Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem tudják vagy akarják...

Miért nem tudják vagy akarják sokan felfogni, hogy az, hogy megtalálod Istent az nem azt jelenti, hogy megtalálsz egy felhőkön élő szakállas bácsit, hanem megtalálod a magadban rejlő jót, szeretőt, jótevőt, és ha mindenki ezt teszi akkor jobbá …?

Figyelt kérdés

….válik a világ?


És nem is kell ehhez mesékben hinni, hanem maga a lelkigyakorlat és helyes út megtalálása a lényeg.


Miért kell ennyire kiforgatni a vallást és a Bibliát(vagy más vallásos könyvet).


Intelligens embernek elvileg rá kellene jönnie a lényegre, hogy ha jót teszel, az láncreakciót indít be, és jót szül.


Vagy igazából nem a szakállas bácsival van bajuk, hanem magával az üzenettel, tartalommal, jóra intéssel? Mert igazából őket jobban vonzza a gonoszabbik, kegyetlenebbik, önzőbb út, a természetes szelekció?


jún. 28. 11:10
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

"de mondjuk ha már azt mondtad, hogy tudod, mi a jó és a rossz - akkor az, amit most csinálsz, az jó vagy rossz?"

Pontosítanék: ezt nem én mondtam, csak a kérdező válaszaiból vezettem le.

Persze ettől függetlenül meg tudom ítélni én is, hogy mi a jó és a rossz, és szerintem az, hogy itt vitázunk, jó, mivel egyrészt elütöm vele az időmet addig is, amíg nincs jobb dolgom, másrészt egy (értelmes) vitából mindig lehet tanulni valamit.

Szigorúan morális szempontból nézve (mondjuk azokkal a feltételekkel, amiket kérdező is leírt) viszont ez a mi vitánk semleges: nem jó, és nem rossz, csak "van".

jún. 28. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
értem. köszi a választ.
jún. 28. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:

mi a jó.... és mi a rossz... ?


Nem a szakállas bácsi az oka, hogy itt tart jelenleg az emberiség, hanem a Szent Pétert követő szakállas bácsik akik "gonoszabbik, kegyetlenebbik, önzőbb" módon átírták és részeket töröltek ki a 'bibliából' ahelyett, hogy kibővítették volna.


De ott van például Hippói Szent Ágoston, a kereszténység szentként tiszteli, mégis...

egy beteg állat volt

a jóság és szeretet vezérelte írásai pedig olyan láncreakciót indítottak be, ami ártatlan emberek százezreinek halálában játszott később szerepet.


Az intelligens embernek - a 7. pont kivételével - a LaVey-féle 11 törvény alapján kéne élnie és cselekednie.

Egyből jobb lenne a világ.

jún. 28. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 A kérdező kommentje:

“ Emiatt nem jelentheted ki, hogy az tesz jót, aki "megtalálta Istent", hiszen saját bevallásod szerint sem szükséges isten ahhoz, hogy eldöntsd, mi a jó és mi a rossz.”


De nem tudhatjuk minek köszönhetően megy nekem. Lehet ha gyerekkorban nem járok hittanórákra, vagy ha anyukám nem vallásos és tanít a jóra gyerekkoromban akkor hitvány senkiházi lennék aki magasról tesz más emberekre.

Tehát ha nem bízzuk a véletlenre akkor jól jön ha van ami elindítja az embert egy úton. Na most szerintem egy Darwin nem elég ahhoz. Darwint és elveit megismerve nem válik ilyenné az ember, mivel semmi olyan nincs a “művében” ami művelné az ember lelkét vagy mással szembeni altruizmusra ösztökélje, esetlen olykor más helyébe képzelje magát.

Gyerekkorban meg csak kevesen olyan szerencsések, hogy a szülőktől kap egy megfelelő mintát. Legtöbb esetben (főleg a mai csonka családos kultúrában) leginkább olyan impulzusokat kap otthon a gyerek, hogy legyen minél önzőbb és felszínesebb. Ez nem jó.

Szerintem nem kell ezt ennyibe hagyni, lesz ami lesz alapon hozzáállni.

