Szerintetek az "Úr napjában" az a lényeges, hogy szombaton vagy vasárnap van, vagy lehetne akár szerda is, ha valaki azt "szenteli meg"?
19es,
Valóban kedves tőled, hogy a 16os helyett válaszolsz (én ugyanis neki írtam ezt), remélem, megköszöni majd.
A kolléga emlegette húsvét néven az ünnepet, erre reagáltam, nem sejtettem, hogy a világ minden nyelvén végig szükséges menni ahhoz, hogy nyilvánvaló legyen: nem a megnevezés az alapprobléma, az csak tünet, a lényeg - ahogyan írtam is - az, hogy elszakították a páskát az eredeti bibliai gyökereitől (még az időpontját is önkényesen elmozdították) annak érdekében, hogy elszeparálják az újonnan államvallássá kinevezett római kereszténységet a zsidóktól. Ennek következménye az is, hogy századokkal később számos europai nyelvben (köztük a magyar) nyoma sincs az eredeti héber névnek.
"Ja értem, nincs rá szükség, hogy Isten saját rendelése alapozza meg a hitünket, hanem mi kigondolunk valamit, és ha elég sokan elég sokáig csinálják, akkor az attól helyes és igaz lesz."
Szerinted, én nem írtam ilyet. Szerinted talán az apostolok is maguktól gondolták ki, hogy már nem szükséges a körülmetélés, vagy már megszűnt a tiszta és tisztátalan állatok megkülönböztetése, szerintem Szentlélek által hozták meg ezeket a döntéseket. Pont azon az apostoli zsinaton, mely zsinatról idéztem fentebb hozzászólásomban is.
"A Felkent feltámadásának ünnepe, mint említettem, a zsenge kéve felmutatásának napja. Szerintem te is rá tudsz keresni egy online Bibliában."
Nem ezt kérdeztem.
Kedvedért megnéztem az eredeti görög szöveget is:
"ἐγενόμην ἐν πνεύματι ἐν τῇ κυριακῇ ἡμέρᾳ, καὶ ἤκουσα ὀπίσω μου φωνὴν μεγάλην ὡς σάλπιγγος"
Szerinted melyik rag lehet benne a -ra/-re? :)
Ha már szeretnél a pontos fordításhoz ragaszkodni, akkor itt van Vida Sándoré:
"Szellemben eljutottam az Úr napján, és hátam mögött erős (nagy) hangot hallottam, mint valami harsonát"
Csia nyilván a saját hitéhez igazította a fordítását.
Már csak azért is hülyeség, mert a Jelenések könyve egy legalább 1000 éves időszakot felülel, kicsit hosszúra nyúlna az az egy nap nem? :)
Tehát nem csak életszerűbb, de konkrétan is az szerepel benne, hogy János az Úr napján (vasárnap) esett elragadtatásba.
"A Didakhé 14. fejezete késői hozzáírások ereménye, tartalma már nem egyezik az eredeti apostoli gondolkodásmóddal."
Véled, de a valóság az, hogy a legújabb tudományos kutatások a Didakhé keletkezését az I. század végére teszik, tehát egy idős János apostol evangéliumával, vagy az általad is hivatkozott Jelenések könyvével. Tehát még az apostoli időkben írták.
"A kolléga emlegette húsvét néven az ünnepet..."
Amire te egyből ráharaptál és vádaskodva ostoba következtetéseket vontál le. Tudod a fordítás az egy érdekes dolog, a lefordított szónak nem kell "hasonlítania" az adott szóra. A magyar nyelv egyszerűen húsvétnak nevezi a pészah ünnepet. Kedvedért megnéztem a legnagyobb magyar zsidó szervezet honlapját, te is bátran megteheted, számtalan helyen szintén "húsvét" szóval utalnak az ünnepre.
De ha benned ez nagy zavart kelt, akkor használd bátran az "elkerülés ünnepe" kifejezést legközelebb, mert szó szerint ezt jelenti a fordítás.
