Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaz, hogy az izraelita...

Igaz, hogy az izraelita vallás korai szakaszában gyakorolták az ember- és gyermekáldozatot Isten imádatának részeként? Hívők, mit gondoltok?

Figyelt kérdés

Olvastam az interneten, hogy vannak bibliakritikusok, akik így vélekednek Ábrahám áldozatának eredeti története (az E forráshoz később adhatták hozzá azt, hogy Isten angyala megállítja ebben Ábrahámot és eredetileg feláldozta), Jefte története, meg hogy a Tóra előírja azt is, hogy adják Istennek az elsőszülött fiúkat az állatokkal együtt Istennek (nem tesz különbséget), a midianitáknál is a zsákmányból áldoztak Istennek és itt is ír emberekről és később is írja a Tanakh, hogy Isten "rossz törvényeket" is adott. Egyes bibliakritikusok (pl. Stavrakopoulou) arra is utalnak, hogy nem idegen eredetű szokás és nem is más isteneknek, hanem egyenesen Istennek áldozták fel. Olyat is hallottam, hogy egyesek szerint Moloch a Tóra megírása előtti Jahvé.


[link]

[link]

[link]

[link]


"There is currently a dispute as to whether these sacrifices were dedicated to Yahweh rather than a foreign deity."

"On the basis of the stories of Abraham and Jephthah offering their children to Yahweh, as well as Micah 6:6-7 and other passages, Francesca Stavrakopoulou argues that the offerings were in fact for Yahweh rather than for a foreign deity."


A téma kutatója: [link]


Tényleg igaz lenne, hogy ez nem külső hatásra, hanem eredetileg része volt az izraelita vallásnak és Istent is tisztelték, imádták vele? Az ábrahámi vallások (zsidók, szamaritánusok, keresztények, muszlimok, bahá'í hitűek stb.) mit gondolnak erről a megállapításról?



2023. júl. 5. 22:21
1 2
 11/17 munyamunya ***** válasza:
45%

Kérdező,

Teljesen felesleges neked bármi bővebbet válaszolni, hiszen úgyis csak arra használod a "kérdést" - ahogy már számos alkalommal ezen az oldalom - hogy megírd a magad kisregényét a témáról, a netről, innen-onnan szedegetett bölcsességeket ideömlesszd, és aztán faképnél hagyd a veled beszélgetni próbálókat.

Taníts minket, ó mester!

2023. júl. 6. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
81%

#11 munyamunyának igaza van, mégis megkísérlek valami apróságot.

Nem igaz.

A Tóraadás elött nem igazán beszélhetünk izraelita vallásról.

Ha mégis, mert az õsatyák már ismeték a fontosab b parancsokat, akkor viszont már Ábrahám sem gyakorolt semmi iyesmit, elõtte pedig egyátalán nem lehet szó izraelita vallásról.

Egyébként az Izrael nevet, mint ismeretes Jákob, Ábrahám unokája kapta. Mózes pedig Jákob unokája volt. (Vagy dédunokája)

Szóval nem volt az izraelita vallásnak olyan szakasza, amikor ember/gyermekáldozat megengedett lett volna.

2023. júl. 6. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

#11.

Drága, a te álláspontod mellett érveltem, ha nem vetted volna észre, én is ezt tartom valószínűnek a régészeti leletek és az irodalmi bizonyítékok alapján is. A te álláspontodat képviselem egyébként én is, de kíváncsi vagyok másokéra is és kíváncsi vagyok a teljesen objektív tényekre is.


Egyébként most írtam ki kérdést a témában, nem tudom miről beszélsz.


#12.

Nem is beszéltem. Izraelita vallásról a legkategorikusabb értelemben csak a Kr. e. 12. század óta beszélhetünk és egészen a babiloni fogságig ezen a néven illetjük, utána II. templomi zsidó vallás és szamaritanizmus, majd a II. templomi zsidó vallásból rabbinikus zsidó vallás. Az izraelita vallás előtt héber vallás volt. Egészen a kánaáni hegyvidéken megjelent kezdetleges, izraelita falvakig, illetve nomád táborokig héberekről beszélünk (azok a népek, törzsek, akikből összeálltak a protoizraeliták, majd belőlük az izraeliták).


Tudom, hogy látszólag értelmetlen ez a megkülönböztetés mind nép, mind vallás szempontjából, azonban a jelentősebb változásokig más-más neveket használunk.

2023. júl. 6. 20:03
 14/17 anonim ***** válasza:

313 kérdező: "a jelentősebb változásokig más-más neveket használunk." - persze.

"templomi zsidó vallás és szamaritanizmus"

A szamaritanizmust szerintem ne keverjük bele, azt a zsidók nek tekintették magukhoz tartozónak.

2023. júl. 6. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 munyamunya ***** válasza:

Kérdező,

"teljesen objektív tények" uszkve 4000 év távlatából mennyire valószínűek? De még hogyha volnának is ilyenek, azokat egészen biztosan nem ezen a nyamvadt online Speaker's corner-en fogod megtalálni.

Továbbá nem a véleményünk különbözőségével avagy azonosságával volt problémám, hanem a stílussal és a hozzáállással. A hülyének nézést is utálom. Nyilván nem ENNEK a kérdésnek a tárgyáról beszéltem, hanem hogy korábban is írtál már ki hasonlóan specifikus és mindenféle wikipediás meg egyéb linkekkel megtámogatott kérdéseket bibliai témákban, és ott is hasonlóan viselkedtél, mint most itt.

Na, mindegy.

2023. júl. 7. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 Hussaro Hungaricus ***** válasza:
0%
A kérdező személyének kitárgyalása helyett szívesen olvastam volna stabil cáfolatokat mondjuk. Nos, ez nem sikerült, így maradt a személyeskedés.
2023. júl. 9. 03:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 munyamunya ***** válasza:

16os,

Szerintem nem mindegy, milyen hozzáállással indul neki valaki egy ilyen beszélgetésnek. Itt a kérdező gyakorlatilag saját magával folytat eszmecserét - az ő bejegyzései tartalmaztak egyébként általad óhajtott cáfolatokat is - erre reflektáltam, hogy ehhez nincs szükség válaszolókra. Márpedig ez az oldal épp arra szolgálna, hogy valaki másoktól vár válaszokat. Önálló esszé közzétételéhez alkalmasabb egy személyes blog. Ennyi a véleményem, ami semmilyen formában nem szól a kérdező személyéről, hanem csak a módszerről.

2023. júl. 9. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!