Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaza lehet a Buddhának és...

Igaza lehet a Buddhának és más filozófusoknak, vallásalapítóknak abban, hogy szenvedést részben a vágyaink okozzák? Akkor miért fokozzuk őket?

Figyelt kérdés

A mai világban nem lehet kilépni az utcára anélkül, hogy burkolt pornográfiával ne találkoznánk, amire egy csomó incel csorgatja a nyálát. Zabálás, italozás mértéktelenül, buli, hedonizmus, "Élj a mának, élj a vágyaknak" stb.


Ha belegondolunk lehet, hogy igazuk volt. A vágyak az anyagiassághoz kötnek minket, emiatt soha nem tudunk a lelki békére koncentrálni. Tele vagyunk ragaszkodással pornó/szex, szerelem, finom ételek és italok stb. Tele vagyunk bálványokkal is: hatalom, pénz, celebek, siker stb.


Lehet, hogy sokkal jobb világot élnénk, ha kioltanánk a vágyainkat?


Ugyanakkor az indulatokkal sem ártana leszámolni, ami szintén káros a vágyak mellett.



2022. okt. 22. 10:38
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

#5.

Igazából rengeteg egónk volt már. Más volt az "énünk" kisgyermekként, gyermekként, fiatalként, felnőttként, idősként és nagyon idősként. Ebből adódóan felvetődik a kérdés, hogy az, amit egónak nevezünk egyáltalán létezik-e, vagy csak egy látszat, egy illúziótól létrejött várfal, ami erősnek látszik, de valójában átsétálhatunk rajta. Ha valóbban nincs, akkor igazából csak lelkünk van, ami a mindenség egy kis, elkülönült része. Ezen filozófia szerint, lelkileg mind rettenetesen közel állunk egymáshoz, sőt, akár még lehet, hogy biológiailag is (lásd: mitokondrium).

2022. okt. 22. 11:00
 12/26 anonim ***** válasza:
32%
Igen, ahogy 10-es írja. Addig élsz, amíg célod, vágyad van. De az igaz, hogy ezeknek a számát érdemes csökkenteni. Vagy legalábbis egy időben csak egy célra fókuszálni.
2022. okt. 22. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

"Újszülöttként sem voltak igazából olyan vágyaid, mint most. Kaptál enni, inni, de nem sóvárogtál irántuk."


Hát azért, akinek gyereke van, ezzel tudna vitatkozni...

2022. okt. 22. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

#7.

Az állatok is vágyakoznak, sóvárognak. Sőt, náluk az egész még erősebb.

2022. okt. 22. 11:02
 15/26 A kérdező kommentje:

#10.

Ez igaz abban, hogy a kategorikus, hétköznapi létnek egy fajtájának vége. Ugyanakkor, ha ezen elvek menti létezés szenvedést hoz, akkor mi szükség van a lét ezen fajtájára, miért nem jobb megszabadulni tőle?

2022. okt. 22. 11:06
 16/26 A kérdező kommentje:
A cél felemel, előrébb mozdít. Fontos, hogy soha ne menjünk "nyugdíjba", hanem mindig aktívak maradjunk, céljaink legyenek. Azonban ezekre nem szükségszerű vágyni, és nem kell feltétlenül a pénzhez sem ragaszkodni hozzá. A pénzt lehet használni, csak nem jó bálványozni, ragaszkodni hozzá.
2022. okt. 22. 11:09
 17/26 anonim ***** válasza:
82%

"Újszülöttként sem voltak igazából olyan vágyaid, mint most. Kaptál enni, inni, de nem sóvárogtál irántuk."


De, az újszülötteknek természetes vágya, hogy enni, inni kapjanak. Később meg ennél összetettebb vágyak is vannak, amik már nem feltétlenül ösztönösek, pl. hogy elolvassak egy jó könyvet, elmejek sörözni a barátaimmal, megmásszak egy hegyet, stb., stb. ízléstől függően. Ismét mondom, akinek már nincsenek vágyai, az halott.

2022. okt. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:

#17.

Négy nemes igazság:

"1. bhava dhukha - a létesülés szenvedés


2. a szenvedés oka a vágyak


3. a vágyak megszüntetésével megszűnik a szenvedés


4. a vágyak megszüntetésének útja : a nemes nyolcrétű ösvényen lehetséges (astángika-márga)


Ez a következő:


1.a helyes szemlélet (pontosabban tökéletes van itt mind a 8 helyen)


2.a helyes elhatározás, döntés


3.a helyes beszéd


4.a helyes életmód


5.a helyes gyakorlás


6.a helyes elmélyedés


7.a helyes jelenlét


8.a helyes elmélyedés"

2022. okt. 22. 11:26
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

"A szerelemmel a felsoroltak közül nincs probléma, egészen addig, amíg nem válik ragaszkodássá. A ragaszkodás pedig szintén helytelen."


Ha helytelen a ragaszkodás, akkor mindig új kapcsolat kell? Annak semmi értelme. Ami jó volt azt többnyire meg lehet javítani, mindig tanul az ember, de közben nem kell mindig új ember.

2022. okt. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
41%

Én egyetértek Kérdezővel abban, hogy a vágyak a szenvedés elsődleges forrásai. Ezt Buddha szépen le is vezeti, akit érdekel, utánaolvashat. (Itt nem "vallási maszlagról" van szó, hanem filozófiáról, az emberi működés ismeretéről, amiben pont a materialisták szoktak gyengébbek lenni.)


A teljes vágykioltás persze csak szerzetesi életmóddal sikerülhet (talán), és ez nem is elvárás a világi emberek felé. De ha tudatosítjuk magát a felismerést a vágyak és a szenvedés összefüggéséről, sokkal könnyebb és bölcsebb az élet.


Abban is egyetértek, hogy a jelen világ elég erősen ellenkező irányba nyom bennünket, lényegében a vágykeltés a fogyasztói társadalom hajtóereje. Az emberek pedig szeretik megmagyarázni maguknak, hogy a vágyakozás igenis jó, és a vágykiélés az élet egyetlen értelme. Ez részben a természetünkből is adódik, részben a materialista agymosás eredménye, ami rájátszik a vágyainkra és az élet értelmével kapcsolatos kétségeinkre.


Érdemes elgondolkodni ezeken, hiszen csak a tökhülyék nem látják, hogy miközben pazarlóan fuldoklunk az anyagi javakban, az életünk órási részét töltjük a szükséges pénz megszerzésével. Rengeteg boldogtalan, céltalan embert látunk mindenféle pszichés zavarokkal, akik a valóság helytelen értelmezésének áldozatai, és csak szaporítják a szenvedést a Földön.


Ha már Buddha: az első lépés a helyes szemlélet lenne, abból fakadnak a helyes gondolatok, szavak és cselekedetek. De ahogy több ezer éve, az emberek nagy részének a "szemét túl sok por fedi" ma is. A helyes felismerések és szemlélet komoly erőfeszítést kívánnak, mert kényelmetlenül szembemennek az elvárásokkal, a megszokott és kényelmes vaksággal.


Ezért aztán itt sem számíthatsz túl sok egyetértésre, kedves Kérdező. A világ világtalan, ez a dolgok rendje, és aki nem akarja, azt nem lehet felrázni a kábulatából. Olyanokkal érdemes ilyesmikről beszélgetni, akiknek a "szemét csak kevés por fedi".

2022. okt. 22. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!