Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A bibliában a nap biztos,...

A bibliában a nap biztos, hogy 24 órát jelent?

Figyelt kérdés
Remélem érthető a kérdés.
2010. dec. 14. 15:49
1 2 3 4
 21/31 anonim ***** válasza:

Sziasztok!


Szimpatikus amit Freya írt, csak az élet keletkezése témát nem tudja meggnyugtatóan lezárni, amit a végén írtam...


Üdv. Péter

2010. dec. 15. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/31 anonim ***** válasza:

Kedves Freya:

Az okfejtésed rendkívül izgalmas, de ...

- Mózes I.1/2-ben az Isten Lelke már a Földön van, lebeg a vizek felett - Péter szépen megválaszolja, hogy lőn reggel és lőn este - tehát már földi napban kell számolni (természetesen a tudomány előre haladásával a Bibliába minden belemagyarázható - utólag),

- a vörös eltolódás igaz lehet, mivel a tágulás sebességét nem ismerjük, nem lehet akkora az időkülönbség a két fény küldése között (Einstein azt is megmondta, hogy a fény sebességénél nincs nagyobb és az 300.000 km/sec),

- az ősrobbanás csak feltételezés, mert nem bizonyított illetve nincs rá teória, hogy mi sűrűsödött össze és minek a hatására robbant - mi csak "addig látunk" az időben vissza.

És továbbra is várnám okfejtésedet:

- az időt a gravitáció hogyan befolyásolja,

- mi világított a Földön, amikor még nem voltak világító testek? (azt is utólag tudtuk meg, hogy a Holdunk nem világít, csak éjszaka érzékeljük mintha világítana, de csak a Nap süt rá -és más bolygókra is.)

Akár privátba is. Köszönöm.

2010. dec. 15. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 anonim ***** válasza:

Visszanéztem.


Elég érdekes a Károli Gáspár féle fordítás. Először Isten elnevezi a világosságot nappalnak a sötétséget éjszakának, de csak később teremti a napot/holdat, amik által van e kettő dolog. Ez hogyan értelmezhető igazából?


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. dec. 15. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/31 anonim ***** válasza:

19.09-

Kedves Freya!

Visszanéztem én is a bibliában (Károly Gáspár féle). Ádámot az 5. napon teremtette az Isten, akkor az általad korábban leírt számítás szerint:

5. nap fél milliárd

6. nap negyed milliárd évnek felel meg.

Ezek alapján az Emberi (Ádám) teremtés legkorábbi időpontja: 750 millió év, és legrövidebb: 500 millió év.

Lehetséges ez? Ha összevetem a nemzetség táblával. akkor abból kb. 7500 - 11.500 év jön ki.

Melyiket tartod lehetségesnek? Köszönöm.

2010. dec. 15. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:

Elnézést, de nem tudtam befejezni az előbb, mert felébredt a gyerkőc de most itt vagyok. Folytatom.

A félreértés abból adódik, hogy az első verset úgy értelmezik hogy a bolygónk készen volt. Nézzük sorban a Genezis első könyvét, de nagyon kis lépésekben, mert minden egyes szó számít.

1. "Kezdetben teremté Isten az eget és a földet." Ez történt a kezdetekben. A sorrend világos,nem a föld volt az első, és nem ahhoz viszonyítunk mindent (geocentrikus világkép)utána is biztosan jöttek létre bolygók, ezt a Genezis nem tárgyalja. Milyen is volt az első napon a Föld? "A föld pedig KIETLEN és PUSZTA volt, és sötétség volt a mélység színén, és az Isten Lelke lebegett a vizek felett."

A kietlent és a pusztát azért emeltem ki, mert ismét a fordítás nagyon költői, de nem igazán fedi a lényeget. Az angol így hangzik: "Now the earth was FORMLESS and EMPTY." Ez már kicsit jobb: formátlan és üres. Hogyan lehet a föld formátlan és üres? Úgy, hogy még nem volt kész, csak gázok, gőzök halmaza volt. A héber eredetiben: TOHU and BOHU. A tohu valóban megformálatlant és kaotikusat is jelent. De a bohu nem egyszerűen azt jelenti, hogy üres. A Talmud is és Nahmenidész kommentárjai is egybevágóan kijelentik, hogy "az anyag lehetőségével teli". (megismételném, hogy 800 évvel ezelőtti héber iratokról van szó, nem a modern tudomány által védekezésre kényszerült magyarázatról.)Tehát a Genezis 1,2 így is fordítható: A föld a káosz állapotában volt, de de az anyag lehetőségével teljes.

