Marxra tényleg lehetett hatással akár közvetetten is Jézus, Buddha, illetve hasonló tanítók?
A kommunizmus alapvető társadalomelképzelései, illetve a közélethez való viszonya sok szempontból hasonlít a korai keresztény, valamint korai buddhista közösségek ideális társadalom felfogásához.
"Mindenki egyenlő, testvériség, mindenki szeret mindenkit, békesség stb."
Puzsér Róbert mondta egyszer, hogy Marxszal gyakorlatilag világi dolgok vették át a messiási szerepet az életben, illetve ezek lettek istenségként tisztelve.
Az is nyilvánvaló, hogy az utópista szocialisták között rengeteg mélyen vallásos ember is szerepet kapott. Például Morus Szent Tamás.
Lehetséges, hogy valóbban hathatott Marxra ez a típusú világszemlélet, ha már a spirituális része egyáltalán nem ihlette meg?
Buddha már életében külön "kezelte" a szerzetesi közösséget és a világi gyakorlókat, támogatókat, a társadalmat pedig nemigen állt szándékában formálni semmilyen ideálisnak vélt elvek mentén.
Hogy Marx merített-e a buddhista filozófiából, azt nem tudom, de nagyon távol áll egymástól a kettő, az biztos.
#3.
A Buddha és a buddhizmus mitől lenne ezoterikus. Alapjáraton ugyanolyan vallás, mint a kereszténység. Az ezotéria azt jelenti, hogy bizonyos tanok nem mindenki számára elérhetőek, mondhatni rejtettek. Persze a legtöbb vallásnak van egy ilyen irányzata is (a buddhizmusnak például a vadzsrajána irányzata ezoterikus, de ettől még nem lesz az egész buddhizmus az).
“ sok szempontból hasonlít a korai keresztény, valamint korai buddhista közösségek ideális társadalom felfogásához.”
Micsoda ócska blődli. Régi kommunista baromság. A komplexusaikból fakad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!