Az iszlámban és a kereszténységben pontosan mi az az ellentét ami miatt a 2 tábor mindig is ölte egymást?
Első sorban mert testvér vallások.
Sok testvér utálja a másikat, ha úgy gondolja hogy az el akarja orozni az örökségét.
Szerintem Jézus,a Szentháromság és Mohamed személye az a három dolog, ami nagyon nagy ellentétet vált ki.
A keresztények szerint Jézus maga Isten vagy Isten fia, a Szentháromság is Isten, és Mohamed hamis próféta.
A muszlimok szerint Jézus egy próféta, nem Isten és nem is Isten fia, nem rendelkezik Isteni erővel, nincsen Szentháromság, hiszen az Isten egy, és Mohamed volt az utolsó, igazi próféta.
A 4-es röviden és tömören jól összefoglalt pár dolgot.
Az Iszlám Mohammed (Allah dicsérje és üdvözítse) küldetése során, a kereszténységgel szemben határozta meg magát. A Kegyes Koránban Isten egyenesen azt üzeni a keresztényeknek, hogy a szentháromság imádata tévedés a részükről, és felszólítja őket hogy hagyják abba.
Jézus (béke legyen Vele) szintén azt mondja a Korán szerint, hogy soha eszébe sem jutott volna hogy magát Isten fiának nevezze, hiszen ő is Allah szolgája mint minden muszlim.
Arra egyáltalán NEM SZÓLÍT FEL A KORÁN HOGY "ÖLJÜK" EGYMÁST, de elméleti síkon a kereszténységgel szembe helyezi az Iszlámot, ami a helyes és egyenes út, amelyet követni kell.
"Az Iszlám Mohammed (Allah dicsérje és üdvözítse) küldetése során, a kereszténységgel szemben határozta meg magát."
Nyilván, mivel önmagában nem tud megállni. Ez olyan, mint amikor sok szekta a történelmi kereszténységgel szemben képes csak magát definiálni.
Habár a történetük során sokszor álltak egymással szembe, a válasz inkább az eredetüknél található.
Mindkettő ábrahámi vallás és szerintem egymást testvérként kellene tisztelniük. Azonban a történelem során - és különösen a vallások történelme során - a testvériség a hierarchiával együtt jár.
A közöttük lévő ellentét kiindulópontja Ábrahám családja. Ismert tény, hogy Ábrahámnak két gyermeke volt, Izmael és Izsák. Izmael a rabszolganőtől, Hágártól született, Izsák pedig ezután, Sárától. Sára volt az, aki javasolta, hogy legyen gyermekük a szolgálótól, akkor még nem tudták, hogy lesz egy közös gyermekük is, de Isten így akarta, hogy legyen.
Az idő múlásával Sára ellenszenvet, talán féltékenységet is érezhetett Hágár és fia iránt, ezért kezdeményezte, hogy küldjék el őket. Emberi szemszögből ez talán érthető, de másrészt mivel ők Isten által az Ő gondviselése szempontjából kiemelt, sőt kiválasztott család voltak, az ő viselkedésük kulcsfontosságú volt ebben a helyzetben. A lényeg, hogy Sárának egyszerűen nem lett volna szabad elküldenie Hágárt és Izmaelt. Ez vált ugyanis egy történelmi neheztelés kiindulópontjává. Az ősi testvérharc az elsőszülöttségi jogért ismét fellángolt. Megismétlődött ugyananaz a rossz minta, amely Ádám és Éva családjában teret engedett még a terstvérgyilkosságnak is. A szülők megelőzhették volna azt. Lehet, hogy két testvér ideiglenesen nem szereti egymást valamiért, de ha még gyilkosságra is sor kerül, az óriási hibákat takar.
Elnézést, ha túl messzire vezet ez a válaszom, de igyekszem rövidre fogni.
