Mit jelent egy vallásellenes számára mindenszentek ünnepe?
Gondolom nem őskeresztény, majd ókeresztény hagyomány szerint megemlékezik minden üdvözült lélekről, szentről, vértanúról, mártírról stb. Gondolom halottak napján sem imádkozik a még az üdvösséget el nem nyert lelkekért.
Az egész onnan indult, hogy a legelső keresztények el kezdtek megemlékezni azokról, akik belehaltak abba, hogy a hitük miatt üldözték őket. Legelőször az illető halálának napján. Ez a rendszer csak addig működött, ameddig nem volt túl sok kimagaslóan példás életű ember, illetve vértanú a közösségekben, akiket már nem tudtak pontosan számon tartani. Ez az ünnep kezdetben közösségenként eltérő időpontokon volt. Voltak, akik májusban tartották, mások a pünkösdöt, vagy húsvétot követő első, vagy második vasárnapon. Ezt követően tett rendet ezen állapotok között IV. Bonifác pápa, aki belsőleg átalakította, majd máj. 13-án felszentelte a római Pantheont, az egykor minden római isten előtt tisztelgő templomot Szűz Mária és minden vértanú tiszteletére, melyben meglátta a hatalmas művészeti és építészeti értéket, vallási célokból pedig már nem látogatták, így az épület a mai napig fennmaradhatott. A keleti, ortodox keresztények a mai napig ezen a dátumon tartják az ünnepet. Ezt követően III. Gergely pápa az egészet áthelyezte máj. 31-ére. Szintén még az ő uralkodása alatt felszentelt egy kápolnát a római Szent Péter-bazilikában "a Szent Szűz, minden apostol, vértanú, hitvalló, s a földkerekségen elhunyt minden tökéletes igaz ember", vagyis röviden minden szentek tiszteletére nov. 01-én. Ekkor az ünnep megint új dátumra került át, ámbár csak IV. Gergely pápa véglegesítette ezt a dátumot. A későbbi időkben adódott hozzá halottak napja, amit egy szerzetes és apát kezdeményezett, amelyen azon elhunytakért imádkozta, akik még nem érték el az üdvözséget.
Sok vallástagadó, vallástalan, vallásellenes azonban mégis megüli mindenszentek napját. Ilyenkor mit ünnepelnek? Azokat a hitetleneket, akiket a nem-hitük miatt üldöztek? Vagy nincs semmiféle ünnep, egyszerűen csak ekkor van idő kimenni a temetőbe, és ők is csak oda szoktak menni? Vagy ők nem is tartják, rosszul tudom? Vagy ők a manapság egyre népszerűbb, egy nappal korábbi, világi halloweent tartják? (Mondjuk az meg kelta pogány gyökerű, ugyanakkor a kelták nem úgy ünnepelték a samhaint, ahogy ma a halloweent ünneplik, csak bizonyos hagyományok, például a beöltözés, meg a zöldségből faragott lámpás nyúlik vissza ilyen messzire.)
Én a halott rokonaimra emlékezek, gyertyát gyújtok, ennyi.
Igazából felét se értem mit hablatyoltál össze ott fenn...
Kit erdekel, hogy kinek milyen unnep? En nem a hulye keltak miatt szeretem a Halloweent, hanem mert vidam unnep, es persze USA-manias vagyok. Temetobe biztos, hogy nem fogok kijarni mindenszentekkor (meg ugy sosem). Csupan elvezem, hogy a sok hivo miatt van egy szabad napom.
A karacsonyt sem azert tartom, mert "Jezus megszuletett" (amugy nyaron szuletett, de mindegy), hanem mert jo az ajandekozas, meg imadom a pofatlanul sok energiat felhasznalo kivilagitast (ertsd: nem erdekel, mennyi energia kell hozza).
Es igy tovabb...
#2.
Néhány másik antiteista szerint meg tavasszal, megint mások szerint ősszel... Egyezzetek meg róla akkor!
Miért kell kiírni ezt minden ünnepnél? (bár a húsvétosra nem emlékszem de lehet csak lemaradtam róla)
Egyébként a válasz az amit az 1. is leírt. Miért ilyen nehéz megérteni hogy mások is tarthatnak olyan ünnepeket amiknek az alapja valamilyen vallási ünnep?
Főleg a mai világban amikor az ünnepek már szinte csak a pénzről szólnak.
