Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nincs rengeteg vallásos...

Miért nincs rengeteg vallásos embernek saját véleménye?

Figyelt kérdés
Kérdez valamit az ember, és elkezdenek mindenféle könyvből meg mindenhonnan Bibliából, meg mittudomén honnan vett dolgokat írni hogy: 5:30 XY meg ilyenek... a kutyát sem érdekli ez, én az ő véleményére vagyok kíváncsi, nem arra, hogy mi van leírva
2011. jan. 14. 22:30
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Én sok ateistával is találkoztam már, aki egy az egyben ugyanazokat a fordulatokat, gondolatokat ismételgeti, vagyis akinek nincsen önálló véleménye.

Szóval a kérdésed nem csak a vallásosokra vonatkozik, hanem az emberekre úgy általában.

Sokszor van, hogy beszélek valakivel, vagy olvasok egy hozzászólást valahol, és számomra süt, hogy kinek a könyvéből, vagy melyik vallásból, vagy milyen más forrásból vette az érveit, véleményét.

Én egyébként az önálló gondolkodás ismérvének azt tartom, amikor valaki egy feltett kérdésre valóban a felvetett problémára reagáló, gondolatban azt továbbfűző választ tud adni, teljesen függetlenül attól, hogy milyen világnézete van. Egy nehéz vagy legalábbis még végig nem gondolt kérdés ugyanis arra készteti az embert, hogy "átrendezze" a gondolatait, átstrukturálja, ez pedig csak akkor megy, hogyha valaki önállóan is képes a saját érvrendszerével bánni, azt alakítani stb.


Én egyébként értem azokat is, akik azt mondják, hogy ha elhiszed, hogy a Biblia Isten szava, akkor onnantól neked igenis ezek az idézetek érvek, mert ha ezt "tettük fel", abból valóban ez következik.

Az logikai hiba, amikor egy ebben nem hívő embernek ezt érvként vetik fel, viszont ugyanígy logikai hiba egy ateista részéről is, hogyha a keresztyén gondolkodás egy részére, elemére kérdez rá (pl. üdvözséggel/pokollal/Jézussal stb. kapcsolatban), és nem fogadja el válasznak, hogy azért, mert a Biblia itt és itt ezt írja. Ilyenkor mindkét félnél az szerintem az értelmes hozzáállás, hogy visszább lép egyet: miért tartod vagy épp nem tartod hitelesnek a Bibliát? Persze ezen valószínűleg nem fognak dűlőre jutni, úgyhogy nem marad más, mint a saját következtetésüket a másik premiszáiból IS megpróbálni levezetni (a keresztyénnek a Biblia idézése nélkül, ateistának meg pont a Biblia idézésével). Meglepően sokszor meg lehet ezt tenni.

2011. jan. 16. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!