Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A modern ember akár a földönkí...

A modern ember akár a földönkívüliek vallását is romantizálná és átvenné? Miért van jelen manapság ez a tendencia? Miért jobb, amit nem ismerünk?

Figyelt kérdés

Különösen a nyugati világban, valamint a nyugat felé megnyílt keleten (p. Dél-Koreában, Tajvanon, meg Japánban) figyelhető meg azon nagyvárosi, fejlett országokban élő emberek körében, akikre nagy hatással volt a hippik értékrendje és a fogyasztói társadalom egyaránt. Nem is igazán átvételről van szó, hanem egyszerűen a külső jegyekben való "meghempergésről". A new age mozgalom megjelenésével a modern nyugati világban mindenféle vallásokat el kezdünk majmolni, amelyek vagy térben vagy időben vagy mindkettőben rettenetesen távol vannak tőlünk. Ilyenek például a keleti vallások, meg az ókori pogány vallások. De nem is igazi átvételről van szó.


Nem épülnek például buddhista kolostorok, nincsenek igazi, nyugati buddhista szerzetesek (tisztelet az 1-2 kivételnek), nem épülnek valódi buddhista templomok, pagodák, sztúpák stb. (amik épülnek, azok nem a divatbuddhizmus oltárán áldozva épülnek, hanem annak a meglehetősen kevés embernek a közreműködésével, akik tényleg komolyan gyakorolják, betartják a szabályait, hívők, gyakorolnak stb., vann néhány ilyen templom - például Zalaszántón - de ezek nagyon ritkák és az ottani szertartásokon is többször látni ázsiai származásúakat, mint nagyvárosi nyugatiakat). Nem tartják be például a buddhizmus eléggé kemény elvárásait és nem is törekednek a buddhizmus céljára, a megvilágosodásra. A többség csak vesz a Jyskben, meg az Ikeában valami Buddha formára készített cuccot, meg hadovál pár sort a reinkarnációról (ami a buddhizmusban nem pozitívum, meg cél amúgy, hanem a szenvedés egyik fő mozgatórugója, amiből ki kell szakadni) és kijelenti, hogy ő buddhista. A többség még a szentiratokat sem ismeri igazából. Sőt, talán még a Buddha személyét sem. Sőt, ebben egészen biztos vagyok, mivel egy csomóan Buddha-szobornak nevezik a kis, aranyos, kövér, kopasz szobrokat, holott ezek Pu-taj szobrai, aki eredetileg a kínai népi vallásból származott és még csak véletlenül sem azonos a történelmi Buddhával, aki a buddhizmust alapította. A buddhizmus - eredeti formájában - amúgy egy számomra rettenetesen szimpatikus vallás, habár én nem ezt a vallást követem. A vicc az, hogy sok olyan ember vallja magát buddhistának, akik még az ábrahámi vallások jóval enyhébb kitételeit sem bírják megugrani. A buddhizmus célja a mérgek kioltása, beleértve a vágyakat, az indulatokat stb. Hát, a modern, nyugati individualizmusban ez egy kicsit nehézkes...


A hinduizmusnak is megjelentek mindenféle elkorcsosult formái nyugaton. Például ott van a Krisna-tudat, ami igazából kidobott egy rakat tradicionális hindu tant az ablakon. Az egész vallás gyökerei inkább a '60-as évek Amerikájában vannak, mintsem Indiában. De a Krisna-tudat még mindig sokkal-sokkal értelmesebb, mint néhány olyan szektavezér, mint Osho, aki konkrétan azért jött Amerikába, mert Indiában nem volt túl sikeres (enyhe kifejezésekkel élve) a hindu, buddhista, dzain, muszlim és keresztény közegben és a vallási vezetők, élükön a hindu főpapokkal, brahminokkal, szerzetesekkel, gurukkal, egy kicsikét elkergették.


De mostanság el kezdtek kidolgozni újpogány vallásokat is. A gond az, hogy semmi, de semmi történelmi értéke nincs. A wicca inkább származik a modern spiritualitásból, mintsem az ókori pogány vallásokból. A wicca gyökere inkább a kb. 7-10 hagyományos világvallástól való tartózkodás, a new age, a modern spiritualitás és a természetközeliség.


