Newton teológiája mennyire volt eretnek? Vagy inkább csak rettenetesen "meredek", de eretnekként nem lehet kimondottan mondani?
Antitrinitárius volt. Úgy gondolta, hogy közvetlenül az Atyához kell imádkozni, míg Jézus Krisztus, a Fiú pusztán közvetítő Isten (az Atya) és az emberek között, amellett természetesen, hogy egyetlen Megváltó, Messiás volt.
Egyébként másban nagyon nem tért el a főáramú kereszténységtől, ugyanakkor szimpatizált bizonyos protestánsszerű irányzatokkal, ha nem is követte őket egyértelműen. Istenhívő volt, nem tagadta az egyházak hatalmát és tekintélyét, elfogadta a Biblia Új- és Ószövetségét is hiteles szentírásnak stb. stb.
Mennyire lehet őt eretneknek nevezni?
Alkímia és okkultizmus gyakran együtt jár, azt írtad, hogy csak aranyat akar csinálni, nem akart örök életet. Az életrajzok szerint mégis a bölcsek kövét, illetve az élet elixírjét akarta feltalálni. Tehát amit írtál, nem igaz. Ilyen témájú műveiben gyakran használt ezoterikus, okkult kifejezéseket is.
Egy keresztény nem az ezoterikus tanokban keresi az élet elixírjét, hanem Krisztusban találta meg.
De szeretett jósolgatni is a Jelenések könyvéből, illetve matematika alapján, ez is okkult.
Arra se válaszoltál, hogy hol tanult teológiát.
Newton kitűnő matematikus volt és fizikus, de csak egy önjelölt "teológus", és alkimista. Ekkorra már a kémia meghaladta ilyen irányú nézeteit.
#11.
Nem, nem akart örök földi életet. Keresztény volt. A bölcsek köve az az anyag, ami képes más anyagokat arannyá változtatni. Amire te gondolsz, az az életelixír. Az is lehet egyrészt minden betegségre gyógymód, másrészt örök élet eléréséhez vezető elixír. Tárgyi tévedéseid vannak.
Én olvastam tőle.
Hol szeretett jósolgatni?
Úgy vélte, hogy közeleg a Messiás második eljövetele a próféciák alapján. Ezzel egyébként sok új protestáns mozgalom volt így. Egyébként keresztény cionista volt már ekkor, és támogatott volna egy Zsidó Királyságot, ahova visszatelepül a választott nép, mivel úgy vélte, hogy ez előfeltétele a Messiás második eljövetelének.
#12.
Newton bibliakutató is volt, alaposan átfésülte a Biblia szövegforrásait és ő arra a következtetésre jutott, hogy későbbi betoldások vagy félrefordítások a Szentháromságra utaló részek mindenhol.
Mondjuk első körben kérnék egy hivatkozást (normálisat, nem Wikipédia linket), hogy egyáltalán tényleg ezt mondta-e, ha igen, milyen kontextusban, stb.
Egyetemen kétlem, hogy tanított volna ilyesmit, ugyanis az Anglikán Egyház is vallja a Szentháromságot. Ha ilyet mondd, felfüggesztik.
#13
Még mindig nem derült ki, hogy hol tanult teológiát.
#16.
Nem vállalta nyíltan, csak az írásaiban írt az ilyen nézeteiről.
"Newton bibliakutató is volt, alaposan átfésülte a Biblia szövegforrásait és ő arra a következtetésre jutott, hogy későbbi betoldások vagy félrefordítások a Szentháromságra utaló részek mindenhol."
De engem nagyon érdekelne, hogy miből gondolhatta Newton, hogy János 1:1 egy későbbi betoldás, illetve van-e ma olyen bibliakutató ma, aki így gondolja? Sok mai Biblia fordításban ott van már a lábjegyzetekben, hogy melyik verset vélik későbbi betoldásnak. Egyetlen egyről sem tudok, amelyik szerint János 1:1 is az lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!