"Ennek következménye az is, hogy századokkal később számos europai nyelvben (köztük a magyar) nyoma sincs az eredeti héber névnek."
Nem, ennek semmi ilyen következménye nincs.
"Arról nem beszélve, hogy a magyarul húsvét neven ismert népszokasok bizony pogány ünnepségek, amikhez egyáltalán semmi köze a Felkentnek, hiába aggatták rá ezt a szót a páskara."
A húsvét az továbbra is egy ünnep, amire idő közben rakódtak különböző keresztény vagy nem keresztény gyökerű népszokások. Például sokak szerint az illatos víz azokat az illatszereket szimbolizálják, amiket az asszonyok vittek reggel a sírhoz.
A Biblia sehol se tiltja, hogy egy ünnepet később különböző elemekkel gazdagítsanak. Vagy mutass nekem konkrét erre vonatkozó tiltást.
Sőt a zsidók is ünnepelnek olyan ünnepeket, melyek elrendelése nincs benne az Ószövetségben, ilyen a Hanuka is. De nincs ezzel semmi gond.
23as,
Ha lett volna apostoli határozat a sabbatról, az is meg lenne örökítve, ahogyan idézed is a többi, létező döntést.
A Didakhéról én ezt találtam:
"Teaching of the Apostles, a composite work, of which the first six chapters seem to be a Christian redaction of a Jewish document entitled The Two Ways, while the rest is the work of several Christian writers, the earliest belonging to the first century and the latest perhaps to the fourth." ( [link]
A húsvéttal kapcsolatban továbbra sem a szó maga a lényeg, hanem amit képvisel, az az elgondolás, hogy bármihez hozzányúlhatunk, amit Isten kijelentett, és variálhatjuk, ahogy tetszik. A mostani júdaista zsidók véleménye meg pont annyit ér, mint bármely pogányé.
A Hannuka egy nemzeti ünnep volt a hébereknek, mint nekünk március 15. Nincs rá parancsolat valóban, és nem is vették egyenrangúnak az Úr ünnepeivel, pl. nem tartozik hozzá templomi áldozat, papi tevékenység. Hagyománynak lehet mondani. Ha a katolicizmus így értelmezi az újonnan feltalált húsvétját, akkor renben van, csak ne akarja összekötni az Örökkévaló szent napjaival.
"A mostani júdaista zsidók véleménye meg pont annyit ér, mint bármely pogányé."
Jah értem, mindenki annyit ér, mint a pogányok, ha nem a szektád nézeteit gyakorolja :)
26os,
Nem fogok minden egyes hibás elgondolást kivesézni, mert akkor könyvet írnék. Aki még azzal sincs tisztában, hogy a jelenkori rabbinikus judaizmus milyen szinten - és milyen okokból - van eltávolodva az eredeti mózesi szövetségtől, azon amúgy sem segítene egy bármilyen hosszú hozzászólás a Gyk-n.
Ázt pedig jó látni, hogy a hozzáállásodban semmi nem változott, és a szektázással meg idétlen szmájlizással továbbra is remekül tanúsítod a szívállapotodat és hovatartozásodat.
"mert akkor könyvet írnék"
Attól mentsen meg minket az ég, itt is fárasztó olvasni a sok hülyeséged.
Kedves munyamunya!
Úgy tűnik fordítva ülsz a lovon!
Ha Isten meg akarta változtatni örökkévaló szavát,azt parancsolta volna meg Krisztus tanítványainak,vagy szent Fiának s nem az Ő szava megtartását!
Abban igazad van,hogy a Húsvét nincs benne a Bibliában szentnek nyilvánított ünnepek közt,éppen úgy,nem,mint pl.az "újhold"ünnepe.
29es, Attól tartok, nem értelek. Pont azt igyekszem én is világossá tenni, hogy az egyszer megadott isteni rendelések mindenkor érvenyesek.
Az újholdat illetően alighanem tévedsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!