Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol találhatnék olyan Ószövets...

Hol találhatnék olyan Ószövetségre vonatkozó zsidó magyarázatokat, amik még a kereszténység előtti időkből való?

Figyelt kérdés
Az érdekel, hogy a régi zsidó bölcsek hogyan magyarázták a Bibliát.
aug. 20. 12:12
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:

A Holt-tengeri tekercseket ismerem eddig.


Illetve olvastam Josephus Flaviustól, habár ő kortárs a korai kereszténységgel.

aug. 20. 12:12
 2/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
74%

flavius tortenetiro volt

holtengeri tekercsek meg egy muveket is tartalmaznak de nem az oszevetseg magyarazata


leirva az elso magyarazat a Talmud ami joval kesobbi mint Jezus


igazsagszerint maga az oszevetseg is mar magyaraz is sok mindent "elozmenyt" Tora t

es "kovetkezmenyt" vagyis joslatok vannak benne amit nem fogadtak el hogy az ujszovetseg lenne vagyis amit Atya Jezussal kotott voln ujra

aug. 20. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
Nem valószínű, hogy elfogadod, de a héber iratokhoz magyarázatot, a jw.org honlapon is találhatsz, forrásanyagok megemlítésével.
aug. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
63%
A Talmudban.
aug. 20. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Sehol. Jelen ismereteink szerint, ha voltak is, nem maradtak fent ilyenek.
aug. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
#3 Igen, a jw.org-ot nem fogadom el.
aug. 20. 16:27
 7/11 A kérdező kommentje:

#5


Akkor úgy látszik, meg kell elégednem a Holt-tengeri tekercsekkel, Josephussal, meg az LXX-el, amibe itt-ott belefordítottak értelmezéseket. Esetleg Alexandriai Philón, bár őt nem olvastam.


#4


Na igen, a Talmud érdekes lehet, bár abba utólag írták bele az értelmezéseket.

aug. 20. 16:30
 8/11 anonim ***** válasza:
53%
Ilyeneket már én is kerestem korábban, mert a legtöbb zsidó értelmezés, sőt még maga a szent irataik szövege is középkori eredetű. Az un. maszoréta szövegek végleges formájukat csak a 10. század környékén nyerik el. Jézus idején a zsidó kánon is egyértelműen bővebb volt, az apostolok és maga Jézus is egy bővebb héber kánont használtak, ami teljesen egyértelmű az általuk idézett részekből.
aug. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

6

Sajnálom.

aug. 20. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
54%

A kereszténység előtti időkből származó zsidó bibliai magyarázatok (exegézis) megtalálása valóban kihívás, mivel az írott hagyományok nagy része a rabbinikus korszakból származik, amely már a kereszténység kialakulása utánra tehető. Azonban néhány forrás, amely régebbi zsidó magyarázatokat tartalmazhat, elérhető:


### 1. **A Septuaginta (LXX)**

A Septuaginta a héber Biblia görög fordítása, amelyet i.e. 3. és 2. században készítettek az egyiptomi Alexandriában élő zsidó közösségek számára. Ez a fordítás nem csupán egy egyszerű nyelvi átdolgozás, hanem gyakran a szöveg értelmezését is tükrözi, így fontos forrás lehet a korai zsidó exegézis tanulmányozásához.


### 2. **Az apokrif és deuterokanonikus könyvek**

Ezek a könyvek nem szerepelnek a héber Bibliában, de több zsidó közösség által ismertek és használtak voltak a kereszténység előtti időszakban. Néhány közülük tartalmaz teológiai és etikai magyarázatokat, amelyek tükrözik a korai zsidó gondolkodást.


### 3. **Philo Judaeus (Philo Alexandrinus)**

Philo Alexandrinus (kb. i.e. 20 – i.sz. 50) zsidó filozófus volt, aki Alexandriában élt, és a Bibliát allegorikus módszerekkel magyarázta, összeolvasztva a görög filozófiát a zsidó vallási tanokkal. Írásai betekintést nyújtanak abba, hogyan értelmezték a zsidók a szent szövegeket a kereszténység előtti időszakban.


### 4. **Targumok**

A targumok arámi nyelvű fordítások és parafrázisok a héber Bibliából, amelyek valószínűleg a kereszténység előtti időszakban keletkeztek, bár végleges formájukat később nyerték el. Ezek a szövegek nemcsak fordítások, hanem gyakran magyarázatokat is tartalmaznak, így értékes források lehetnek.


### 5. **A Midrás korai formái**

A midrások hivatalosan rabbinikus szövegek, de a kereszténység előtti zsidó hagyományokat is tükrözhetnek. Egyes midrási gyűjteményekben találhatók olyan kommentárok, amelyek régebbi, szóbeli hagyományokra épülnek.


### 6. **Hellenisztikus zsidó irodalom**

Ide tartoznak olyan művek, mint a „Mózes harmadik könyve” című Pszeudo-Filon által írt mű, vagy az „Égi Hárfa” című könyv, amelyek a második templom időszakában keletkeztek. Ezek a szövegek a zsidó vallási és etikai tanításokat magyarázzák, és bepillantást engednek a kereszténység előtti zsidó teológiai gondolkodásba.


Ezek a források segíthetnek abban, hogy megismerd, hogyan magyarázták a zsidó bölcsek a Bibliát a kereszténység előtti időkben.

aug. 20. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!