Az erősen vallásellenes antiteisták szerint, ha ennyire nyilvánvaló, hogy hülyeség a vallás, akkor miért követik őket a mai napig rengetegen?
Tudom, hogy nem érv, ha valamit azzal próbálunk alátámasztani, hogy "sokan mások is így gondolják", hisz ennyi erővel régen a Föld lapos volt, mert sokan azt mondták. Nekem nem is ez a célom most. Nem bizonyítani, s nem érvelni akarok, hanem egyszerűen feltenni egy kérdést.
Többször találkoztam antiteistákkal, akik hosszasan soroltak (fel félig, vagy egyáltalán nem bizonyított/bizonyítható) érveket a vallások ellen, amelyeknek konklúziójaként levonták, hogy "a vallás ellentétes a tudománnyal, a vallás tudományellenes dolgokat állít, a vallás elnyomja az embereket, a vallás csak gyilkolni tud és összességében a vallás hülyeség, betegség". Nem tudom, hogy ki látta a Zeitgeist c. filmet, amit ateista tudósok tömegei is nevetségesnek tartanak (a Magyar Ateista Társaság ellenben Puszér Róberték videója alatt továbbra is megpróbálta védeni a filmet).
A kérdésem: ha ennyire nyilvánvaló, hogy a kereszténység, vagy bármely más vallás a világon (Erdélyi Ágoston például ezen a véleményen van) ekkora nagy hazugság, hülyeség, illetve tudományosan (mind természet-, mind társadalomtudományos irányból) cáfolható, akkor miért követik a vallásokat a mai napig rengetegen?
Azért eléggé nagy beképzeltség és egoizmus azt állítani, hogy ők alkották meg a spanyol viaszt, ők jöttek csak rá minderre. Mondhatni vallást csinálnak az antiteizmusukból. A bigott, fundamentalista, vallási szekták pontosan ugyanezt a megközelítést alkalmazzák. "Mindenki más hülye, csak mi vagyunk az okosak, nem érdekel minket senki és semmi, mi megtaláltuk az igazságot!" Azért ne hülyézzük, meg birkázzuk már le az emberiség nagyobbik részét, közöttük rengeteg tudóst.
pedig sokszor igy van
de azert maguknak nem fogjak beismerni, joerzesbol meg a masik se mondja rajuk
de ez nem hit, hivoseg, vallasosag kerdese
szoval...
nemely harcos biztosan azt varja hogy bizonyitekot szerezzen, annyira vagyik a hitre hogy az ellenszegulest latja lehetosegnek csak
Biztonságérzetet ad, azt az érzetet kelti, hogy nem vagy egyedül. Ha elveszítünk egy szeretett személyt, azzal hitegethetjük magunkat, hogy a menyországba került. Így a halandóság sem olyan ijesztő. Ha valami jó történik velünk, kellemesebb az a tudat, hogy Isten érdemesnek talált minket a jutalomra, minthogy szimplán szerencsénk volt.
A gyerekekbe pedig gyakran olyan mélyen beépül a vallásosság, hogy komolyabban soha meg sem kérdőjelezik azt.
(Én valahol félúton vagyok a keresztény és a nem keresztény közt)
(De azt nem értem, hogy a vallásosok mivel magyarázzák azt, ha tényleg létezik Isten, hogy történhetnek meg olyan szörnyű dolgok olyan kicsi gyerekekkel. És ne próbálják azt beadni, hogy valakinek ez tanít valamit, meg hogy emiatt később mennyi embernek jobb lesz a jövőben.)
#2 szoval aki nem hivo azoknak nem is kell torodnie ha szornyu dolog tortenik egy kisgyerekkel? Nem kell tanulnia belole es tenni ellene?
ha mas nem ebbol a tanulasbol is kesobb sok embernek jo lehet a jovoben
es nem hivo honnan tudja mi lett voln ha felno? Egy ujabb "hitler", vagy a kesobbi gyereke
az nem szamit nem hivoknek?
Ezt akarod beadni hogy ez igy helyes?
Ezt egyáltalán nem így értettem.
Mindenkinek egyformán törődnie kell mindenkivel, és tanulni mindenből, de nyílván kisebb befolyásunk van rá, mint Istennek.
Mivel Istennek a genetikába is beleszólása van, ezért ha Isten nem úgy akarja, nem lehet senkiből hitler.
Ha már egyszer felhoztad a témát, ha lenne isten, talált volna megoldást arra, hogy hitler genetikáját vagy gyerekkorát máshogy intézze.
