Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mik a Buddhizmus alapkönyvei?

Mik a Buddhizmus alapkönyvei?

Figyelt kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy mik a Buddhizmus alapkönyvei? Keresztény párhuzammal élve: mik volnának az evangéliumok, azaz a Buddha alaptanításait tartalmazó művek, már ha létezik ilyen? Vagy akár egy általános összefoglaló is megteszi.


Az a problémám, hogy amikor a Buddhizmusról olvasok, nem látom tisztán, mi az a szöveges alap, amelyre hivatkoznak, mintha nem létezne olyan szintű kánon, mint például a keresztények számára a Biblia. Szóval egyrészt ezt szeretném megérteni, aztán meg konkrétan, hogy mit érdemes olvasni?


Nagyon nagy bónusz lenne, ha ezek fellelhetőek lennének nyomtatott formában, akár magyarul, akár angolul.



2024. márc. 29. 10:14
 1/4 anonim ***** válasza:
89%

A buddhizmusnak nincs olyan alap szent könyve, mint amilyen a Biblia vagy a Korán.

A buddhista iratok két fő irányzathoz kapcsolódóan feloszthatóak théraváda és mahájána kánonokra. Ezeken belül számtalan mű létezik, mint pl. a Tipitaka, a mahajána szútrák, a Kanjur, a Tenjur illetve az évezredek alatt keletkezett egyéb, nagy terjedelmű írásbeli magyarázatok.

2024. márc. 29. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem kettő, három kánon van: páli kánon (théraváda irányzat), kínai kánon (általános kelet-ázsiai mahájána) és tibeti kánon (tibeti ezoterikus buddhizmus). Hihetetlen mennyiségű szöveg, még a legnagyobb szerzetesek közt sincs annyira olyan, aki az összeset elolvasta volna.

Antológiákat és összefoglalókat érdemes olvasni, vagy egy-egy iskola számára fontosabb szútrákat.

Ha théraváda érdekel, akkor Vekerdi - Buddha beszédei jó kiindulópont. Zennél Szív szútra, Gyémánt szútra, Nincs-kapu stb.


Nincs olyan, hogy "A buddhizmus," inkább "buddhizmusok" vannak. Járj utána az irányzatoknak, aztán ha valamelyik megtetszik, onnan már könnyebb kiindulni, hogy mit is érdemes elolvasni.

2024. márc. 29. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget!

Ezzel már el tudok indulni.

2024. márc. 31. 23:04
 4/4 anonim ***** válasza:
A hínajána (így a théraváda) buddhizmus alapja a Tipitaka, amiben szutták vannak. Más néven páli kánonként is szokták emlegetni. Ezek a legkorábban keletkezett írások. A mahájána buddhizmus elfogadja ezeket is szentiratokként, ugyanakkor a mahájánában a hangsúly a mahájána szútrákon van. A mahájána szútrák egyik legszélesebb körű gyűjteménye a kínai kánon. Ezek később keletkeztek, mint a szutták, ugyanakkor vannak ezek között is olyan tanítások, amelyek korábbi hagyományokra alapulnak, szóval ezeket sem csak úgy a semmiből kapták elő. És végül van a legkésőbbi szentiratréteg, a buddhista tantrák rétege, amelyek a vadzsrajána buddhizmus középpontjában vannak, ugyanakkor a vadzsrajána elismeri mind a hínajána, mind a mahájána szentiratokat kanonikusnak. Itt megkülönböztethetünk különböző rétegeket. A korai tantrák a tibeti buddhizmus külső tantrái, míg a japán, kínai és valamelyest az indonéz vadzsrajánában csak ezek vannak (ezek amúgy jóval-jóval nagyobb számúak és terjedelműek). A tibeti-mongol buddhizmusban van még egy legkésőbbi réteg, amelyeket belső vagy magas tantráknak nevezünk és erősen szimbolikusak/metaforikusak.
2024. jún. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!