Vallásos, elsősorban keresztény emberek hogy tekintenek el a tényektől amik affelé mutatnak, hogy a vallást és Istent valójában az emberek alkották meg, nem fordítva?
Az első civilizációk kb 6000 éve alakultak, de már több tízezer évvel korábban is léteztek "modern" emberek, tehát homo sapiensek. Mégis Isten és a kereszténység valahogy hosszú évezredekig nem volt sehol. Miért?
Nem elég, hogy nem volt sehol, de miután elkezdett terjedni a Közel Keleten és Európában, érdekes módon valahogy más helykre mint pl Amerika szintén nem jutott el a kereszténység addig amíg az európaiak oda nem értek. Újabb 1500 évig...
A világon semmi logikát nem látok abban, hogy létezik egy mindenható entitás aki több 10 akár 100 ezer évekig nem fedi fel magát az embereknek, majd utána is csak bizonyos kiválasztott népeknek végül emberekre bízza az állítólagos tanai terjesztését.
Ennek eredményeképpen évszázadok során nem 1 különböző ágazat és felekezet alakult kisebb nagyobb eltérésekkel.
Valahogy a Bibliában is csak olyan dolgok vannak megemlítve amikről az ottani és akkori embereknek tudomása volt. Az amerikai és ausztrál kontinensről véletlenül se volt semmi.
Jelenlegi tudásunk szerint több milliárd galaxis létezik, egy-egy galaxisban is 100 milliárdnyi csillag és a bolygók száma még ennek is sokszorosa, de még csak véletlenül sem mondott semmit Isten a Földön kívüli életről. Na vajon miért... Mert mikor a Biblia íródott ilyen gondolatok még a fasorban sem voltak.
Azt is érdekesnek találom, hogy Jézust valamiért szinte mindig egy világos bőrű, már már nordikus európai emberként ábrázolják annak ellenére, hogy ahol (elvileg) született, abszolút nem ez volt a jellemző.
"Ott van egyébként a londoni földalatti szúnyog. Ez a faj az elmúlt 150 év során jött le természetes szelekcióval a londoni metrók járataiban. Mivel más szúnyogokkal nem képes szaporodni így egyértelműen egy különálló faj és nem kellett hozzá senkinek kódot írnia."
:)) ezt nem értem mire akartál kilyukadni, ennek a szúnyognak is van DNS-e.
Az igaz, hogy nem tökéletes ez a világ. Van benne betegség, csúnyaság, és sok sok igazságtalanság. Lehet a rosszat is meg kell tapasztalni, ahhoz, hogy értékelni tudjuk a jót. Szerintem nem is csak ez az egyféle világ létezik, amiben élet van. Akkor lehet innen elkerülni, ha a szellemi embert erősíted meg magadban, a világ ellenében. A kereszténység világképe mindehhez Jézus és Isten segítségét is adja.
Es Istent ki teremtette meg?
Mert ugye Isten alkotta a világot, de Isten hogy keletkezett?
Na most akkor el kellene dönteni, hogy Isten hitről kérdezősködsz, vagy a keresztény teológiát igyekszel megérteni.
Szerintem már pár ezerszer elhangzott itt, hogy ne azonosítsuk az európai civilizáció vallásait az egyházzal, vagy a vallásossággal, azt a hittel, és ne keverhük ezeket Istennel. stb...
A természetfeletti hit nyomai a legkorábbi emberhez kapcsolódó leletegyütteseknél is felfedezhetők. Persze nem sokat tudunk ősi emberről, de az elég merész, és alaptalan kijelentés, hogy isten "100 ezer évekig nem fedi fel magát az embereknek".
Attól, hogy nincsenek birtokunkban 15.000 éves írásos feljegyzések kinyilatkoztatásokról nem jelent semmiféle istenérvet. Főleg, mikor semmilyen megfejtett feljegyzések nem ismertek 15.000 évvel ezelőttről.
