A bibliában a nap biztos, hogy 24 órát jelent?
igen, az evolúció a teremtés története:
első nap: világosság
második nap:
És nevezé Isten a mennyezetet égnek: és lőn este, és lőn reggel,
10. És nevezé Isten a szárazat földnek; az egybegyűlt vizeket pedig tengernek nevezé. És látá Isten, hogy jó.
11. Azután monda Isten: Hajtson a föld gyenge fűvet, maghozó fűvet, gyümölcsfát, a mely gyümölcsöt hozzon az ő neme szerint, a melyben legyen néki magva e földön. És úgy lőn.
12. Hajta tehát a föld gyenge fűvet, maghozó fűvet az ő neme szerint, és gyümölcstermő fát, a melynek gyümölcsében mag van az ő neme szerint. És látá Isten, hogy jó.
13. És lőn este és lőn reggel, harmadik nap.
14. És monda Isten: Legyenek világító testek az ég mennyezetén, hogy elválaszszák a nappalt az éjszakától, és legyenek jelek, és meghatározói ünnepeknek, napoknak és esztendőknek.
15. És legyenek világítókul az ég mennyezetén hogy világítsanak a földre. És úgy lőn.
16. Teremté tehát Isten a két nagy világító testet: a nagyobbik világító testet, hogy uralkodjék nappal és a kisebbik világító testet, hogy uralkodjék éjjel; és a csillagokat.
17. És helyezteté Isten azokat az ég mennyezetére, hogy világítsanak a földre;
18. És hogy uralkodjanak a nappalon és az éjszakán, és elválaszszák a világosságot a setétségtől. És látá Isten, hogy jó.
19. És lőn este és lőn reggel, negyedik nap.
20. És monda Isten: Pezsdűljenek a vizek élő állatok nyüzsgésétől; és madarak repdessenek a föld felett, az ég mennyezetének színén.
21. És teremté Isten a nagy vízi állatokat, és mindazokat a csúszó-mászó állatokat, a melyek nyüzsögnek a vizekben az ő nemök szerint, és mindenféle szárnyas repdesőt az ő neme szerint. És látá Isten, hogy jó.
22. És megáldá azokat Isten, mondván: Szaporodjatok, és sokasodjatok, és töltsétek be a tenger vizeit; a madár is sokasodjék a földön.
23. És lőn este és lőn reggel, ötödik nap.
24. Azután monda az Isten: Hozzon a föld élő állatokat nemök szerint: barmokat, csúszó-mászó állatokat és szárazföldi vadakat nemök szerint. És úgy lőn.
25. Teremté tehát Isten a szárazföldi vadakat nemök szerint, a barmokat nemök szerint, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokat nemök szerint. És látá Isten, hogy jó.
26. És monda Isten: Teremtsünk embert a mi képünkre és hasonlatosságunkra; és uralkodjék a tenger halain, az ég madarain, a barmokon, mind az egész földön, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon.
27. Teremté tehát az Isten az embert az ő képére, Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonynyá teremté őket.
28. És megáldá Isten őket, és monda nékik Isten: Szaporodjatok és sokasodjatok, és töltsétek be a földet és hajtsátok birodalmatok alá; és uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatokon.
29. És monda Isten: Ímé néktek adok minden maghozó fűvet az egész föld színén, és minden fát, a melyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül.
A föld minden vadainak pedig, és az ég minden madarainak, és a földön csúszó-mászó mindenféle állatoknak, a melyekben élő lélek van, a zöld fűveket adom eledelűl. És úgy lőn.
31. És látá Isten, hogy minden a mit teremtett vala, ímé igen jó. És lőn este és lőn reggel, hatodik nap.
Minden benne van, és minden fontos. A kis refréneknek is jelentőségük van. És annak is, hogy megnézte, látta :jó
Vagyis mielőtt új szakasz jött volna minden körülmények között meg kellett felelni a teremtett lényeknek (lőn este lőn reggel) és ami bevált: maradt, ami nem az kipusztult, és a szakasz végén mondta Isten JÓ!
és akkor lépett tovább a teremtés
Csak azért írták így, hoyg az emberek megértsék. Mert nem volt más szó, és a régi embereknek pl. nem lehetett volna hosszú magyarázat földtörténeti millió évekről - egy nap - egy dolog - ííg yminden kor minden egyszerű embere értette. A Biblia úgy íródott, hogy az aktuális kor aktuális kultúrájától függetlenül, és az egyéni műveltségtől függetlenül minden ember megértse, és ugyanúgy értse. Általában az egyszerű ember érti is, a bonyodalom ott kezdődik, ha túlmagyarázzák. Úgy kellett megírni, hogy ezeréveken át bárhol bárki megértse. Ezért kellenek e példák és jelképek.
