Mit jelent a zsidóknál a kiválasztottság? Miért "érnek" többet a más népeknél? Miért őket választotta Isten?
"Miért őket választotta Isten"
Valahol hallottam erre egy érdekes választ:
"Kiválasztottak maguknak egy Istent;aki kiválasztotta őket.."
"Mit jelent a zsidóknál a kiválasztottság?"
Azt, hogy a zsidóknak teljesíteniük kell a Tórának mind a 613 parancsát, míg másoknak elég "Noé fiainak hét parancsát", vagy maximum a Tízparancsolatot.
"Miért "érnek" többet a más népeknél?"
Ki mondta, hogy többet érnek? Hol van ez a Bibliában?
Olyan, hogy "többet érnek", csak a zsidóellenes előítéletesek képzeletében létezik, a Bibliában ( és persze a valóságban ) NEM. A Bibliában ez van:
"Nem olyanok vagytok-e a szememben, Izráel fiai, mint az etiópok? – így szól az Úr. Én hoztam föl Izráelt Egyiptomból, a filiszteusokat meg Kaftórból és az arámokat Kírből!" - Ámosz próféta könyve, 9. fejezet, 7. vers
"Miért őket választotta Isten?"
Ábrahám volt az elsõ ember, aki felismerte az EgyI-tent és mindvégig I-tennek tetszõ módon élt, ezért I-ten õt és leszármazottait választotta, hogy saját népe legyenek. (Ez is benne van a Tórában)
A kiválasztottság fogalma a zsidó nép vezéreitől származik, akik belátták hogy egy hatékony eszközre van szükség amivel a csekély létszámú zsidó népet szívóssá, hadrafoghatóvá tegye a körülöttük levő gyakran, sokkal nagyobb erővel bíró ellenséges népekkel szemben, ezt a célt szolgálta az Istennel kötöt szövetség fogalma is, és a messiás eljövetelének ígérete is. A próféták, a nép előljárói voltak azok akik e fogalmakat a nép között elterjesztették. Ők terjesztették el a hírt, hogy Isten egy erős és igazságos vezetőt, egy megváltót fog küldeni, egy vezért, aki rendet teremt Izraelben.
A messiás eljövetelének ígérete azonban többet jelentett, mint a zsidó nép szívóságának, hadrafoghatóságának növelése. Az egyszerű emberek hittek az ígéretben, imáik, fohászaik nem maradt válasz nélkül. Nem véletlen tehát, hogy a Megváltó a zsidó nép szülöttje lett.
Korai felmenőink nagyjainak egyike, akit mi Názáreti Jézus néven ismerünk, magára vállalta ezt a feladatot.
5/... „röviden: a vallást a tudományoskodással összemosó hülyeség.”
Valóban?
Ajámlom, hogy érdeklődj komolyan a vallások iránt, ne csak ilyen felületesen, akkor talán szert teszel némi bölcsességre és illemre.
"szert teszel némi bölcsességre és illemre."
Az udvari etikett elõírja, miszerint a tudományoskodó hülyeséget tudományoskodó hülyeségnek kell nevezni. De erre tanít a Biblia is:
"Mindazt a dolgot, amit parancsolok nektek, tartsátok meg, hogy megtegyétek; NE TÉGY HOZZÁ ÉS NE VÉGY EL belőle." - 5Mózes 13:1
(A kérdés ez volt: MIT JELENT a zsidóknál a kiválasztottság?)
7/... „(A kérdés ez volt: MIT JELENT a zsidóknál a kiválasztottság?)”
Igen, és én arra válaszoltam a legjobb belátásom szerint.
8/8 pelgrim, azért nem ártott volna, ha nem is elolvasni, legalább belenézni a Bibliába, különös tekintettel a Tóara ( a legeleje, Mózes öt könyve).
Hiszed, vagy sem, abból is lehet szert tenni némi bölcsességre és illemre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!