XD Miért mondott volna Isten bármit a galaxisokról egy ókori embernek? Ezek a szentiratok az ókorban keletkeztek, nyilván úgy van leírva bennük minden, hogy a korabeli ember fel tudja fogni. Ezért van tele mítoszokkal is. Isten nem asztrofizikai, földtudományi, meg mikrobiológiai fejtegetést akart mondani egy ókori embernek, aki még csak a szárnyát bontogatta a tudományok terén, és mindezen ismereteknek csak nagyon-nagyon az alapjaival volt képben. Sőt, a mai napig kevés ember van, aki minden fent említett területen flottul otthon van (olyanból azért több, aki 1-1 terület szakértője) és kiválóan megértené az egészet. A korabeli emberek nyelvén szólt és szól mindig. Te hogy magyaráznád az ovisnak a bolygókról? Kepler, Newton, Kopernikusz, Galilei, Leibniz, Einstein, Tesla és a többiek a témával kapcsolatos tudományos felismeréseit kezdenéd el magyarázni dobálva a latin, meg görög szakkifejezéseket, úgy, hogy szegény még magyarul, az anyanyelvén is csak most tanul, elvégre te aztán mester vagy és had tudja meg ő is az igazságot? Vagy esetleg a saját nyelvén (átvitt és szó szerinti értelemben is), nagyon lebutítva, vicces metaforákkal próbálkoznál? Szerinted a népmesék miért ilyen nyelvezetűek és nem mindig szó szerint értendőek? Vagy mit gondolsz, a pár éves kisgyerekeknek miért azt mondják, hogy a gólya hozta a kis tesót? Esetleg, mert nem elég érett lelkileg és nincs elég ismerete szellemileg, hogy megértse a dolog mibenlétét...
Másrészt természetes, hogy a Héber Biblia vagy Ótestamentum nem fog az ausztrál bennszülöttekről írni, mivel a héber/izraelita/zsidó nép és Isten kapcsolatát állítja a középpontba, hiszen a zsidó vallás a hinduizmushoz és a zoroasztrianizmushoz hasonlóan alapvetően egy etnikai vallás, nem egy térítő vagy megtérőket fogadó vallás, mint a kereszténység, az iszlám vagy a buddhizmus.
Harmadrészt, hogy a felvilágosodás teológusainak és filozófusainak gondolataival, valamint az észvallási teológiák alapkövével éljek: Isten ha megteremtett egy világot, s mint egy erő megteremtette a világegyetem törvényeit, szabályait és ahogy a Biblia is írja "látta, hogy ez jó", akkor mégis mi a fészkesért avatkozna bele egy jól működő, természetes folyamatba? Ha ő maga alkotta úgy a világot, hogy legyen gravitáció, miért akarná, hogy "csak az ő dicsőségéért" néha a dolgok felfelé hulljanak? Vagy miért küldene angyalokat az indiánokhoz akik magyaráznak nekik a megváltásról, ha tudta jól, hogy a jól megalkotott világ keretein belül is el tudnak jutni odáig az általa képviselt tanok?
Másrészt európai emberként okoskodsz az egyházi művészettörténetről, úgy, hogy életedben nem voltál még mondjuk Etiópiában, Kínában vagy Egyiptomban helyi keresztény templomban. Én voltam.
A kopt Jézus-ábrázolás egyébként etnikai jegyeiben eléggé hasonló lehet a történeti Jézus kinézetére (persze nyilván olyan nagyon konkrétat, mint hogy milyen ruhákat viselt vagy hogy szerette a haját hordani azt nem tudjuk).
Kőrösi Csoma Sándort a helyiek hogy ábrázolták? Ok, erdélyi származású volt, szóval valószínű hogy volt benne némi ázsiai vér (kun, székely, régi magyar, tatár stb.), de nem hinném, hogy úgy nézett ki, mint egy japán vagy tibeti szerzetes, meg, hogy pont úgy halt meg, mint a Buddha a parinirvánájakor (fekve a tanítványai előtt a szerzetesi csuhájában): [link]
#17 Ezzel csak az a baj, hogy egy intelligens ókori ember szerintem azért idővel több mindent fel tudott volna fogni mint egy mai 6-7 éves gyerek. Plusz lett volna idő szépen sorban adagolni a dolgokat nem egy nap alatt rájuk zúdítani mindent.
"Másrészt természetes, hogy a Héber Biblia vagy Ótestamentum nem fog az ausztrál bennszülöttekről írni, mivel a héber/izraelita/zsidó nép és Isten kapcsolatát állítja a középpontba, hiszen a zsidó vallás a hinduizmushoz és a zoroasztrianizmushoz hasonlóan alapvetően egy etnikai vallás, nem egy térítő vagy megtérőket fogadó vallás, mint a kereszténység, az iszlám vagy a buddhizmus."
