Szoptatom 10 napos kislányomat. Rám is vonatkozik a hústilalom ma?
Először is gratula a babához :)
Én vallásos vagyok (római katolikus), és úgy gondolom, hogy a böjtnek nem az a lényege, hogy nem eszel húst, ha így lenne, akkor hogy böjtölnének a vegetáriánusok? :) Szerintem az önmegtartóztatás a lényeg, hogy elhatározod, hogy ma nem csinálsz valamit, amit nagyon szeretsz, esetleg csinálsz valami olyat, ami hasznos, de nem szereted csinálni. Én például ma nem nézek tévét, nem eszem süteményt és hamburgert, és segítek tanulni az unokatesómnak (nagynénémékkel élek). Ja és a lényeg: mindezt ne "csak úgy" tedd, hanem abban a tudatban, hogy most áldozatot hoztál Jézusért.
Igen. Ezzel nem ártassz a babának.
Gondold el, Indiában egy hindu sem eszik húst, mégis szoptatnak.
A böjti szokások mindenhol változóak. De abban megegyeznek,hogy a böjt alól vannak kivételek. Vagyis nem kell és nem szabad böjtölnie: a kisgyermekeknek, a nagyon időseknek 70-80 felett, és a szoptatós anyukáknak.
Szóval ehhez érdemes tartanod magad. Nem vetheti a szemedre senki ha nem böjtölsz.
Hívőként írok én is.
Az utolsó jól összefoglalta. Na de hát, aki hívő, annak nem "csak" az egyháza emberi hagyományait kellene figyelembe venni, hanem azt az irodalmat is, amire állítólag alapozzák a hitüket, hogy ne legyen olyan légből kapott!
Az elején utalt valaki már Jézusra, hogy állítólag ezzel neki lehetne áldozatot hozni.
De pontosan hol is írja ezt a Biblia? Egész más tipusú áldozatokról tudok, de lehet, hogy nekem kerülte el a figyelmemet?
Vagyis ki írhat elő, kinek ilyenfajta szabályokat az emberek közül? Ha egy-egy ilyen szabály állítása a Szentíráson kívül megtörténhet, akkor gyakorlatilag bárki, bármilyen szabályt, előírást állíthat.
És valljuk be, valami ilyesmi történik a "kereszténynek" nevezett világ zűrzavarában, nem?
Szerintem nagyon fontos lenne a tisztánlátás ebben a kérdésben is.
Az mellett, hogy én is gratulálok kedves hölgyem és sok sikert kívánok nektek, fontos figyelembe venni néhány dolgot.
Isten törvénye, amelyet Mózesen keresztül adott, csak egyetlen alkalommal követelte meg a böjtölést — az évenkénti engesztelés napján. A Törvény előírta, hogy ezen a napon az izraeliták ’sanyargassák meg magukat’, amelyről közismert, hogy azt jelentette: böjtöljenek (3Mózes 16:29–31; 23:27; Zsoltárok 35:13).
Bár ez volt az egyetlen kötelező érvényű böjt a Mózesi Törvény alatt, az izraeliták más alkalmakkor is böjtöltek/böjtölhettek (2Mózes 34:28; 1Sámuel 7:6; 2Krónika 20:3; Ezsdrás 8:21; Eszter 4:3, 16). Ezek között voltak önként vállalt böjtök mint a bűnbánat bemutatásának eszközei.
De mi a helyzet a keresztényekel?
Még ha Jézus Krisztus soha nem is parancsolta meg a tanítványainak, hogy böjtöljenek, ő és követői is böjtöt tartottak az engesztelés napján, mert a Mózesi Törvény alatt voltak. Néhány tanítványa ráadásul önként vállalt böjtöket is tartott más alkalmakkor, mivel Jézus nem adott utasítást arra vonatkozóan, hogy mindenestől kerüljék ezt a gyakorlatot (Cselekedetek 13:2, 3; 14:23).
Jézus arról is beszélt, hogy követői böjtölni fognak majd a halálakor. Ezzel nem egy rituális böjtöt vezetett be. Inkább rámutatott, hogyan fognak reagálni arra a mélységes fájdalomra, amelyet átélnek majd. Mikor Jézus feltámad, újra velük lesz, és többé nem lesz ilyen okuk a böjtölésre (Lukács 5:34, 35).
Jézus áldozatával a Mózesi Törvény véget ért. A Törvény befejezésével pedig megszűnt az engesztelés napi böjtre vonatkozó parancs. Így tehát a Bibliában említett, egyetlen kötelező érvényű böjt is véget ért.
Milyen alapon gyakorolja akkor a böjtöt a kereszténység a nagyböjt során? Mind a katolikus, mind a protestáns egyházak elismerik a nagyböjtöt, bár a mód, ahogyan megtartják, egyházanként változó. Néhányan naponta csak egyszer étkeznek a húsvétot megelőző negyvennapos időszak egésze alatt. Mások teljes böjtöt tartanak hamvazószerdán és nagypénteken. Egyesek számára a nagyböjt megköveteli a hústól, a haltól, a tojástól és a tejtermékektől való tartózkodást.
Miért ez a zűrzavar? Inkább azt kellene kérdezni, hogy miért az előírás szerinti bőjt?
A nagyböjtöt feltehetőleg Jézusnak a megkeresztelkedése utáni negyvennapos böjtölésére alapozzák. Vajon ő egy rítust vezetett be ekkor, amit évről évre követni kell? Egyáltalán nem. Ez abból a tényből is nyilvánvaló, hogy a Bibliában nincs feljegyzés arról, hogy a korai keresztények körében lett volna ilyen gyakorlat. A nagyböjtöt Krisztus után a negyedik században tartották meg először. Mint ahogy a kereszténység sok más tanítása, ez is pogány forrásokból lett átvéve.
Ha a nagyböjt annak követése, hogy Jézus a megkeresztelkedése után a pusztában böjtölt, miért a húsvét előtti hetekben tartják meg? Jézus nem böjtölt a halála előtti napokon. Az evangéliumi beszámolók arra mutatnak, hogy ő és a tanítványai otthonokat látogattak meg, és étkezéseken vettek részt Bethániában, csupán néhány nappal azelőtt, hogy meghalt. Ezenkívül Jézus a pászkavacsorát is elfogyasztotta a halála előtti éjszakán (Máté 26:6, 7; Lukács 22:15; János 12:2).
Mivel el kell ismerni, hogy olykor többféle haszna is lehet a böjtölésnek, de személyes döntésen alapul, hogy valaki bizonyos körülmények között a böjt mellett dönt-e. Egyik személy sem ítélheti meg a másikat ebben a dologban.
ha hivő vagy egy napot kibirsz ha pedig nem birsz ki akkor nem is vagy igazi hivő
bár ugy lenne mért akarna az isten a gyereked ellen tenni
én utálom a hust de a biblia miatt neem kellene böjtölni nem hiszem hogy emiatt a pokolra jutsz habár ott több az ismerős
"a biblia miatt neem kellene böjtölni nem hiszem hogy emiatt a pokolra jutsz habár ott több az ismerős"
Pont ez az! A Biblia nagyon is kiegyensúlyozott ebben a dologban is. El kellene olvasni a Biblia álláspontját is erről a fenti, hosszabb szövegben. Az emberi spekulációkkal van a baj, ezért van annyi egymásnak ellentmondó vélemény. Ezt a hatalmas vallásos zürzavart (e tekintetben is) pedig senki sem tudja levezetni a bibliából, mert bár előre jelzi, de elítéli!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!