Egyébként meg ez egy véleménykérdés volt, szóval nem tudom miért kell ennyire lehurrogni a véleményem.
(2.válaszoló vagyok)
#4.
Egy rabbitól hallottam, hogy nem az a kérdés, hogy hol volt Isten a holokauszt alatt, hanem hogy hol volt az ember. Isten szabad akaratot adott az embernek.
A vallásokat leginkább a gyermektérítések miatt követik annyira sokan.
Ha betiltanák 18 éves kor alatt, akkor tizedére csökkenne a létszámuk.
Amúgy a szabad akaratot hagyjuk. Léteznek hajlamok és vágyak is, valamint a bűnt meg is kellett teremteni.
Ez szépen le van írva a Bibliában.
"A vallásokat leginkább a gyermektérítések miatt követik annyira sokan.
Ha betiltanák 18 éves kor alatt, akkor tizedére csökkenne a létszámuk."
ez nem igaz
azt az ujjadbol szoptad, hogy a tizedere csokkenne a letszamuk?
Kérdező, tömören a válasz:
sokan csak hagyományból követik a vallást, pl. a család is katolikus volt, vagy annak lettem kiskoromban megkeresztelve stb., de különösebben nem foglalkoznak a vallás nézeteivel. Ha elmennek karácsonykor a templomba, akkor sokan főleg kulturális szempontból, mert ez egy szép európai szokás.. Talán Isten is létezik, de mélyebben nem merülnek bele ezekbe a dolgokba, a vallási szertartásokba stb.
"Az erősen vallásellenes antiteisták szerint, ha ennyire nyilvánvaló, hogy hülyeség a vallás, akkor miért követik őket a mai napig rengetegen?"
Mert sok a hülye :D
Ahogy 6-os írja, az emberiség nagy része nem is ismeri rendesen saját vallását, csak kulturális hozadék a környezetükből és kimerül annyiban, hogy a halál után a jókat jutalmazzák, a rosszakat büntetik, amúgy meg álszent erkölcsöket prédikálnak, amiket nem is értenek vagy rosszabb esetben be sem tartanak. Tehát röviden: Azért van sok vallásos, mert így szocializálódtak, és a legtöbb embernek nincs annyi "esze", hogy önállóan személyiségfejlődjön (= "hülyék").
Ettől persze még juthatnának arra a következtetésre logikusan végiggondolva és tanulmányozva a világot, hogy adott vallás a helyes, de a nagy többség nincs ezen a szinten sem. Ezért nem lesz rövid időn belül ateista Görögország vagy vallásos Csehország, mert alapvetően ez szocializáció kérdése, amit a többség meg sem kérdőjelez. Különben összevissza változna a vallásosok/ateisták vagy épp a vallások aránya, ehhez képest eléggé statikusan a keresztény többségű országok keresztények maradnak, a muszlimok muszlimok, az ateisták ateisták... stb.
Nekem az "antiteista" kifejezés aránylag új, de van erre magyarázat. Ugye tudod, hogy a társadalomnak nem az egészéről beszélsz, ugye, hanem pont egy szeletéről?
A válasz összetett és nem fogom tudni teljesen körülírni, de a lényeg az, hogy minden ember más, és nem mindenki igényli a vallást, ugyanúgy sem mindenki igényli a vallástalanságot. Felfogás se mindenkinek ugyanaz, van aki tud hinni egy istenben, vagy többen, van aki nem. Van aki a rituálékban, istentiszteletekben keresi az élete értelmét, más az önmegismerésben, a tudományban, és más cselekedetekben. Nem lehet egy teljesen vallásdependens, illetve vallásmentes világot létrehozni pont azért, mert az feltételezné, hogy minden ember ugyanolyan. Pedig ennek az ellenkezője igaz.
Része a kérdésnek az is, hogy naivitás, hiszékenység, és manipulálhatóság, illetve bántalmazás és visszaélés is létezik. Sajnos tudnék mesélni arról hogy Katolikus apai ágon nagyanyám néha milyen durva módszerekkel igyekezett vagy az igazát igazolni, vagy az akaratát teljesíttetni. És Anyai ágon se volt szebb, pedig ott református/protestáns volt a rendszer. A társadalom pedig épp ilyen szabályok szerint élt sokáig, és problémákat okozott, amit utána ráfogott valamire, áldozatokra, ártatlan járókelőre, vagy éppen a politikai ellenfélre, hogy igazolja módszereit annak ellenére, hogy éppen azok okozták a bajok nagyját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!