De új vallásként ott vannak a sötét vallások is, mint a thelema, a sátánizmus, meg hasonlók. Tehát igen, ezen utóbbiakat is képes a modern ember lelkesen követni...


Amúgy ez nem a nyugatiak privilégiuma... A nyugat felé megnyílt keleti országok is átvették például a kereszténységet hasonló divatként, mint nyugaton a buddhizmust. Keleten pont ugyanolyan a kereszténység (pl.: Dél-Koreában, Japánban, Tajvanon), mint nálunk a buddhizmus. Náluk a kereszt lett divattárgy, meg az olyan ünnepeket vették át, amelyeket konzumálva kiváló üzletté lehet tenni (pl.: karácsony, Valentin-nap). A húsvét amúgy a legnagyobb keresztény ünnep, de az nem érdekes, hisz nem lehet belőle olyan sok pénzt kifacsarni. Náluk is jelen van, hogy boldog, meg boldogtalan keresztény. Náluk a keresztes nyaklánc számít a nyugat majmolás szimbólumának. Volt, ahol már kamu keresztény templomokat kellett építeni, hogy ne menjen már mindenki keresztény esküvőre, csak azért, hogy legyen pár jó kép a netre, meg kiöltözzenek nyugati, divatos ruhákba a párok.


Azon gondolkodtam, hogy ezek után, ha felvennénk a kapcsolatot a földönkívüliekkel és lenne vallásuk, akkor pár nap múlva már az egész emberiség divatból átvenné? Földönkívüli istenszobrok (már ha lennének benne ilyenek) állnának a legtrendibb, belvárosi cukrászdák polcain és könnyes szemmel mondanánk, hogy az milyen békés, szeretetteljes vallás és még le is részegedhetünk mellette (holott fogalmunk nincsen a rítusokról, a vallási előírásokról, meg a vallás társadalomban betöltött szerepéről, de nem is akarunk vele foglalkozni). Az lenne a trendi, ha az efmvfmvkr tanában hiszünk, spirituális utazások indulnának az XY bolygóra, ahol magunkba szívjuk a bolygó belsejéből áradó energiát (holott lehet, hogy semmiféle energiáról nincs szó benne eredetileg) stb.


Miért trendi az, amit (még) nem ismerünk és újdonság?



2023. júl. 3. 16:55
 1/6 A kérdező kommentje:
Azt is észre vettem, hogy egyesek egymásnak szögesen ellentmondó tanításokat aggatnak magukra egyszerre és egyidejűleg, mert annyira nem ismerik egyiket sem.
2023. júl. 3. 16:58
 2/6 anonim ***** válasza:
👎👎
2023. júl. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Ha két opció létezik, és az egyikről biztosan tudod, hogy nem kell, míg a másikat nem ismered, így lehet akár jó is, rossz is, a másodikkal nagy eséllyel jobban jársz.
2023. júl. 3. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
67%

A Buddhizmus nem annyira vallás szerintem, bár igaz, hogy sokan vallásként művelik.


Szerintem ezek azért terjednek nyugaton, mert a kereszténységre rátelepedett hatalmi szervezetek korrumpálódtak, megrekedtek, nem célozták meg a tömegek tudatosságának és felnövésének az elősegítését. Az etnocentrikus nézőpontot sem nagyon szándékoznak meghaladni (csakis a mi felekezetünk bírtokolja az egyetlen igaz hitet).


Érdekes film lehet a Silence (Némaság), amiben pont a fordítottja van bemutatva.

2023. júl. 3. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4.

A buddhizmus vallás. Legalábbis keleten az. Nyugaton leginkább egy divat, bár vannak kivételek. A kereszténység meg Dél-Koreában lett divatos az elmúlt 50-80 évben.

2023. júl. 3. 19:02
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
A szomszéd fűje mindig zöldebb.
2023. júl. 3. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!