Tovább megy: sötétség volt a mélység színén. Hol? Hol volt a mélység színe? Ez egy kaotikusan kavargó gőz-gázfelhőben könnyebben elképzelhető, mint a kész földön. Végül pedig a vizek felett ott lebegett Isten Lelke. Csak itt olvashatjuk hogy aktívan részt vett a teremtésben a Lélek. A vizek viszont csak a második nap váltak cseppfolyóssá, tehát ezek a vizek még vízgőz, pára vagy ehhez hasonló állapotban voltak, és mivel az égbolt még nem volt kialakulva, Isten Lelke vette át ezt a szerepet egy időre.

"És mondta Isten: legyen világosság: és lőn világosság. És nevezé Isten a világosságot nappalnak, és a sötétséget nevezé éjszakának: és lőn este (EREV) és lőn reggel (BOKER), az első nap (IOM).

Itt a fény megszületéséről olvasunk, a világosság és a sötétség szétválasztásáról. A fény nem egyszerűen "a napból jön". Itt az egész univerzumban megjelenő fényről van szó. A modern tudomány sem tudja még a választ honnan jött fény, valószínűleg ez is az ősrobbanás egyik következménye, lehet hogy egyszer megtalálják majd a választ. Tehát az egyik előző kérdésre az a válaszom: nincs egyedül a kérdésével, de a tudósok is megegyeznek abban hogy a fény születésével kezdődött, és hogy ennek forrása nem ismert. vannak persze teóriák.


Az utolsó sor fordítása pedig: erev és boker az első nap, éjszaka, káosz és aztán világosság és rend. Ez az első nap. (Istennek talán 24 óra, de nekünk, ha a számítások helyesek, 8 milliárd év.

Ezt most elküldöm, mert nem tudom, mikor fagy le a gép, de igyekszem leírni az első három napot és remélem, sikerül választ adnom néhány kérdésre.

Freya

2010. dec. 15. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim ***** válasza:

20.10-

Kedves Freya, minden tiszteletem a tied, ha a gyerkőc mellett erre a honlapra is van időd.

Ha válaszolásaidban utoléred magad, remélem hozzám is elérsz.

Okfejtésed mindig ébreszt új kérdéseket: pl említed a káoszt, a semmit, a sötétséget - lehet ez a fekete lyuk?

Lehet, hogy ez "sűrűsödik be", ami az ős reccs és amikor robban lesz az ős bumm?

2010. dec. 16. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, azt hittem, hogy Jn 11,9-be kötsz bele... ("Nem tizenkét órája van a napnak?" by Jézus)
2010. dec. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:

utolsó előtti: igen, ez elképzelhető. Ne felejtsük el, hogy a Biblia elsősorban NEM természettudományos mű, tehát nem tudsz belőle nagyon részletes ismereteket elsajátítani, főleg koránál fogva.

Mivel meghalt a gépünk,egy darabig nem leszek, de most a tesóméknál vagyok, és lecsaptam a gépre. Te jó ég, kinek is válaszoljak?

Igyekszem felvázolni a napokat. Kedves utolsó előtti, Ádám teremtése nem az ötödik,hanem a hatodik napon történt. A hetedik nap...nos, az szerintem még ma is tart.


Első nap: 15,750,000,000 -tól 7,750,000,000 biblia: univerzum teremtése,a fény elkülönítése a sötétségtől. Tudomány: ősrobbanás, a fény születése, galaxisok kezdenek kialakulni.


Második nap: 7,750,000,000tól 3,750,000,000 Biblia: az égbolt kialakul, elrendeződik. Tudomány: Tejútrendszer kialakul, a Nap is.


Harmadik nap: 3,750,000,000tól 1,750,000,000 ig. Kialakul az óceán és a száraz föld, növényi élet feltűnik. Tudomány: A föld elkezd normál hőmérsékletre hűlni,


és mennem kell. bocsi,majdjelentkezem.

2010. dec. 17. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 anonim ***** válasza:

Sziasztok,bocsi a késedelemért, ha még érdekel valakit, igyekszem befejezni a választ. Közben új gépet kellett beszereznünk, mert a régi kimúlt.

Szóval folytatom a harmadik napnál:A föld fokozatosan lehűlt,a víz cseppfolyóssá válik 3.8 milliárd évvel ezelőtt, megjelennek a baktériumok és fotoszintetizáló algák.


Negyedik nap: 1,750,000,000 tól 750,000,000 Bibilia: A nap a hold és a csillagok megjelennek. Tudomány: a Föld atmoszférája teljesen áttetszővé válik, így láthatóvá válnak az égitestek. A fotoszintézis oxigéndús atmoszférát eredményez.


5. nap: 750,000,000 tól 250,000,000. Biblia: első állati létformák megjelennek: pezsdülnek a vizek az élettől. Ezt követik a hüllők és a madarak. Tudomány: Az első többsejtű állatok, a vizekben valóban robbanás szerűen megjelennek minden eljövendő állat "ősei". Repülő bogarak. (Kambriai időszak)


6. nap: 250,000,000 tól kb 6000: Biblia: szárazföldi állatok, emlősök, emberek. Tudomány: a földi élet 90%a kihal egy meteor következtében. A maradékból a föld újra népesül. Emberszabásúak, majd emberek megjelenése.


