Melyik, magyarul is elérhető, keresztény misztikával foglalkozó könyveket ajánlod elolvasásra?
Miért azokat? Válaszod indokold.
A témába vágó irodalmat olvasó és értékelő személyekhez szól a kérdésem. A többiek más kérdések megválaszolásával kössék le magukat.
Előre is köszönöm a hasznos hozzászólásokat.
Inkább kezd valami egyszerűbbel:
Hogyan kell etikusnak maradni és tiszteletben tartani, ha valaki az anonim válaszadást választja magának?
Kedves kérdező! Elnézést, hogy nem a kérdésedre válaszolok. Téged ez érdekel, rendben. Másokat azonban figyelmeztetni szeretnék, hogy ez valószínűleg rossz irány. Bár a keresztény vagy keresztényinek nevezett misztikát nem ismerem, amit a wikipédia ír róla, az nem szimpatikus nekem, mert a Bibliában nem látok ilyenfajta gyakorlatokat, amiket az ún. keresztény misztika ajánl. "Egyesülés Istennel?" "Isten közelségének megrázó belső élménye?" "A teljes ember bekapcsolódása az isteni valóságba; nemcsak az értelem és az akarat, de az érzelmek is, és a misztika kísérő jelenségeként gyakran a test is?"
Isten közelségét a keresztények úgy tapasztahatják meg, ha úgy élnek, mint Jézus, ha követik Jézust, mert akkor az Ő közelében vannak, átélik azokat a dolgokat, amiket Isten is átélt Jézus Krisztusban, így formálódnak Isten képére. Ez egyfajta egyesülés szellemben/lélekben Istennel, de ennek nem kell legyen "megrázó" érzelmi vagy testi vetülete. Isten közelségét a gondoskodásán keresztül is nap mint nap tapasztahatjuk, ha az ő Országát és igazságát keressük első helyen.
Nekem úgy tűnik, a misztikusok valami olyanra vágynak, amit legálisan nem kaphatunk meg, csak a feltámadáskor. Szóval, aki már most, ebben a romlandó testben meg akar ilyen extrém érzelmi, testi dolgokat tapasztalni, az el akar venni valami olyat, ami még nem az övé.
Amikor a Biblia azt mondja, hogy "Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes erődből", akkor e közül a 3 szó közül egy sem utal az érzésekre és a testre, ugyanis a "szív"-ként fordított szó Jézus zsidó kortársai számára nem az érzéseket, hanem a gondolkodás központját jelentette, ahonnan a szándékok és döntések származnak, a "lélek"-ként fordított szó pedig Jézus zsidó kortársai számára az életet jelentette. Nem állítom, hogy Jézus követése nem járhat érzelmekkel vagy a testünket nem érheti közben pozitív élmény, csak azt, hogy nem ezekre kell összpontosítani, nem a testi vagy érzelmi élmények a cél.
Isten azt kívánja, hogy összpontosítsunk a gondolkodásunkra, az életünkre, és az erőnkre/akaratunkra, hogy azokban közeledjünk, és egyfajta módon "egyesüljünk" Istennel. Az érzéseinket és testünket érni fogják jó és rossz élmények, ezek elég kiszámíthatatlanok. Ráadásul a testünk öregszik, tehát ami kiszmítható, az, hogy a testünk egyre betegebb és gyengébb lesz. De a gondolkodásunkban, az életvitelünkben és az akaratunkban tudunk folyamatosan növekedni, közeledni ahhoz, amilyen Jézusé is volt. Ha a gondolkodásunkat, életmódunkat, és erőnket egyre inkább arra fordítjuk, ami Isten akarata, akkor ellen tudunk állni a testünkből és érzéseinkből jövő félrevezető impulzusoknak.
űdv, a javuló Stefán
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!