Tehát egy nap csak annyit tesz: egy korszak, egy forduló, elejétől a végéig(minden napnál kihangsúlyozza az éjt és napot)Vagyis minden végig ment, majd a visszája is, és aztán jön az új.
Őseink nagyon "műveletlenek" lehettek, mert másképp nem értették meg az idő mérését és számítását, mint ahogy előttem leírták.
Ha repülő szerkezeteken közlekedtek (Énokh, Ezékiel), tudtak piramisokat építeni, csodálatos elbeszéléseket hagytak ránk, akkor nem hiszem, hogy pont az időt nem tudták volna értelmezni.
Sajnos a bibliai leírások idő szempontjából megbízhatatlanok és utólag azt magyarázunk bele amit akarunk. Nekem nem mond semmit a "... kezdetben teremté az Isten ...". Mert amikor megalkotta az időt, konkrétan megmondhatta volna, hogy az mennyi - bármilyen mérték szerint. A hit terjesztői és képviselői változatlan formában adták volna tovább és jutott volna el hozzánk is, amit már lehetne "megfejteni".
Bízom benne, hogy a "János jelenésekről 22/18-19. szakaszokat a mai napig betartották az illetékesek, így a nap valóban 24 óra, hacsak nem gyorsabban vagy lassabban pörgött akkor a jó öreg Földünk.
Istennek meg mindegy volt mert mindenható és azt csinál(t) amit akar.
a fő kérdés inkább az lenne, hogy az eredeti nyelvben, amit mondjuk Károli Gáspár "nap"-nak fordított, milyen jelentésekkel bír még. lehetséges, hogy szakaszként, vagy más ilyen szóként is le lehet fordítani...lehet magával a Biblia fordítással van gond egy kicsi, és azért van oly sok ellentmondás a műben.
ez csak egy felvetés, és lehet ezzel lehet dűlőre jutni, egyébként nagyon jó a meglátásod kedves kérdező. :)
üdv
25/F
LastOne.Left
Egyfelől: a nap időszakot jelöl. A Bibliában kétféle időméréssel találkozunk: a teremtés "napjaival" (Gen 2,4)és Ádám teremtésétől kezdve az emberi időszámítással (Gen 5, 1), ahol megtudjuk, ki hány évig élt, stb. Itt a fordítások nagyon rosszak. Az angol egy kicsit jobban visszaadja az eredetit: "These are the GENERATIONS of the heavens and the earth when they were created in the DAY that the Eternal God made earth and heavens." (Gen 2, 4)Tehát ezek a mennyeknek (egeknek, naprendszereknek, amit akartok) és a földnek az IDŐSZAKAI....azon a NAPON, amikor teremtve lettek. Generációk állnak szemben egyetlen nappal mindkét vers esetében, egyszer az egek, másszor az emberek generációi.
Az első hat nap azért érdekes, mert ez az egyetlen olyan időszak a Bibliában ahol minden napot így zárnak le: "és lőn este és lőn reggel, az első nap." Ezt következetesen végig viszi. Viszont, ha úgy nézzük, a nap időszakot jelent, az estére utaló eredeti héber szó káoszt jelent, a reggelre pedig rendet: És káosz volt és rend volt, ez az első időszak. Vagyis hat olyan időszakról olvasunk itt, ahol a káoszból rend lett.
Menjünk tovább. A Tóra magyarázó kabbalisták (pl.Nahmenidész) már a középkorban megjegyezték, hogy ezt a történetet nem szabad szó szerint értelmezni. És gondoljatok bele, a természettudomány évszázadok óta kutatja a világ kialakulásának misztériumát. Vannak elméletek, tévedések, amiket korrigálni lehet, és fejlődni. De az isteni kinyilatkoztatás egyszeri és nem fejlődik semerre. 31 versben (mondatban) nagyon röviden lejegyeztek olyan dolgokat, amikről a korabeli embernek nem voltak ismeretei, reá nem voltak szavai. A korabeli nyelvezet amúgy is analógiás volt, tehát ahhoz képest egy döbbenetesen hű beszámolót tartunk a kezünkben.
