A Kádár-rendszerben kevesebb volt a vallásos ember?
Igen.
Egyreszt ha valaki barmilyen komolyabb munkahelyen dolgozott, parttagnak kellett lennie, es aki parttag volt, annak kotelezo volt ateistanak lenni. A labukat sem tehettek templomba, megnezni sem muemlekkent, nemhogy misere, istentiszteletre, es a csaladtagjaik sem. Katonatisztek, falusi iskolaigazgatok, gyari vezetok, senki nem gyakorolhatott vallast.
A lelkeszek gyerekei sokaig nem mehettek egyetemre, pl. tanarnak sem, nehogy terjesszek a hitet.
Ezen kivul semmi nem szolt a vallasrol, az ujsagokban, teveben, sehol nem emlitettek a hitet, vallast. Az iskolakban sem. Generaciok nottek fel ugy, hogy nem ismertek a Bibliat, a kereszteny hit lenyeget. A plebaniakat, gyulekezeti templomokat ellehetetlenitettek - volt a pap es kesz. A templomepuletek omladoztak, evtizede kifestetlenul, budosen alltak. Voltak, akik hittek, voltak vallasos csaladok, de jo reszuk inkabb titokban tartotta, foleg az ertelmiseg, nehogy baja legyen belole, vagy a gyerekeiknek. A hivatalos vilagnezet a tudomanyos materializmus volt, az alkotmany szerint. A legtobb egyhazi iskolat elvette az allam, az apacarendek egy jo reszet az 50-es evekben feloszlattak. Vallasi tartalmu konyvet csak kulfoldrol lehetett becsempeszni az orszagba, olyan volt, mint a porno.
Az iskolakban azt tanitottak, hogy Istenben hinni csak a szegeny oregek hisznek, akiknek ezt tanitottak, es mar nem tudnak haladni a vilaggal.
Nem, akkoriban több volt a vallásos ember. Még inkább a rendszer elején, sokan abban a közegben nevelkedtek, főleg a 45 előtt születettek.
A 80-as évek végére már felnőtt az a generáció, melynek számos tagja ilyen-olyan okból nem kapott vallásos nevelést. Viszont valamiféle igénye lett volna rá, ez látszik abban, hogy 90-es évek elején a templomokban megjelenik egy nagyobb tömeg, illetve rengetegen fordulnak az ezotéria felé is. Sőt megjelenik a templomokban egy olyan réteg is, akik inkább látszat vallásosok, valami előnyt remélnek belőle, de ők pár év alatt ki is kopnak.
Viszont a mai számokhoz viszonyítva több volt.
7
Igen.
A Kadar rendszer tobb kulonbozo korszakbol allt. Az elején (50-es, 60-as evek) még valoban voltak fiatalok is, akiket igy neveltek, azok egy resze valamilyen formaban megtartotta belul, nehez megmondani, hogyan es hanyan. Sokan pedig megkonnyebbultek, hogy ezzel nem kell mar foglalkozni, templomba jarni stb. Es persze hatott rajuk, hogy semmi nem szorgalmazta a kornyezetukben, inkabb elitelte, igy lassan kikopott az eletukbol. Foleg a nem-ertelmisegbol.
A 70-es 80-es evekben szuletetteknel mar csak egy-egy nagymama volt tobbnyire, vagy az sem. Az atlagszulok nemigen foglalkoztak vele, bar a gyerekeket altalaban hagyomanybol megkereszteltek.
Akik a 80-as evek vegere lettek fiatal felnottek vagy keso kamaszok, egyetemistak, nagy elánnal fordultak a hirtelen kinyilo templomajtok fele, egyutt a hit nelkul felnott ertelmisegi retegekkel, akik meg akartak ismerni, mi az, amit eddig eltitkoltak eloluk. Penz nem volt az egyhazakban, de megnyiltak a kapuk a nyugati, nemet, osztrak, amerikai, holland, norveg stb, tamogatok elott, akik az ujra megalapitott szervezetek, pl. KIE (YMCA) es egyeb egyetemi kereszteny szervezeteken keresztul embereket is kuldtek Magyarorszagra szervezni. Ujraalakult a Kereszteny Ertelmisegiek Szervezete, a kereszteny noi szervezetek.
