Mi a különbség Magyar Iszlám Közösség és a Magyarországi Muszlimok Egyháza között?
Az a különbség, hogy a MIK alakult hamarabb(még a rendszerváltás környékén), aztán eléggé inaktív lett, amit a felnövekvő generáció nem találta előremutatónak, így alakult meg az MME.
Mind a kettő szunnita.
Az iszlámban alapvetően nem létezik olyasmi, hogy "egyház".
Az iszlámban tulajdonképpen az egyedüli "egyház" a Korán. Ezt nem értik a keresztények, mert a keresztény felekezetek egyhazakra vannak osztva.
Ezért egy vicces példát hozok. Képzeljük el, hogy a Korán az a kávé. Nincs olyan, hogy "a kávé egyház", hanem egyszerűen csak emberek vannak, akik kávézókba járnak. Lehet valaki egyszerre jár több kávézóba is, ennek semmi akadálya. De lehet az egyik kávézó tulaja valami alvilági bűnöző, aki kétes üzletekbe szervez be vendégeket.
Viszont aki nem megy ilyen gyanús helyekre, annak nincs különösebb félni valója. Alapvetően a kávézó csak kávézásra szolgál, lehetnek ott egyaránt mokka, presszó vagy cappuccino kedvelők is, a lényeg a kávé. A legtöbben szimplán csak a hozzájuk legközelebb eső kávézókba mennek. Noha a kávé a legfontosabb, de ezen kívül komoly közösség építő jellege ia van, az emberek beszélgetnek, esetenként összeülnek egymással is.
Remélem érted, hogy ez is kb ilyesmi a mecsetekkel. Viszont a keresztény többségű országokban az emberek máshogy viszonyulnak a vallásokhoz, ezért nyilván ehhez alkalmazkodva hoztak létre "iszlám egyházakat" is, ami persze egy oximoron.
De válaszolva a kérdésre, jelenleg Magyarországon 2 hivatalosan bejegyzett iszlám "egyház" van, ez a kettő amit te is írtál, mindkettő imámjai hanafi szunniták, viszont akármilyen muszlimokat megtalálhatsz bennük, akár síitákat is. Ugyanis a mecseteknek mint írtam közösség építő jellege is van, és tulajdonképpen a legfontosabb az az ima meg a pénteki összegyűlés. Együtt imádkozni meg ugyanúgy imádkozhat a síita a szunnitával, a muszlim felekezetek közt messze sokkal kisebb az eltérés, mint a keresztény felekezetek közt. A muszlimok közt a legnagyobb eltérések mindig kulturálisak, nem felekezeti (pl arab vs török, vagy fekete-afrikai vs indiai stb).
2012 előtt a Bartók Béla úton levő mecset is hivatalosan bejegyzett egyház volt, így korábban 3 bejegyzett "egyház" volt. De mivel sokat vegzálták a judapesti hatóságok a palesztin imámját, ezért elege lett és 2012 után már csak mint szimpla mecset funkcionál (nagyrészt Budapesten egyetemista diákoknak vagy turistáknak a világ akármelyik muszlim országából).
Ezeken kívül még van vagy kb 8 imaszoba vagy mecset is, ahova elsősorban csak imádkozni járnak össze, de nem "egyház".
Tulajdonképpen annak, hogy egy hely mecset legyen mindössze két feltétele kell legyen: rendelkezzen mithráb fülkével (Mekka felé) és minbár szószékkel. Tehát igazából ha én most ide a szobám sarkába megcsinálom ezeket és lerakok egy szőnyeget a padlóra, akkor az én lakásom is lehet egy mecset.
Anno volt egy mítosz, miszerint ha malac fejeket ásnak el valahova, oda nem épülhet mecset. Ehhez csak annyit fűzök hozzá, hogy ahol a MIK korábbi mecsete volt a XIII. kerületben, ott közvetlenül a mecset mellett, egy épületben vele disznókolbászokat és szalonnákat áruló hentesüzlet volt.
Igazából azt kellene megérteni, hogy az iszlámban mindig a Korán az első, és abból jön minden más, nemigen vannak itt "egyházak". Bár én könnyen beszélek, mivel én muszlim országban éltem is történetesen.
Még egy valamit elfelejtettem írni:
A MIK-nél a pénteki beszéd (khutba) magyar nyelven van, míg az MME meg a többi mecsetben legtöbbször arabul vagy törökül (de lehet valahol olyan mecset is, ahol afgánul, de ezt nem tudom pontosan).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!