Kell egy iránymutató. Amúgy a hit nem csak magát a hitet adja (ami egy rendkívül erős és pozitív érzelem amelynek az életkedvedre, mentális egészségedre, immunrendszeredre is pozitív hatással van) hanem más dolgokra is megtanít mint önfegyelem, másokra figyelés, szeretet, kegyelem, alázat, bátorság, egyenesség, becsületesség, szorgalom, stb stb. Gyakorlatilag egy ép embert nevel az emberből, válasszon végül bármilyen pályát, szakmát is, csak hasznára válhat a dolog.

Ha senkinek nem árt vele, sőt közérzetét, mentális állapotát segíti akkor miért ne?

A hit, ima is még tudományosan is jótékony hatású. És nincs semmi más ami ugyanazokat az érzelmeket, tapasztalatokat indítaná be mint az ima, fohászkodás, hit.

jún. 28. 18:43
 25/27 anonim ***** válasza:

A kérdéssel együtt ezt is meg kellett volna fogalmazni:


"Miért nem lehet elfogadni,hogy én csak úgy lettem és nincs,sosem volt apám és anyám!"


Ha ez utóbbit megfeleled racionáls válasszal,ugyanúgy meg van a te kérdésedre is a racionális válasz.

jún. 28. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:

A " felhőkön élő szakállas bácsi"mint Isten,csupán jelképként értelmezhető.


(Szerintem "blaszfémia"úgy is,hisz hogyan mintázhatnánk meg egy teljességében sohasem megismerhető Istent?)


A képet azonban a használói rendszerint Isten KIGÚNYOLÁSÁRA használják. Olyat pedig,csak cipő métetű IQ-val rendelkezők tesznek.

jún. 28. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
63%

24: Persze, nem tudhatjuk, hogy miért megy ez neked, de ez nem jelenti azt, hogy akkor rámondod, hogy a hit miatt. Ha nem tudod, akkor ennyi, nincs miről beszélni, nem vonhatsz le következtetést. Az nem úgy megy, hogy "nem tudom, miért van ez így, tehát a hit miatt". Amellett érvelni kellene, hogy valaki nem élhet erkölcsös életet anélkül, hogy istenben hinne.


Az, hogy a vallás egy ép embert nevel valakiből, és csak hasznára válhat valakinek, szerintem minimum véleményes. Minden vallás alapvető törvénye, hogy higgy el dolgokat bemondásra, ne gondolkozz, ne járj utána, és ha a megfelelő emberek mondanak valamit, akkor azt tüdőzd le kérdés nélkül. Ez tűnik túl hasznosnak.

Nézd meg a te hozzászólásaidat. Gyakorlatilag levezetted, hogy bármilyen isten létének feltételezése nélkül el tudjuk dönteni, hogy mi a jó és mi a rossz, de nem engeded el a dolgot, valahogyan akkor is bele kell szuszakolni a vallást ebbe a témába. Mert ha egyszer az a mondás, hogy létezik az isten, és minden jó csak abból eredhet, akkor az úgy van, mert neked ezt mondták. Nem kétlem, hogy őszintén hiszed, amit leírtál, de a leírtak közül hány olyan dolog van, amire van kézzelfogható, objektív bizonyítékod? Például mit tudsz felhozni annak bizonyítására, hogy a legtöbb esetben "leginkább olyan impulzusokat kap otthon a gyerek, hogy legyen minél önzőbb és felszínesebb"? Van erre valami kézzelfogható bizonyíték, kutatás, felmérés, bármi?


A másik dolog, hogy "senkinek nem árt" valaki azzal, hogy vallásos. Azért ez ellen is könnyű érvelni, elég felhozni csak azokat a szélsőséges vallásos szektásokat, akik simán kiközösítik azokat, akik már nem hisznek (akár a saját gyereküket is). Emellett majdnem minden vallásos ember kötelezőnek tartja a szent könyvében leírtakat mindenkire nézve. Például Texasban az abortusz egy az egyben illegális, mert azt gondolják, hogy a Bibliában ez le van írva (spoiler alert: nincs). Tehát ha valaki megerőszakol egy 15 éves lányt, akkor az a lány nyert egy gyereket az erőszaktevőtől. Talán egyetérthetünk abban, hogy ez bizony árt annak a lánynak.

jún. 28. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!