Végezetül: Einstein relativitás elmélete óta tudjuk hogy az idő bizony relatív. Tudjuk hogy a Holdon a tömeg más mint itt, mivel a gravitáció is más. A gravitáció nemcsak a tömeget, hanem az időt is befolyásolja. Ez azért nagyon fontos, hogy megértsük: létezik a világegyetemnek olyan pontja ahol 3 perc telik el, míg a földön mondjuk 2 év. Tehát amikor a földi tudósok megállapítják az univerzum korát, akkor azt elfelejtik hozzátenni -mert egyértelmű-hogy földi idő szerint. Valójában ha az univerzum korát akarjuk megállapítani, elég sokféle adat lehetséges, hiszen attól függ, honnan mérjük. A Holdról? Vagy egy másik naprendszerből?
Van egy kozmikus sugárzás, ami a kezdetektől jelen van az univerzumban. Ezt az ősrobbanás visszhangjának is nevezik. Ennek frekvenciája adja alapját a kozmikus időnek. Ennek segítségével egy matematikus kiszámolta a bibliai korszakokat, így az univerzum kora 15 milliárd év lett, a napok hossza a föld perspektívájából pedig:
1. nap 8 milliárd
2. nap 4 milliárd
3. nap 2 milliárd
4. nap 1 milliárd
5. nap fél milliárd
6. nap negyed milliárd évnek felel meg. Úgy, hogy ezt hat, 24 órás napból kezdte el számítani, a fény terjedési sebességével kalkulálva. Itt nincs hely és idő hogy levezessem az egészet és minek másoljak ide egy könyvet? Akit érdekel angolul egy előadást megnézhet erről a youtube-on (többet is, gondolom, de ez az eredeti szerző), dr. Gerald Schroeder: The science of God
Bocsi a hosszú válaszért.
Freya
ÓÓÓÓ Még a hideg is kirázott! Köszönöm a válaszokat.
Új elfoglaltságom lesz. :-)
Kedves Freya:
"A gravitáció nemcsak a tömeget, hanem az időt is befolyásolja." - nem tudok csak magyarul, azt is "parasztosan".
Pár szóban kifejtenéd a fentebb idézett mondatodat (akár privátba is)?
Én úgy tudtam, hogy a Föld tengely körüli forgásának "egy ismétlődése" adja a napot, ami majdnem 24 óra. A Holdnál és más csillagoknál, bolygóknál a "nap terjedelme" természetesen más és más. A Bibliában pedig a Napon, a Földön és Holdon kívül más konkrét bolygókat (megnevezve) nem találtam. Általánosságban igen.
Még egy érdekesség: Mózes I.1/3. már van világosság, de nincs világító test (csak Mózes I.1/14- től) - akkor mi világított?
Köszönöm.
Szia!
Én nem értek egyet az előttem szólókkal.
Természetesen van olyan - elsősorban a Bibliai próféciákban - hogy a nap nem egy 24 órás napot jelent, hanem egy évet. De a Teremtés történetében erről szó sincsen.
Először is fontos kihangsúlyozni, hogy a Teremtéstörténet nem a világegyetem teremtéséről szól, hanem az ember, és az ő szükebb környezetének teremtéséről szól. Ez előtt természetesen már éltek az angyalok.
A Bibliai Teremtéstörténet azonban - legalábbis a Biblia szerint - hat nap alatt történt meg, ami hat valóságos nap, hiszen mindegyik nap végén azt olvassuk: "lett este és reggel." Isten megteremthette volna egyetlen szempillantás alatt az egészet, de ő mégis ezt választotta, amivel példát adott az embernek, hogy ő is így ossza be az idejét. Lásd a Tízparancsolatban:
"Megemlékezzél a szombatnapról, hogy megszenteljed azt. Hat napon át munkálkodjál, és végezd minden dolgodat,
de a hetedik nap az Úrnak a te Istenednek szombatja: semmi dolgot se tégy azon se magad, se fiad, se leányod, se szolgád, se szolgálóleányod, se barmod, se jövevényed, a ki a te kapuidon belül van, mert hat napon teremtette az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, ami azokban van, a hetedik napon pedig megnyugodott. Azért megáldotta az Úr a szombat napját, és megszentelte azt."
