A legvalószínűbb, hogy az alaptanításokon kívül nincs köze a Buddhához a ma létező irányzatoknak.
Négy nemes igazság, nemes nyolcrétű ösvény, éntelenség meg talán néhány példabeszéd. Kb ennyi az amiről biztosan tudhatjuk, hogy buddhai, a többi tanítás pedig későbbi rárakódás (vagy belső fejlemény vagy átvétel más tradíciókból).
#4
A buddhizmuson belül nagyon sok eltérő irányzat van, szóval fogalmam sincs miről beszélsz. Sőt még alapvető kérdésekben is vannak eltérések.
Kezdetben Buddha tanitasait szorol szora megjegyeztek, ismetelgettek, vizsgaztak belole a fiatalabb szerzetesek. Igy adtak tovabb a szovegeket, mert akkoriban meg nem volt nagy divat az iras,meg az olvasas. Csak ket evszazaddal kesobb kezdtek el leirni. Az ezzel a temaval foglalkozo kutatok viszont egyetertenek abban, hogy a fennmaradt szovegek megbizhatoak.
Az meg, hogy valami izmus, csak annyit jelent, hogy valaki kidolgozott egy filozofiat. Nincs tobb kovetelmenye. Egyebkent angolul a keresztenyseget is "Christianism"-nek mondjak, vagyis "keresztenyizmus"-nak, az iszlam "Islamism", a zsido vallas pedig "Judaism".
#8
szerintem a Theravada erdei szerzetesi iranyvonalra gondol, ami valoban visszavezetheto a korai buddhista kozossegekig. Ok peldaul a mai napig megtanuljak az eredeti Buddha-szovegeket szorol szora.
"vizsgaztak belole a fiatalabb szerzetesek"
Erősen kétlem, hogy Sziddhárta idejében, különösen ott távol-keleten lett volna bármilyen vizsgázás vallási szövegekből. Nekem ilyen a sokkal civilizáltabb görögöknél se rémlik.
Nem lehet, hogy ez inkább csak később kitalált mese a szövegek hitelességének alátámasztására?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!