#5.
Ennyi erővel a tél is simán lehetne, sőt, a hagyományok, illetve a Biblia alapján következtettek erre a napra. A Biblia ugyanis azt írja, hogy Keresztelő (Szent) János apja, Zakariás, aki ekkoriban Izráel főpapja volt éppen áldozatot mutatott be a jeruzsálemi nagytemplomban a szentélyben, és kimondta a zsidók Istenének nevét, amikor hírül kapta, hogy felesége várandós, és Jánosnak Ő lesz az apja. Ez csak jom kippur napján történhetett, ami általában ősszel van október elején van. Erre plusz kilenc hónap és június végére jutunk. Jánosról azt is tudjuk, hogy félévvel Jézus előtt született, aki ezek alapján decemberben, vagy januárban születhetett. Ezt az hagyomány is erősítette, hogy hanuka alatt született (ami kiszlév hónap 25.), valamint az is, hogy a bibliai próféták fogantatásának napja és halálának napja megegyezett. Jézus márciusban, vagy áprilisban halhatott meg, ugyanis pészah erre a dátumra esik. Erre plusz kilenc hónap és szintén megkapjuk a decemberi-januári karácsonyi ünnepkört. Ezenkívül Szent Ágoston is dec. 25-re tette Jézus születését. Az, hogy a karácsonyt megelőző időszakban több pogány fesztivál is volt, csak megerősítette a döntést, amelyek után gyülekeztek és ünnepeltek a keresztények. Dec. 25-re egyedül sol invictus ünnepe esett, amire bizonyos, hogy nagy hatást gyakorolt a kereszténység Perzsia és Róma közötti útja során, a keresztények pedig Jézus születésére már egész korai időktől kezdve megemlékeztek, és sokan januárban, decemberben.
Semmit, én nem "ülöm meg", ahogy más keresztény ünnepet sem de pl. a Halloweent sem. A halottaimra való emlékezés nincs időponthoz kötve (az egyébként is ma lenne nem?), én inkább akkor szoktam rájuk gondolni, ha valami hozzájuk köthetőt csinálok épp vagy a születésük/haláluk évfordulóin.
Egyébként szerintem az átlag vallásos sem a szentekkel foglalkozik ebben az időszakban, hanem a halottairól emlékezik meg.
#7.
A szent azt jelenti, hogy beteljesedett, a teljességet elért, üdvözült lélek. Se többet, se kevesebbet. Nem pontos az sem, ha valaki azt mondja, hogy "a protestánsok nem hisznek szentekben". A kereszténység egyik alapja a szentté válás. Olyasmi, mint a buddhizmusban a buddhaság.
Ugyanakkor (most jön a de) a római katolikus, görög katolikus, ortodox, anglikán, valamint evangélikus egyházak az üdvözültek (vagyis "szentek" közül) közül kiemelnek szenteket és boldogokat, akiket az egyház példaképeinek tartanak, kimagaslóan tisztelnek életükért, cselekedeteikért. Szent bárki lehet. Szent lehet apa, lehet anya, lehet pap, lehet lelkész, lehet szerzetes, lehet a legutolsó hétköznapi ember is. A mindenszentek éppen azt a célt szolgálja, hogy azon üdvözült emberekről is megemlékeznek a keresztények, akiket név szerint nem ismerünk, nincs külön ünnepük a naptárban (már így is szinte minden nap ünnepnap, hisz ezek a szentek, boldogok halálainak a napjai voltak, és a naptári névnapok is innét erednek). Halottak napján azokért imádkoztak régen, akik még nem érték el az üdvözséget, de a tisztítótűzben vannak, hogy megtisztuljanak, felkészüljenek, elérjék a teljes szentséget.
Nem kiokítani akarok, meg semmi ilyesmi, csak leírtam, hogy mi mit is jelent.
9. vagyok.
Ja, nem fejeztem be. Szóval a reformátusok is hisznek szentekben, hisz ez a kereszténység egyik alapja, csak ők nem emelnek így kis senkit. Szerintük mindenki szent, aki elérte az üdvözséget, nincs értelme hierarchiát, meg megkülönböztetést gyártani. Szerintük éppen amiatt, mert nem ismerhetjük minden ember teljes élettörténetét, még akár igazságtalan is lehet, hogy valakit akkor nem ünnepelnek meg ennyire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!