremtett Ádám volt egy lélek! Egy kissé elcsodálkozhatunk azon, hogy a New Catholic Encyclopedia így következtet: „Az Ósz[övetség]ben a lélek nem jelenti az ember egy részét, hanem az egész embert — az embert mint élőlényt.”
Egyéb írásszövegek megerősítik ezt. A 3Mózes 7:20 például így hivatkozik erre „az a lélek, amelyik megeszik a közösségi áldozat húsát.” Ezt írja a 3Mózes 23:30: „Bármelyik lélek, amelyik bármilyen munkát végez.” Ezt mondja a Példabeszédek 25:25: „Mint a friss víz a fáradt léleknek, olyan a távoli országból érkező jó hír.” A Zsoltárok 105:18 is ekként szól hozzánk: „Lábait béklyóba szorították, lelkét láncra verték.”
Nos, mi lehet az, ami húst ehet, munkát végezhet, felfrissülhet a víztől, és láncokra verethet? Vajon az embertől különálló, szellemi rész avagy maga az ember? A válasz teljesen nyilvánvaló.
Rendkívül érdekes, hogy az ember nem az egyetlen, aki maga a lélek. Az 1Mózes 1:20 elmondja, hogy egyik teremtési korszakban Isten így szólt: „Pezsdüljenek a vizek élő lelkek nyüzsgésétől.” Úgy bizony, a halak is lelkek! Egy másik teremtési korszakban Isten arra utal, hogy a ’háziállatok, a mozgó állatok és a vadállatok’ mind lelkek! (1Mózes 1:24; vö. a 3Mózes 11:10, 46; 24:18; 4Mózes 31:28; Jób 41:21; Ezékiel 47:9).
A „lélek” ebből következően a Bibliában nem vonatkozik valamely árnyszerű szellem tulajdonságainak az összességére, amely elhagyja a testet a halál után. A lélek tehát egy egyén vagy egy állat, vagy pedig az élet, amelynek az egyén vagy az állat örvend.Mi történik a halál után?
Egészen világos tehát, hogy a Biblia nem ért egyet a pogány nézettel, hogy az embernek halhatatlan lelke van. Mit gondolsz, ki tanította az igazságot ebben a tekintetben? A pogány görög filozófusok, avagy Isten saját szövetséges népe? Minden bizonnyal Isten népe, akinek ő ihletett Szavát adta.
A kérdés azonban még mindig fennáll: Mi történik a lélekkel a halál után? Mivel a lélek az egyén, teljesen világos, hogy a lélek meghal, amikor az egyén meghal. Más szóval: maga a halott személy a halott lélek. Rengeteg bibliaszöveg támasztja ezt alá. „Amely lélek vétkezik, az fog meghalni” mondja az Ezékiel 18:4. A Bírák 16:30-ban ezt olvassuk: „És Sámson így szólt: ’Haljon meg a lelkem a filiszteusokkal együtt!’ ” Egyéb írásszövegek is azt mutatják, hogy a lelkek levágattathatnak (1Mózes 17:14), kard élére hányhatják (Józsué 10:37), megfojthatják őket(Jób 7:15), és vízbe fulladhatnak (Jónás 2:5). Az elhunyt lélek vagy a halott lélek azonos a halott egyénnel (3Mózes 19:28; 21:1, 11).
Akkor hát milyen állapotban vannak a halott lelkek? Egyszerűen fogalmazva a halál az élet ellentéte. Minden érzékünk fizikai testünkhöz kötődik. Képességünk, hogy lássunk, halljunk és gondolkodjunk, szemünk, fülünk és agyunk szabályszerű működésétől függ. Szem nélkül nem látunk, fül nélkül nem hallunk. Agy nélkül pedig egyáltalán semmit sem tehetünk. Amikor az egyén meghal mindezek a fizikai szervek megszünnek működni. Megszűnünk létezni.
Ezzel összhangban a Prédikátor 9:5, 10, [9:7, 12, Károli] ezt mondja: „A halottak azonban semmiről sem tudnak . . . Sem tettek, sem tervek, sem ismeret, sem bölcsesség nincs a Seolban [a sírgödörben], azon a helyen ahová mész.” A Zsoltárok 146:3, 4 hasonlóképp fogalmaz: „Ne bízz az előkelőkben, se földi ember fiában akinél nincs megmentés. Szelleme [életereje] eltávozik, ő visszatér földjébe és azon a napon elvesznek gondolatai.” Így hát, amikor az emberek (lelkek) meghalnak, ők egyszerűen megszünnek létezni.
Az ember maga a Lélek (I. Mózes 2:7). Nincs semmiféle bolyongó, tudatos valami a testen belül, amely túléli az ember halálát. Az ember, vagyis a Lélek, ha meghal, megszűnik a tudata, nem tud gondolkodni, cselekedni. Egyszerűen nincs többé (Prédikátor 9:7 Károli fordítás szerint).
Tehát olyan formában nincs lélek, mint ahogy sok vallás tanítja, mivel a lélek halhatatlanságának tanítása nem Bibliai eredetű. Ezért a kérdés persze jogos, de értelmetlen ebben a tekintetben.
Nem csak hinni kell egy tanításban, mélyen utána kell nézni az eredetének is. Ez nem nehéz, csak időt kell rá szánni. Márpedig a legtöbb ember erre nem hajlandó, így nem is tud birtokába jutni a teljes igazságnak.
Nincs jelentősége a halálkori testi kornak.
A lélek fel tudja venni a kedvenc formát, emiatt találkozunk a szokott formában rögtön szeretteinkkel, amikor meghalunk és ők ott várnak minket a kapuban.
De később átöltözünk, ahogy tetszik.
Fontos, hogy a lélek egy része mindig otthon marad (értsd: a szellemvilágban)így ha egy része újra testet is kap, akkor is vár rád mindegyik szeretted (minimum a maradék energiájú része). Szóval ne parázz, minden OK.
Ha a mennybe kerulsz ott Isten ad egy olyan testet jutalmad jeleul,amirol meg csak almodni se mertel.Ez jol hangzik nem?
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!