Mi lehetett a Máté evangéliumban említett betlehemi csillag?
A vallási mítoszok általában nem rendelkeznek tudományos magyarázattal, ellenben mégis bírnak némi valóság alappal. Amit egy történész nem tehet meg úgymond a kutatása folyamán anélkül, hogy a homlokára süssék társai a "tudománytalan" bélyeget, azt viszont megteheti egy mitológiakutató... Nevezetesen, hogy egy kozmikus alapokra bazírozó mítoszt az ősi asztrológia ismereteinek bevonásával tárjon fel. Azt hiszem az nem lehet vita tárgya, hogy a betlehemi csillag eredetét, mibenlétét nem a Földön, hanem az égbolton érdemes és célszerű keresni. Na itt általában a magát tudományos kutatónak titulált egyén szembesül saját korlátaival, ugyanis legfeljebb az asztronómiát hívhatja segítsegül annak ellenére, hogy a vallási mítoszok, legendák kifejezetten az ősi asztrológiára épültek...
Itt feltétlenül érdemes D. S. Mereskovszkij (1865 - 1941) orosz írónak a "Das Geheimnis des Westens - Atlantis-Europa, Betrachtung über die letzten Dinge" ("A nyugat titka - Atlantisz-Európa, elmélkedés az utolsó dolgok felett") című művére felhívni a figyelmet, amiben azt fejtegeti (477. old.), hogy a sárkány és a kígyó egyaránt JHVH megjelenési formája. Itt persze nem egy valódi kígyóra, hanem egy mitikus lényre kell gondolni ugyanúgy, mint a sárkány esetében. Hirtelenjében csak két idézet emelnék ki a Bibliából a kígyóra és sárkányra vonatkozóan:
• "Ne örüljetek annyira, filiszteusok, hogy összetört a titeket verő bot! Mert a kígyó gyökeréről vipera sarjad, és gyümölcse repülő sárkány lesz." (Ézsaiás 14,29)
Ugyanez Káldi György (1573 - 1634) jezsuita szerzetes bibliafordításában, ahol a sárkány helyett baziliszkusz szerepel, ami az Ördög megtestesítője egy mesebeli kakasfejű sárkánygyík formájában:
"Ne örvendezz te egész Filistæa, hogy meg-törettetett a téged verőnek veszszeje mert a` kígyónak gyökeréből basiliskus származik, és a` magva a madárnak el-nyelője."
A kozmikus kígyó a kabbala féltve őrzött Schemhamphoras-ának (Isten 72 szellemének - [link] ) kozmikus forrásait felépítő égitestek együttállása (konjunkciója). Ha viszont ezek az égitestek a Föld körül egy T-keresztet, vagy egy szabályos keresztet alkotnak a zodiákusban, abban az esetben ezt egy keresztre feltekeredett kígyóként, egy farkába harapó kígyóként ( [link] ) vagy sárkányként szimbolizálják.
• "Az égen nagy jel tűnt fel: egy asszony, öltözete a Nap, lába alatt a Hold, fején tizenkét csillagból korona. Áldott állapotban volt, gyötrelmében és szülési fájdalmában kiáltozott. Most egy másik jel tűnt fel az égen: egy nagy vörös sárkány, hét feje volt és tíz szarva, s mindegyik fején korona. Farkával lesöpörte az ég csillagainak egyharmadát, és a földre szórta. Ekkor a sárkány odaállt a szülő asszony elé, hogy mihelyt megszül, elnyelje gyermekét. Fiút szült, fiúgyermeket, aki majd vaspálcával kormányozza mind a nemzeteket. Gyermekét elragadták Istenhez és az ő trónjához." (Jelenések könyve 12,1-5)
"Levetették a nagy sárkányt, az ősi kígyót, aki maga az ördög, a sátán, aki tévútra vezeti az egész világot. A földre vetették, s vele együtt letaszították angyalait is. (Jelenések könyve 12,9)
"Amikor látta a sárkány, hogy levettetett a földre, üldözőbe vette az asszonyt, aki a fiúgyermeket szülte;" (Jelenések könyve 12,13)
Ez az újszövetségi idézet az 1999.08.11-én kialakult és teljes napfogyatkozással hatásfokozott kozmikus keresztről ( [link] ) szól, aminek égisze alatt jött a világra az ószövetségi messianisztikus elképzelések Messiása, Immánuel ( [link] ). Az idézetben szereplő 12 csillag nem ok nélkül került fel az Európa Tanács néhai kulturális osztálya vezetőjének, a II. világháború után katolikus hitre áttért Paul Michel Gabriel Lévi (1910 - 2002) ötletének nyomán 1955.12.08-án, "szeplőtelen fogantatás" ünnepén a Londonban 1949.05.05-én alapított Európa Tanács szimbólumává. Ugyanez a 12 csillag szerepel a Richard Coudenhove-Kalergi (1894 - 1972) által alapított Páneurópa Unió ( [link] ) illetve az Európai Unió ( [link] ) zászlaján és az európai fizetőeszközön, az eurón ( [link] , [link] ) is.