Az elso szabad kormany eleg kereszteny volt, Antall Jozseffel az elen, es sokat lenditett a dolgon, de megjelent vele a széleken az antiszemitizmus, a magyarkodas, nacionalizmus. Az elejen oriasi volt a kaosz, a holland reformatus part altal szervezett kongresszuson megjelent Habsburg Otto, a konyvesboltok, kereszteny taborok valogatatlanul leforditott es kiadott amerikai evangelikal karizmatikus kisegyhazak konyveit terítették, tele fundamentalista nezetekkel. A konzervativ politikat athatotta a II. vh. elotti avitt hagyomanyokkal terhes katolicizmus, mivel mas, modernebb pelda nem volt, ahova vissza lehetett terni. Sokan mentek lelkesznek, papnak tanulni. Sokan aztan elfordultak az egesztol, miutan megismertek, de sokan voltak, akik formalitasbol maradtak, latszatbol vagy valamilyen politikai vagy egzisztencialis erdekbol. Illetve azok, akik vegig vallasgyakorlok voltak a Kadar-rendszer alatt, most megkonnyebbulten tudtak rola nyiltan beszelni. Csomo egyhazi ingatlan visszakerult az egyhazhoz, iskolak is. De teljesen ateistakent felnott fiatal szulok is megvettek egy-egy gyerekbibliat a 90-es evekben szuleto gyerekeknek, hogy minimalis fogalmuk lehessen.
Mivel mar nagyon regota kulfoldon elek, most nem vagyok kepben, de szerintem 2000 korul (vagy 2010 utan?) nagyon atpolitizalodott az egyhazak rendszere, gondolom, rengetegen tettetik magukat vallasosnak erdekbol a kozelet vezetoi kozul, videken is. Van egy ertelmisegi reteg, akik szuloi feladatuknak tartjak, hogy legalabb egy kicsit tudjon a vallasrol a gyerekuk, mar csak kulturalis, identitasi szempontbol is. De sok elkotelezett, igazi hivo is van.
Viszont Nyugatrol nezve, amit az emberek vallanak, a papok es egyhazak tanitanak, amiket itt is leirva latok keresztenyektol: nagyon le van maradva az egyhazi, vallasi gondolkodas. Es a nyelvezet. A templomok szepulnek, de az egyhazak mondanivaloja nagyon maradi, merev, konzervativ. Az egyeni elkepzeleseknek es kulonbsegeknek nincs helye. Nagyon szigoru, archaikus es szinte bigott dolgokat latok. A nyugati testveregyhazakkal tartjak a kapcsolatot, de megis betokozodott a szemlelet. Nem tudom, miert. Ha valaki elmegy Nyugaton templomba, pl. reformatus, evangelikus, de meg katolikusba is, sokkal nagyobb szabadsagot, egyeni teret, kivancsi es rugalmas papokat talal. Az emberek oszintebben bevalljak, ha valamivel nem ertenek egyet, akar azt is, hogy a kereszthalalt "nem tudja hova tenni" (foleg az ertelmiseg), de voltam olyan katolikus keresztelon, ahol a keresztszulok egy meleg férfipár volt. Szoval a kezdeti lelkesedes a 90-es evek elejen lelassult, es talan megallt, olyan ertelemben, hogy felulrol jon minden valasz, es az egyen sajat elkepzeleseit lefogjak. Latom a neten ezeket a "jofej" papokat, de nem veletlen, hogy Hodasz atya visszavonult es meg is betegedett lelkileg - tobb fecske kellene, hogy igazi nyarat hozzon.
9
"érdekes látni, hogy szerintem élőbb, hitelesebb volt a hit akkor, amikor üldözték"
persze, hiszen akkor csak azok tartottak meg a hituket, akiknek elo, hiteles hituk volt
Rengeteg régi fénykép van a család tulajdonában, valamint a falum elöljárói csináltak falutörténeti fényképalbumot a neten, és küldhet mindenki régi fényképeket.
Egy búcsúi körmeneten, karácsonyi misén, bérmáláskor, konfirmációkor tele volt a templomudvar, a család ott volt a távoli rokonsággal együtt.
Sokkal nagyobb volt a hitélet mindenütt a képek, elmondottak alapján.
Most már búcsú sincs nálunk, templomba sem jár senki, csak pár idős ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!