Hogy lehet hinni?
Nem egy sztorit kell elhinni, hanem azt végiggondolni, hogy van-e egy kozmikus intelligencia, amely megteremtette a világot és működésben tartja.
Vagy a világ véletlenül létrehozta magát a semmiből.
Ez a hit vagy nem hit.
A "sztori", az már egy konkrét vallás tanítása, az egy következő lépés.
Nekem sem ment a hit sosem, ezért kezdtem el tanulni és gondolkodni a vallásokról. Így is lehet.
És ne felejtsd, a hit nem vakhitet jelent a vallásban sem.
Nekem is csak Jézussal való találkozás után nyert értelmet a Bibliában írtak.
Addig csak jót reméltem és próbáltam jó ember lenni.
Úgy születünk bele a világba, hogy a szellemünk halott, ezért is mondta Jézus, hogy szükséges újonnan születnetek..
1 Péter 1:23
Újjászülettetek, de az új életetek már nem halandó forrásból származik, mint a földi élet, hanem halhatatlanból. Ez a forrás pedig Isten beszéde, amely élő és örökké érvényes.
Szándékosan hinni nem lehet, a hit nem szándék, hanem hajlam, hajlandóság dolga. Hogy elhiszel valamit vagy sem attól függ hogy a dolog, vagy annak forrása rokon- vagy ellenszenves számodra. És vannak dolgok, melyeket egyszerűen elfogadunk igaznak érzelmi háttér nélkül, csupán a tanítói tekintély alapján, mint például az iskolai tantárgyak.
A hitvallás feltétlenül érzelmi alapon működik, de vannak dolgok a vallásos tanításokban melyeket érzelmi alapok ellenére is nehezünkre esik elfogadni. Ilyen alkalmakra létezik egy megbízható ismérv amit a következőképpen lehet körülírni:
Az igaz, a helyes, a méltányos „hangja” mindig a magabiztos, győzedelmes Krisztus hangja bennünk, míg az igaz, a helyes, a méltányos „árnyékának hangja” mindig valami tévedést, veszteséget, hátrányt, vagy szenvedést tartogat a háttérben.
Más szóval érezzük a dolgok igazságát, helyességét, a méltányosságát, vagy e tulajdonságok hiányát. E kritériumnak alávetheted a vallásos, vagy akár más tanításokat, saját vagy mások véleményét, ez az ismérv egy „felhőtlen”, elfogulatlan lelkiállapotban alkalmazva nem fog félrevezetni.
"A hit tehát hallásból fakad, a hallás pedig Krisztus tanításából." (Róm 10, 17)
Így
Meg kell különböztetni hitet és hiszékenységet. A hiszékenység az, ha valakinek bemondásra elhiszel valamit, vagy elhiszel valamit, mert mondják, vagy mert le van írva.
A hithez először is el kell olvasni minimum egy Újszövetséget, hiszen ha nem ismersz valamit, nem tudsz véleményt alkotni róla. Olvasás közben felmerülnek kérdések benned, annak utána lehet járni, olvasni. Számos szempontból utána lehet járni, lehet vizsgálni, vajon hiteles e a kereszténység. Néhány jó kiinduló könyv, írás:
John Maisel: Isten e Jézus (fenn van neten)
A vak hiten túl
Peter J. Williams: Biztosak lehetünk az evangéliumokban?
Az utóbbi könyvhöz azért nem árt ismerni legalább egy Újszövetséget.
Tehát ha szeretnél véleményt alkotni a kereszténységről, hitről, először is olvass el egy Újszövetséget.
Vajon létezik Isten? Mit mond erről a DNS-ünk?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!