A kozmikus sárkánynak és a keresztnek a szoros kapcsolatára tér ki könyvében (Die Rosenkreuzer, ihre Gebräuche und Mysterien I., Berlin, 1912) az angol szabadkőműves és rózsakeresztes Hargrave Jenninigs (1817 - 1890):
"Az egész tematika tele van misztériumokkal ugyanúgy, mint a "kereszt" és a "sárkány" közötti kapcsolatok, amelyek minden hitvallás jelképe alatt és minden vallási épületben megtalálhatóak." (142. old)
Véletlen lenne, hogy a szegedi Fogadalmi templom oldalbejárata felett az alábbi kereszt ( [link] ) figyelhető meg?
Ez a dombormű a németországi Weltenbugban, a Benedekrendi kolostorban látható: [link] .
Az elzászi Ammerschwihrben található Szt. Márton templomban a gyóntatószéken nem csak egy svasztika, hanem egy keresztre feltekeredett kígyó is díszeleg:
Ezután a rövid bevezető után térjünk rá a betlehemi csillag mibenlétének megfejtésére, amit természetesen nem ok nélkül egy nyolcágú csillagnak ábrázoltak leginkább a képzőművészek:
- az olaszországi Ravenna városában található S. Apollinare Nuovo bazilikában látható mozaik ( [link] )
- a pécsi székesegyház altemplomában látható freskó ( [link] )
- a szegedi Fogadalmi templom egyik festett ablaküvege ( [link] )
Korrigálás:
Hirtelenjében csak két idézetet emelnék ki a Bibliából a kígyóra és sárkányra vonatkozóan:
A betlehemi csillag a Biblia alapján egy isteni fénycsoda volt, ami a bölcseket a megszületett Megváltóhoz vezette. Az biztos, hogy nem fizikai jelenség volt, mivel hol eltűnt, hol megjelent, valamint mozgott, míg végül megállapodott egy helyen.
Ha nem haragszol, nem olvastam el, ahol te is megválaszolod a saját kérdésed, mert egyáltalán nem érdekel. Sokkal inkább fontos, hogy mit találunk Isten szavában.
"Ha nem haragszol, nem olvastam el, ahol te is megválaszolod a saját kérdésed, mert egyáltalán nem érdekel."
Nem válaszoltam meg eddig a saját kérdésemet...
"a Betlehemi csillag nem számít mi volt"
A gondolkodó embert részben az kellene megkülönböztesse a természetben élő egyéb élőlénytől, hogy törekedszik valamilyen szinten a megismerésre. Ez természetesen vonatkozik a betlehemi csillag mibenlétére is, ami úgymond a Názáreti Jézus születését volt hivatott jelezni. Ez az égi esemény elválaszthatatlan Jézus világra jövetelétől. Ennek felfedezése természetesen a nem hívő kutatókat is inspirálta évszázadokon keresztül.