Köszönöm, hogy ezt leírtad. Ez is csak arra érv, hogy a vallásokat emberek alkották meg. Etinikai vallás... Véleményem szerint, ha tényleg létezne az igazi, egyetlen, mindeható Isten, akkor ilyen nem is lenne szabad hogy létezzen, hogy etnikai vallás. Érted mi a fő gondom?
"sten ha megteremtett egy világot, s mint egy erő megteremtette a világegyetem törvényeit, szabályait és ahogy a Biblia is írja "látta, hogy ez jó", akkor mégis mi a fészkesért avatkozna bele egy jól működő, természetes folyamatba?"
Jól működő természetes folyamat, hogy jégkorszakoknak hála rengeteg faj kipusztult? Jól működő természetes folyamat, hogy jön egy hatalmas meteorit ami a bolygó jelentős részét elpusztítja? Jól működő természetes folyamat, hogy ha egy civilizáció nem tudja elhagyni a szülőbolygóját időben akkor a csillaga előbb utóbb túl nagy és forró lesz ezért élőlények milliárdjai pusztulnak el.
"Vagy miért küldene angyalokat az indiánokhoz akik magyaráznak nekik a megváltásról, ha tudta jól, hogy a jól megalkotott világ keretein belül is el tudnak jutni odáig az általa képviselt tanok?"
Mert ez lehetőséget adott olyan dolgok kialakulásához mint a Keresztényüldözés pl? Igaz ez nem pont az indiánoknál történt de akkor is. Plusz rengeteg helyen a mai napig nem terjedt el a kereszténység. Meg mondjuk eleve a legtöbb ember ma már csak papíron kersztény és nem gyakorolja a vallást de ez már megint másik téma.
Ezt hallottam hogy különböző helyeken Jézust is másképp ábrázolják és hát ez is elég komikus számomra. Az ázsiai Jézus különösen, de hát kinek mi. De ezek szerint ez kellett hogy el lehessen terjeszteni különböző népek között ami szerintem megintcsak elég gyér tervezésre utalna egy mindenható entitás részéről. Megint csak ott vagyunk hogy ezek mind mind ember alkotta dolgok.
"vallásokat emberek alkották meg. Etinikai vallás... Véleményem szerint, ha tényleg létezne az igazi, egyetlen, mindeható Isten, akkor ilyen nem is lenne"
Ismét keveted a vallások jellemzőit az Isten létére vonatkoztatható érvekkel.
Az, hogy a vallásokra hatnak az emberi közösségek nem érv Istennel szemben.
Viszont az tudományos logika szerint is abszurd, hogy a vallások valami nem létező miatt jönnek lére.
Kedves Kérdező!
A vallás mindig és mindenhol végigkísérte a történelmet. Vajon az ember miért kereste mindig a kapcsolatot a természetfeletti világgal, ha az nincs? Ez persze nem bizonyítja közvetlenül Isten létét. De Istennel való közvetlenebb kapcsolatot mindig is azok tapasztaltak meg, akik kerestek ilyet.
Az univerzum a tudomány mai állása szerint egy pontból indult ki. Tulajdonképpen a különböző vallások a teremtéstörténetet úgy írják le, hogy az is egy pontból indult ki. Az ember azonban elvesztette a kapcsolatát Istennel a bűnbeeséskor, amely esemény a kereszténység számára a Bibliából ismerhető meg. De sok más vallásnak is vannak elképzelései a bűnbeesés tényéről, amelyet a saját elképzeléseik szerint magyaráznak.
Ha Isten meg akarja váltani az embert, akkor logikusnak tűnik, hogy azt a folyamatot is egy pontból indítja, mert ez már egyfajta újjáteremtés. Ezért nem jelenhetett meg a zsidóság és a kereszténység mindenhol egyszerre. De a világ többi részén is történtek előkészületek és megjelentek nagy világvallások, hogy ott morálisan, spirituálisan képzett emberek várják a Messiást, ne barbárok, zűrzavaros törzsi világ. A civilizációk lényegében
a vallásokkal együtt fejlődtek. A vallások túléltek birodalmakat, de fordítva sohasem. Tehát a civilizációk fejlődése és bukása is tanulságokkal szolgál a vallások létjogosultságával kapcsolatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!