Hiszem, hogy Isten mindig a dolgok helyreállításán dolgozik. Az Ádám családjában történt hibákat helyre kell hozni és Ábrahám családja volt hivatott arra, hogy a Káin és Ábel között lévő ősi elsőszülöttségi ellentétet feloldja. Mivel azonban Sára nem küzdötte le ellenérzéseit, a két testvér, Izmael és Izsák útja elvált egymástól, így az iszlám és a júdaizmus is. A júdaizmus szellemét a kereszténység ugyan átörökölte, de a Biblia szerint Isten megáldotta Hágárt és Izmaelt is, hogy leszármazottaikat nagy néppé tegye. Tehát Isten nem a rivalizálás, hanem az egységet keresi. Ezt kellene ebben a mai korban sokkal érettebben felismerni minden vallás képviselőinek.
Részigazságok olvashatóak az előző válaszolók által.
A leglényegesebb rész kimaradt:
A keresztény és a muszlim világ valójában nem a vallások miatt háborúzott, konfrontálódott egymással, hanem kulturális különbségek, de mindenekelőtt hatalmi, területi befolyás miatt.
Franciaország is gyakran állt konfliktusban Angliával vagy a német területekkel, pedig azok is keresztények voltak.
A török területi hódítások nem a vallásért folytak, hanem világi, anyagi dolgokért: területért, vagyonért és földi hatalomért.
Persze érvelésként, hamis indokként a tömegeknek könnyedén lehetett a vallások mögé bújni, mint tették azt a "keresztény" konkvisztádorok, de maga a vallás cáfolja ezeket. Vagyis a jézusi út nem az, hogy más népeket kifosztunk, vezetőiket tőrbecsaljuk...
A keresztény és a muszlim világ bizonyos dolgokban megegyező, más esetben akár ellentétes álláspontot is képvisel. Ezen dolgok között van számtalan lényegtelen, eygszerű "profán" formai, de vannak a vallások szempontjából sarkalatos ellentétek is. Ezen ellentétek nem feltétlenül szülnek ellenségeskedést, csak mondjuk értetlenséget. De nyilván voltak és vannak olyan hívők, akik ezt rossz szemmel nézik, ellenségképpé avanzsálva a másik vallást.
A különböző felekezetek különböző nézetekkel állnak ehhez a kérdéshez.
Az egyik legkomolyabb ellentét a két tábor között Jézus Krisztus megítélése. Bár a muszlimok is tisztelik őt, de csak úgy, mint egy nagyon magas szintű prófétát (embert), míg a keresztények Jézust Istennek tartják. Mellesleg a keresztények között is van olyan szekta, amelyik Jézust olyan embernek tartja, aki elért egy szellemiségi szintet, amit nevezhetünk isteninek. És az iszlám világban is van olyan csoport, amelyek hasonlóan vélekednek. (Bizonyos szúfik.)
Illetve a keresztények között is vannak összezördülések, történelmi szempontból pl. a katolikusok és a protestánsok szembenállása teológiailag mindig is megalapozottabb volt, mint az alapkérdés.
A keresztény vallás alapja az, hogy Jézus Krisztus meghalt a kereszten, de feltámadt.
Az iszlám vallás szerint Jézus nem halt meg, mert nem is feszítették keresztre, még életében felvétetett a Mennybe.
Ez a két állítás nem lehet egyszerre igaz.
A kereszténység szerint a Messiás eljövetele után nincs szükség további prófétákra, és a Bibliával le zárult a kinyilatkoztatás.
Az iszlám szerint Mohamed volt az utolsó a próféta, és a Korán egy a Bibliát kiegészítő, és Jézus igazi tanításait helyre állító isteni kinyilatkoztatás.
Ez a két állítás egyszerre nem lehet igaz.
Sok ember azt hiszi, hogy a kereszténység és az iszlám alapvetően egyformák, és csak felületesen különböznek, de pont fordítva van. Alapvetően különbözik a két vallás és csak felületesen egyformák.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!