Melyek a vallások legkonzervatívabb és legliberálisabb irányzatai?
A kereszténységnél nyilván a resztoránus egyházak (pl. Mormonok, Jehova tanúi), és a neo-protestáns egyházak (evangelikálisok, pünkösdista-karizmatikusok) a legkonzervatívabbak.
A történelmi protestáns egyházaknak viszont akadnak nyíltan liberális, sőt woke baloldali gyülekezetei, amelyiknek vannak nyíltan meleg lelkészeik, és össze is adnak meleg párokat illetve transznemű élet is, főleg Amerikában és Kanadában vannak ilyen gyülekezetek, de Nyugat-Európában, Új-Zélandon és Ausztráliában is. Természetesen nem a teljesen egységesek ezek az egyházak, Amerikában a történelmi metodista egyház ketté is szakadt pár éve egy konzervatív és egy woke egyházra, mert képtelenek voltak megegyezni egymással.
Jó kérdés. A Katolikus Egyháznak rengeteg dogmája biztosítja a teljes hit fennmaradását, szerintem nem lehet woke-nak nevezni alapesetben. Ez igaz az ortodoxokra is. Bár vannak (eretneknek nevezett [!]) modernista katolikusok is.
A neoprotestáns gyüliben azt prédikál a vezető, amit akar, tehát arra nem tudok ilyet mondani.
A régebbi szekták (adventisták; esetleg a jehovások, de ők nem keresztények; stb) biztos nem térnek el a hazugságaiktól egy jódarabig. Bár a jehovások tanai folyton változnak.
A protestáns egyházaknál szintén jelentős szerepe van a lelkésznek, hisz hozzánk, katolikusokhoz képest, óriási szabadsága van at egyházközség vezetőjének. Nekik legalább vannak állandó tanaik.
Van még millióegy magát kereszténynek nevező szekta, akik olyan eretnekséget hirdetnek, simán elmennek "liberálisnak". Kiemelendő a Család szexkultusz.
az 1-el értek egyet teljes mértékben, hozzátéve, hogy:
- "fundamentalista" és "progresszív" egyházaknak is szokták nevezni ezt a két csoportot
- egyházon belül is lehetnek különbségek, pl. a magyar római katolikus egyház szigorúbb, mint a német vagy az angliai, a magyar evangélikus egyháznál progresszívabb a svéd. Ugyanígy az egyébként fundamentalistának nevezheto pünkösdista / evangelikál kisegyházak között is vannak kevésbé vagy jobban konzervatívabbak, azokat tényleg meg kell egyenként nézni.
Egyébként igen, sok történelmi protestáns egyház szakad világszerte: ahogy 1-es írja, a metodisták, de az anglikánok is. Altalában úgy, hogy a fősodor a társadalom fejlődését követve előrelép (mondjuk nőket is kineveznek lelkésznek, kiadják az eucharistiát kereszteletlennek is, megáldanak egy polgárilag meleg házasságot kötött párt, vagy megengedik, hogy a meleg papjaik bejegyzett polgári élettársi kapcsolatban éljenek), és akik nem értenek vele egyet, kiválnak és új felekezetet / variánst visznek tovább a régi szabályok szerint, új néven.
Nehéz ezt így leszűkíteni.
Litugriában az ortodox kereszténység talán a legkonzervatívabb, nagyon ősi liturgikus elemek vannak és nem változtatnak ezen. Míg egy neoprotestáns kisegyház "litugriája" egyáltalán nem mondható konzervatívnak, de merev, sokszor fundamentalista a tanítás, a bibliaértelmezés, a tagok hétköznapi életében, viselkedésében kijelölt határok.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!