Szia
Sokan úgy gondolják, hogy Isten idézte elő, hogy az úgynevezett betlehemi csillag megjelenjen, és elvezesse az asztrológusokat Jézushoz. A Bibliából megtudhatjuk, miért nem lehet ez igaz.
Először is azért, mert az, ami csillagnak tűnt, először Jeruzsálembe vezette az asztrológusokat. A Biblia ezt írja: „asztrológusok jöttek Keletről Jeruzsálembe, és ezt mondták: »Hol van a zsidók királya, aki megszületett? Mert láttuk a csillagát, amikor Keleten voltunk, és eljöttünk, hogy hódoljunk neki«” Máté 2:1, 2.
Azután azért sem, mert Heródes király irányította az asztrológusokat Betlehembe, nem a „csillag”. Amikor Heródes hallott a zsidók királyáról, megpróbálta kideríteni, hogy hol fog a megígért Krisztus megszületni Máté 2:3–6. Amikor megtudta, hogy Betlehemben, odaküldte az asztrológusokat, hogy keressék meg a gyermeket, és arra utasította őket, hogy utána térjenek vissza hozzá, és számoljanak be neki a történtekről.
No de mivolt a csillag?
A „keleti vidékekről való asztrológusok”, akik Babilon környékéről érkeztek Heródes királyhoz Jézus születése után, és akiknek a látogatása az összes betlehemi kisfiú lemészárlásához vezetett, nyilvánvalóan nem az igaz Isten szolgái vagy imádói voltak: Máté 2:1–18
Számos feltevés létezik az általuk látott ’csillaggal’ (gör.: a·sztér ʹ ) kapcsolatban: mondták már üstökösnek, meteornak, szupernóvának és – egy közkedveltebb feltevés szerint – bolygók együttállásának. Normális esetben egyik ilyen égitest sem ’állhatott meg a fölött a hely fölött, ahol a kisgyermek volt’, éppen azt a házat jelölve meg Betlehem falujában, ahol a gyermek volt. Azt is érdemes megfigyelni, hogy csak ezek a pogány asztrológusok ’látták’ a csillagot. Figyelembe véve, hogy asztrológiával foglalkoztak, ami elítélt szokás, és látogatásuknak kedvezőtlen következménye lett, hiszen veszélybe sodorta a leendő Messiás életét, mindenképpen arra lehet következtetni, sőt tanácsos is arra gondolni, hogy olyan forrásból kapták a vezetést, mely Istennek a megígért Messiásra vonatkozó szándéka ellen dolgozott. Okvetlenül ésszerű feltenni a kérdést, hogy az, aki „folyton átváltoztatja magát a világosság angyalává”, aki „minden hatalmas cselekedettel és hazug jelekkel meg előjelekkel” munkálkodik, aki képes volt azt a látszatot kelteni, hogy egy kígyó beszél, és akire Jézus úgy utalt, hogy „emberölő volt kezdettől fogva”, az ne tudott volna ugyanígy egy csillagszerű tárgyat láttatni az asztrológusokkal, mely először nem Betlehembe, hanem Jeruzsálembe vezette őket, ahol a megígért Messiás egyik halálos ellensége lakott: itt olvashatsz utána 2Korintusz 11:3, 14; 2Tesszalonika 2:9; 1Mózes 3:1–4; János 8:44.
Ehhez a témához javasolnám még az alábbinak a figyelemmel kísérését:
https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__..
A középkori "Szegények Bibliájában" ("Biblia pauperum") az alábbi mondat olvasható:
"Vipera vim perdit sine vi pariente puella." (Laib Franz: Biblia pauperum, Zürich, 1867, Tab. 1.)
azaz
""A kígyó elveszti erejét, amikor a szűz (*Mária) szül."
Azt hiszem, hogy ez egy rendkívül fontos információ lehet arra nézve, hogy Jézus születése nem volt független a "kígyó" jelenlététől, csak akkor valamilyen oknál fogva ez a "kígyó" nem volt erőben, azaz elvesztette a rá jellemző erejét, ami a Sátán attribútuma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!