Lehetek a páromnak a bérmaszülője? Lehetséges ez az egész?
Ennek jobb, ha utána kérdezel hivatalosabb helyen. Én még úgy ismertem az egyház jogot, hogy a bérmaszülő első ketegóriás rokonná válik (mint a szülő, nagyszülő, testvér) és így a túl közeli rokoni kapcsolat miatt kizáró ok a házasságban. Vagyis a bérmaszülő nem veheti el a kereszt gyerekét, mert olyan lesz, mintha a lánya volna.
Ehhez képest amikor az én barátnőm volt bérmálkozó, a plébános javaslatára én lettem a bérmaszülője, és később ugyan az a plébános adott össze minket. Rákérdeztem, hogy nem kizáró ok-e a dolog, de szerinte nem az. Azt nem részletezte, hogy idő közben változtatták a dolgot, vagy én tudtam rosszul,vagy miért nem kizáró ok már, de minden esetre nem volt belőle semmi probléma.
Krisztus feltámadt, alleluja!
#2
Tévedsz. A CIC 1091-1104. kánonban szól arról, hogy milyen rokonság esetén nem szabad házasodni, ott csak vérrokonságot + sógorságot ír, megnéztem a bérmaszülő kötelezettségeinél, ott sem írja, hogy rokonnak számítana.
Kedves kérdező!
A bérmaszülőnek az Egyház cenzúra alatt nem álló, megkeresztelt és megbérmált, 16. életévét betöltött hívének kell lennie —aki nem lehet az illető apja/anyja.
“A bérmálandónak, amennyiben lehetséges, legyen bérmaszülője. Ennek feladata azon lenni, hogy a megbérmált Krisztus valódi tanújaként viselkedjék, és híven teljesítse ezzel a szentséggel járó kötelességeit.” (CIC 892. kánon) Ha ő téged választ bérmaszülőnek és te elfogadod (gondolom nem szükséges hozzátennem, hogy ez szinte a hitbéli anyasággal/apasággal egyenlő), akkor lehetsz, ha megfelelsz a fent leírt feltételeknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!