Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Több harcos antiteista miért...

Több harcos antiteista miért nem szereti a teológiát és a vallástudományt, ha vannak olyan kutatók is, akik pont őket akarják igazolni?

Figyelt kérdés

Többen azzal vádolják a teológiát és a vallástudományt, hogy vallásilag elfogult emberek és hogy áltudomány.


Én ebben kételkednék azután, hogy vannak olyan kutatók, akiknek kvázi az a kiindulópontjuk, hogy cáfolják bizonyos vallások igazságának puszta lehetőségét is azzal, hogy például a szentszövegek keletkezésének földi kereteit is megcáfolják. Ha pedig a földi, evilági körülmények 100%-ban hamisak, akkor nyilván hamisak azok a spirituális állítások is, amelyeket ezen környezetbe ágyaztak. Vannak olyan antiteista és erősen ateista teológusok, akik odáig elmennek, hogy kinyitják a Bibliát, a Tórát vagy épp a buddhista szentiratokat, elolvassák, majd minden abban leírtnak az ellenkezőjét próbálják igazolni. Ők kb. a Noé bárkáját kereső régészek és fanatikus teológusok érméjének másik oldala. Ők sem épp értékektől semlegesen kezdenek bele a munkába... Például ott van a bibliakutató és teológus Thomas L. Thompson, akinek gyakran már annyira kisiklott és szélsőségesen minimalista nézetei vannak, hogy azok már nemhogy nem nevezhetők "vallásilag elfogultnak", sőt, szinte objektívnek sem, hanem épp hogy az ellenkező oldalról nevezhetjük elfogultnak. De ott van Philip R. Davies teológus és történész is. A mainstrim történészek áltörténésznek nevezték, már csak a világnézeti semlegességének hiánya miatt is, valamint a történészek konszenzusával is sokszor radikálisan szembemenő nézetei miatt. De említhetném a félig görög, félig angol Francesca Stavrakopoulou teológust is, aki amúgy erősen új ateista és Dawkins kezdeményezéseinek és nézeteinek hangos támogatója és szószólója. Neki ha néhány könyvét egy vallásilag semleges, agnosztikus ember olvasná, akkor is néha-néha már-már az a beütése lenne, hogy valami szofisztikáltan megfogalmazott istenkáromlást olvas. Ugyanis hősnőnk úgy képzeli el a zsidó vallás és a Tanakh történetét (emellett a kereszténység és az iszlám történetét és a Biblia, valamint a Korán történetét is), mint a régen nagyon bizarr és brutális népmesék gyerekbaráttá átírását és stilizálását, csak még durvábban, ő meg vállalkozik a nemes feladatra, hogy az eredeti vallást és mitológiák elénk tárja. Kezdve azzal, hogy szerinte Istennek a babiloni fogság előtt volt egy hatalmas bálványa Jeruzsálemben és igen, hatalmas pénisze volt neki, amit a jeruzsálemi lányok és nők tiszteltek és imádtak, akik néha szakrális prostitúciót is folytattak, meg mellette csecsemőt is áldoztak. Vagy hogy Isten azért szerette jobban Ábel áldozatait az eredeti sztori szerint, mert eredetileg Ádám és Éva is istenek voltak, Évát pedig elcsábította Jah, Éva megcsalta Ádámot, Ábel pedig hát ez a szerelemgyerek lett... Hogy mindezeket mi alapján állítja közvetlen régészeti, történelmi vagy irodalmi bizonyítékok híján, azt senki nem tudja... Mindenesetre jellemző rá, hogy néha egy-egy a görögben, héberben, arámiban, latinban vagy arabban kétértelmű szó alapján ilyeneket költ, jelszóval "Ezek a szavak az eredeti vallás maradványai". Előbbi sztorinál speciel arra a héber szóra alapozta az egészet, ami jelentheti azt is, ahogy kb. mindenki érti (gyermekáldásban részesülni), meg azt, ahogy ő értelmezi (nemzeni). Hát igen... Occam borotvája neki sem az erőssége. De megemlíthetném James Tabor teológus nevét is, aki bár nem annyira igazán szélsőséges, mint a Jézus-mítosz elmélet hívei, ugyanakkor szintén nem hisz Occam borotvájában, hogy akkor biztos József volt Jézus apja. Neem, nem. Inkább néhány ókori zsidó és pogány keresztényellenes vádból fakadóan kifejti, hogy Jézus apja egy Panthera nevű római katona volt. Ráadásul egészen konkrétan ki is fejti, hogy véleménye szerint valószínűleg a Németországban megtalált Tiberius Julius Abdes Pantera volt Jézus apja. Két lehetőséget vázol fel: Mária kamaszlány volt és hát beleszeretett ebbe a férfias római katonába, együtt háltak, hát Durex meg még nem volt, Mária terhes lett, Pantherát átvezényelték a Rajna mellé, a szülőknek meg égett a feje, ezért lezsírozták a dolgot, hogy az idős korában még mindig magányos József elveszi Máriát így is... A másik lehetőség, hogy Panthera megerőszakolta Máriát, aki már korábban is Józsefnek volt ígérve. Éppen emiatt József nem haragudott meg a menyasszonyára, hanem továbbra is megvédte.


Még sorolhatnék pár példát, de szerintem ennyi is bőven elég. Ők mind teológusok.


Szóval mi is a bajuk a teológiával és a vallástudománnyal azon harcos antiteistáknak, akik habzó szájjal szidják?



máj. 25. 16:17
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

#8.