A hétvégén folytatom az emberrel, Péter kedvéért.


Freya

2011. jan. 19. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/31 anonim ***** válasza:

Kedves Péter, és akit még érdekel az evolúció és a teremtés kapcsolata: van rá mód, hogy a kettőt egyeztessük. Mielőtt azt mondaná valaki, hogy mindez belemagyarázás, hadd említsem meg, hogy az összes erre utaló teológiai forrásom a Talmudból Rashi (isz.500), illetve Maimonides erre vonatkozó feljegyzései (1190) és Nahmenidészé (1260). Tehát évszázadokkal azelőtt hogy az ősrobbanás, az idő relativitása vagy -esetünkben- az evolúció tudományos tétel lett volna. Sőt, ha már itt tartunk, tudomány mint önálló rendszer sem nagyon létezett.

(Még annyit hozzá teszek, hogy ez csak elmélet, nem akarok senkinek a hitébe avatkozni.)


A Biblia szerint Ádám kb 600 évvel ezelőtt született. A kérdés az, igaz lehet ez a régészeti leletek tükrében? Az emberi lét eredetéről eltérő vélemények vannak. Az ateisták szerint intelligens majmok vagyunk (tudom ez sarkítás, de most csak Richard Dawkinsont idéztem)a hívők szerint a föld porából kreált isteni lények. Vannak, akik úgy gondolják, az igazság a kettő között van valahol.


A hívőknek nagy hibája, hogy ilyenkor veszettül kritizálják a radioaktív kormeghatározás módját. Nyilván csak azok, akik teológiai fenyegetésnek érzik az Ádám előtti humanoid létet. A kormeghatározás elég nagy pontossággal dolgozik 4-5 ezer évvel ezelőtti leletek esetében, nincs tehát okunk arra, hogy azt feltételezzük, hogy ez nem működik korábbi esetekben. Hiszen nagyon sok, a Bibliát igazoló régészeti lelet is csak azért tudja igazolni a Bibliát, mert a tudományos kormeghatározás jól működik.


Tehát nézzük, mit tudunk az emberről a régészeti leletek, az összehasonlító anatómia, és a teológiai feljegyzések tükrében.


kb 150,000 éve: Neander völgyi előember. Hasonlók hozzánk, kivéve a koponya formát.

kb 100,000 éve már eltemették a halottaikat.

kb 40,000 éve a neandervölgyiek eltűntek a leletekből, helyét a Cro Magnon-i ember vette át. De nem a Neandervölgyiekből fejlódtek ki,mint azt korábban gondolták, hanem önálló fajként jelentek meg, hiszen ma már tudjuk, hogy több 10,000 évekig együtt léteztek. A cro magnoni és a modern ember között, fizikailag ha jól tudom már nem nagyon volt eltérés.


kb 10,000 éve farmgazdálkodást folytattak az emberek.

kb 8,000 éve létezik fazekasság.

És mindez Ádám előtt. A Biblia beszél fazekasságról (Lev 11,33) de nem említi kinek a nevéhez kötődik, mivel Ádám előtti dologról van szó. Más a helyzet a fémmegmunkálással, amit a Biblia Tubálkainnak tulajdonít (Gen 4,22)ez kb 700 évvel Ádám után volt. A Teológia Ádám születését kb 5-6 ezer évvel ezelőttre teszi. Az archeológia az írásbeliség kezdetét teszi a történelem kezdetévé, az előtte lévő korok pre-historikusak, azaz történelem előttiek.


Mitől ember az ember? Szerintem az emberiség mint faj már létezett, itt egy minőségbeli különbségről van szó, és az a "neshama".


Felhívhatnám a figyelmet még egy fordítási hibára? Gen. 12, 5: Ábrahám fogta a családját és minden szerzeményt amit szereztek vala, és elindultak Kánaán földjére. A héber eredeti alapján azonban itt is az angol fordítás tűnik helyesnek: and the souls they have made. Nem szerzeményeket vittek magukkal, hanem lelkeket, akiket ők készítettek. Ez csak elsőre hangzik meredeknek. Ne felejtsük el, hogy Ádám után a transzcendentális, egyetlen teremtő Isten ismeretét felváltották a bálványimádó pogány vallások. Ábrahám "megvilágosodott" azaz megismerte az igaz Istent, és azok az emberek, akik követték őt, lelkek voltak, akiket ő "csinált". Ez az előképe a keresztények hivatkozásának, hogy ők hitben Ábrahám fiai.

Mindjárt folytatom,

freya

2011. jan. 21. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!