Másrészt, ha evolúció történt többmilliárd év alatt, akkor a halál már azelőtt elterjedt, hogy az ember létrejött. De ha a halál megelőzte az embert, és nem Ádám bűnének következménye volt, akkor a bűn képzelgés. Ha viszont a bűn képzelgés, akkor nincs szükségünk Megváltóra. Ezeken úgy gondolom érdemes azért elgondolkodni.
Üdv. Péter
Szeretnék válaszolni Péternek is, és az előtte szólónak is. Inkább ide próbálok írni, mint privátba, hátha mást is érdekel. Előre bocsátom hogy nem vagyok tudományos beállítottságú ember, ha a magyarázatom homályos, az nem az elmélet homályossága, hanem az én agyamé. Azon kívül mivel nem magyarul foglalkozom ezekkel a dolgokkal, néha kénytelen leszek bedobni egy-két angol szót, ahol nem ismerem a tudományos szakkifejezés fordítását. Előre is elnézést kérek ezért.
Péter egyetértünk , a 6 db 24 órás nap Isten szemszögéből 6 db 24 órás nap volt. Modellezzük ezt másképp. Mondjuk Isten másodpercenként küld egy fénysugarat információval ellátva ide hozzánk. Mi ezt tudjuk, és felkészülten várjuk. Ha jól tudom, a fény sebessége 186000mérföld/másodperc. Viszont az ősrobbanás hatására a világegyetem folyamatosan tágul. Elindul az első fénysugár, utazik terem és időn át és ide is ér. A következő másodpercben elindul a következő, az vajon egy másodperc múlva ér ide? Nem. Mert közben folyamatosan tágul a tér. Az információnak ezt a "nyúlását" miközben utazik a térben red shiftnek (vörös eltolódás)nevezzük. Azért vörös, mert a vörös fény sugara hosszabb,mint a kéké. Tehát ha Istent megkérjük mondjuk, hogy küldjön nekünk egy kék fénysugarat, és Isten megteszi, mire ideér, a fénysugár vörös lesz. Így jár az, aki az univerzumon keresztül üzenget :-)
Hála Albert Einsteinnek, rengeteget tudunk az időről (én nem, mert én nem vagyok tudós, de ők annál többet.)elsősorban azt hogy relatív. Ezért a Biblia a megfigyelt események szakaszait bár a teremtéskor fennálló napokra vonatkoztatja, mire az események megtörténtek, addigra sokkal több idő telt el. De pontosan mennyi is?
Mivel tudják a tudósok, hogy a tér mennyit tágult mióta az anyag kialakult mégpedig az ősrobbanás energiájából, így kiszámítható 6 db 24 órás nap,ami a tágulás következtében a már általam vázolt évmilliárdokként volt érzékelhető itt a földön. Ezért is számítja a Biblia másképp az időt az első hat nap esetében.
Istennek 6 db 24 órás napjába telt megteremteni az egészet (azt az elképzelést hogy egy pillanat alatt megtehette volna varázsütésre én gyerekesnek tartom. Nemcsak azért, mert az idő relatív, hanem mert ez a feladat jóval több koncentrációt igényelhetett. Nem tudnék komolyan venni egy pillanat alatt kialakult univerzumot, az egy Aliz csodaországban világ lenne.)
Mivel pontos leírás történik a napokról, össze lehet vetni a tudomány megfigyeléseivel, és voilá! Összeáll a kirakós puzzle. Isten 6 nap alatt teremtette a világegyetemet? Igen. De az kb 15 milliárd éves? Igen. Mindkettő igaz.
Utóirat: hogy más, egy kozmikus időszámítás vonatkozik a hat napra, az a Biblia nyelvezetéből is kiderül. A fordítások felhasználóbarátok, tehát azt írják, az első nap. De a héber eredetiben, bár megtehették volna mégis "day 1" Nap 1 van írva. Ez a mi felfogásunk szerint lényegtelen, nem úgy az ő felfogásuk szerint.
Az "első" egy sorszámnév, és hasonlító szó is, ha úgy tetszik, mert az a dolog valamihez képest első, például a másodikhoz. Mi visszafelé számoljuk az időt, az univerzum korát, ezért azt mondjuk, hogy volt első nap, meg második. De a szöveg írója (sokkal inkább az ihletője) előre tekint. Nap 1 és nem első, mert akkor, ott nem volt még második nap. Az első hat nap leírása előre tekint és egy folyamatot ír le, amely a leírás pillanatában is zajlik. Ádámtól kezdve már másképp számítjuk az időt. Van ember, van emberi időszámítás is.
Üdvözlettel,
Freya
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!