A bárkások is próbálnak bizonyítani...

máj. 31. 13:30
 12/17 A kérdező kommentje:

9. válaszomhoz: Ezek a tudósok azt nem fogaják el, hogy létezett történeti Jézus. A gond ezzel van. Azt, hogy Isten fia volt-e nyilván nem jelenti ki egy hiteles történész sem.


A megváltó szerepét pedig soha nem is fogják bizonyítani.

máj. 31. 13:33
 13/17 A kérdező kommentje:

#8.

Magyarul egzakt, nem exakt... Elég sok szakirodalmat olvashatsz magyarul...

máj. 31. 13:35
 14/17 anonim ***** válasza:

"Teológus és történész is vagyok."

Kétlem, teológusok meg történészek nem ide járnának kérdezni.

Főleg nem ilyen logikátlan módon.


"Konszenzus van arról, hogy Jézus történelmi személy volt."

Pontosan. Arról nincs konszenzus, hogy isten fia volt és paranormális dolgokat tett.


"Szerinted Bárt D. Herman fundamentalista keresztény? XDDD Az egyik legelismertebb szaktekintély a témában és ezt ő is megerősítette."

Oké.

És?

Azon kívül hogy épp egyetértünk, ezzel mit akarsz mondani?

mellesleg attól hogy valaki a legismertebb szaktekintély, még nem lesz instant igaza. Szóval ezt leírni így, teljesen felesleges volt.


"Nem, nem tudományos módszer egy világnézet érdekeit védeni, ahogy a folyamatos cáfolat sem."

Jó, tehát fel sem fogtad amit írtam.

1) Nem értem miért fektetsz hangsúlyt arra, hogy valaki megakar védeni vagy cáfolni egy világnézetet. Hiszen egy világnézet állításokról szól.

Vagy igaz valami vagy sem.

Tehát ezeket az állításokat lehet vizsgálni tudományos módszerekkel, hacsak nem hamisíthatatlan állítás.

2) A tudományban úgy szokták csinálni, ha van egy állítás vagy egy modell, akkor azt cáfolni próbálják a tudósok. Biztos van neked bármilyen közöd felsőoktatáshoz?

Lehet jobb lenne ha visszakérnéd a pénzed.


"Minden, csak nem tudományos módszer kitalálni két fonéma alapján egy száz oldalas elméletet tényként közölve, majd az azt gyengítő régészeti, történelmi, irodalom kritikai és nyelvészeti tényeket a szőnyeg alá seperni."

Oké, tehát most velem vitatkozol és azt vitatod amit én írtam vagy most bevonsz egy random valakit?


"Van alapja, csak nem mindegy, hogy milyen."

Pontosan.


"Erdélyi Ágoston..."

Rákerestem a guglin és semmit sem dobott ki.

Szóval biztos habzó szájjal ostorozza a kereszténységet...

Esetleg linket nem szeretnél küldeni?



"Mondod ezt te az új ateistáktól megszokott arrogáns hangnemben..."

Az én hangnemem nem változtatja meg az igazam.

Valljuk be, olvasd vissza a kérdésed és hogy milyen hangnemben írsz másokról.

Szerinted igazán kaptál volna ilyen stílust, ha mondjuk egy fokkal normálisabban írtad volna ki a kérdést?

Akkora támadó pozícióból írsz, hogy még akik hasonló véleményen vannak veled, még ők sem tudnak szimpatizálni.



"Amúgy panteista és deista vagyok, kb. mint Einstein vagy Planck. Einstein is támadta a harcos ateizmust a vallási fundamentalizmussal együtt, ahogy én is. A kutatásban Dever, Mark S. Smith, Amihai Mazar, Ehrman, Aron Maeir és a többi VALÓBAN OBJEKTÍV, centrista kutató mellett állok. A többség egyébként ateista, nonteista, agnosztikus stb. és mégis támadja a fenti kutatókat."

Ennek pl. semmi köze sincs ahhoz amiről beszélgetünk.

Miért kell irreveláns dolgokat felhozni?

De oké erre is válaszolhatok.


Senkit sem érdekel, hogy te kivel szimpatizálsz és hogy ők kivel szimpatizáltak.

Most vagy eltudod mondani hogy kivel és mivel van problémád vagy ennyi volt a kérdésed.

Mert kaptál rá kielégítő választ, de látom szeretsz a semmiről beszélni.

máj. 31. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

#14.

Hol voltam arrogáns? Hol voltam lekezelő?


Kizárt, hogy nem találtál semmit a nevére keresve.


Mellékeljem a diplomáim? Ja, és matematikus is vagyok. Elég hosszú ideig koptattam az ELTE, a BME és a Bécsi Egyetem padjait.

máj. 31. 15:05
 16/17 A kérdező kommentje:

Stavrakopoulou példáját hoztam be.



Másrészt a tudomány nem csak cáfol, hanem cáfolatokat is cáfol, vagyis a hipotéziseket meg is erősíti bizonyos eszközökkel.


A tudomány módszere, hogy mérlegeli a hipotézis mellett és ellen szóló érveket, majd ebből egy konklúziót von le.

máj. 31. 15:09
 17/17 A kérdező kommentje:

A történeti kutatások alapja, hogy értéksemleges vagyok (mint a mellékelt kutatók) és nincs egy előre megfogalmazott álláspont, amit már a kutatás előtt tudok, hogy cáfolni vagy megerősíteni fogok.


Ebben már eleve hibádzik az a kutató, akinek kimondottan a célja, hogy bebizonyítsa Jézus történelmietlenségét, és figyelmen kívül hagyva minden pozitív bizonyítékot, csak a történetiségét cáfoló néhány adatba kapaszkodva vezet le teljesen tudománytalan megállapításokat. Ugyanis elfogult.

máj. 31. 15:16
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!