A politika és a keresztény egyház kapcsolata ma Magyarországon gyakorlatilag ugyan ott tart mint a középkorban általában európában?
Az egyház nem hogy nem kritizálja, hanem elfogadja, sőt támogatja, legitimálja az elnyomó vezért, minden védhetetlen hazug vallási képmutatása ellenére, mert ő dönt arról hogy mennyi pénzt kap az egyházmaffia.
"ember, most jövök ki a templomból"
Miért állna az egyház Gyurcsány mellé?
Gyurcsány megfenyegette a katolikus egyházat a vatikáni szerződés egyoldalú felmondásával.
A baloldal kormányzása idején pedig csökkentették az egyházi iskolák támogatását. Gyurcsány nem titkolja, hogy hasonlót tervez.
Ezek után kellene szembeállnia a kormánnyal, és Gyurcsányt támogatnia?
Középkori magyar egyház:
Járt neki a tized, sőt, kiterjedt birtokai voltak.
Mai magyar egyház:
Nincsenek birtokok, tized helyett egy %-os felajánlások vannak. Az állam járadékot folyósít az egyházaknak, illetve ad pénzt kötött felhasználásra (közfeladatok ellátására, illetve templomépítésre).
Mi történt közben?
A szocialisták megfosztották az egyházakat vagyonuktól, és most a járadékukat is legalábbis nagy mértékben csökkenteni akarják. Miért őket támogatnák?
Inkább a szocialista pártállam idejére emlékeztet a jelenlegi helyzet az állam és az egyház között. Mármint főleg a Kádár-korszakra gondolok, mert nyílt egyházüldözés nyilván nincs, mint Rákosi alatt.
Egyházon belül vannak (sajnos), akik a nagyobb érvényesülés miatt lenyelik a békát és együttműködnek az állammal és vannak, akik felveszik a kesztyűt. A színfalak mögött elég komoly ellentétek vannak a Katolikus Egyház és a jelenlegi kormány között, csak ezt nyilván az állam nem teregeti ki a médiában. Meg helyi szinten is ez látszik. Nálunk a polgármesterrel és néhány képviselővel volt megbeszélése a plébánosunknak és azt mondta nekünk, hogy pontosan úgy tárgyaltak vele, mint anno a pártállam idején: "Itt magának csak egyetérteni van joga." Városunk vezetősége el is érte, hogy ezt a plébánost áthelyezzék. Aztán van olyan pap, aki az érvényesülés miatt elfogadja a fennálló helyzetet és van, aki nem.
A középkorban az Egyház szuverén hatalom volt. A "két kard elmélete" alapján a lelki és a világi hatalom is végső soron az ő kezében volt, csak a világit átruházta az uralkodóra. Volt is ebből sok konfliktus állam és egyház között. Ma nyilván ez a felfogás nincs: az állam vezetői alulról, tehát választások útján kapják a legitimitásukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!