Buddhisták és keresztények! Bűn, ha keresztényként az évben egyszer megemlékezem a Sákjamuni Buddháról?
A történet eléggé hosszú. A lényeg annyi, hogy az életemben egy sorsfordító nagyságú kihívás előtt álltam a tanulmányaim terén, amit soha nem ismételhettem volna meg. Nagyon izgulós vagyok, sőt rettegős, minden kihívástól, amit mások értékelni, vagy látni fognak, annak ellenére, hogy a tanáraim szerint nagyon művelt vagyok, ennek ellenére én kételkedem benne, még úgy is, hogy a versenyeredményeim, tanulmányi eredményeim a tanáraim szavait támasztják alá... Ezen megpróbáltatás után pedig még több következett. Szóval teljesen reményvesztett voltam, keresgéltem az interneten, és ekkor találtam magam szembe ezzel a cikkel: [link]
Ezenkívül tudtam, hogy az iszlámban prófétaként is elismerik egy másik néven, akit a muszlim teológusok a Buddhával azonosítanak.
Imádkozni kezdtem a Buddha közbenjárásáért a saját szavaimmal, valahogy hasonlóan: "Bölcs Buddha, ki a hatalmas bölcsessége, valamint a szeretet és béke iránti elkötelezettsége miatt a világra hatalmas befolyással bírt! Megelőzted Jézus Krisztus földi megtestesülését, de tanaidban már így is láthatunk előképet a későbbi tanokra. Kérlek hallgasd meg imámat, és járj közben értem az Úrnál! Kérlek segíts nekem abban, hogy szerencsésen, sikeresen és erősen meg tudjak küzdeni az akadályokkal. Te, kit megvilágosodásáig annyi nehézség ért, átérezheted a helyzetem. Ha segítesz nekem, és közbenjársz értem, akkor életedről minden évben meg fogok emlékezni a születésed napján."
És valóbban sikerrel, boldogsággal mindent meg tudtam csinálni, úgy ahogy akartam. Minden nehézséget leküzdöttem, és bölcsességgel elengedtem azt, amit el kellett engednem a múltból.
Bűn lenne teljesítenem a fogadalmam, és megemlékezni arról, aki közbenjárt értem?
Római katolikus vagyok, nem érdekel a szekták véleménye.
Bűnt követtem, illetve fogok elkövetni ezzel?
"Buddha nem volt isten. Mindig embernek vallotta magát, és nem akarta hallani, hogy őt imádják."
Imádkoztál hozzá? Igen. Akkor embernek tekinted? Szerintem nem. Ha pedig embernek tekinted, és mégis imádkoztál hozzá, akkor az halottidézés, ami szintén bűn.
"Viszont valamiben téved az előttem válaszoló. Nem igaz, hogy a vallások alapvetően ugyan olyanok és csak felszínesen mások. Alapvetően mások, és csak felszínesen ugyan olyanok."
Ezt talán jobban is kifejtettem volna. Az tény, hogy vannak lényeges(nek tűnő) különbségek. Ellentmondások is. Viszont itt figyelembe kell venni azt is, hogy az adott nép értékrendszere milyen. Ha csak a kereszténységnél maradunk is, nagy eltéréseket talalhatunk országonként. Mindenki hozza2 teszi a régi vallása elemeit, mindenki belelátja a saját helyzetét, a saját kultúrkörük értékeit és tabuit. Mégis, ha ezeket leszedjül róla, ugyanazt kapjuk.
Úíy látom én a többi vallást is. Az alap, a kiindulás ugyanaz, de erre idővel rárakódtak az emberek ideái (vagy a befolyásolás eszközei). Ezeket kell meglátni, mert ezek okozzák az ellentmondásokat. De ez tisztán emberi dolog.
Aztán lehet tévedek, én nem állítom, hogy igazam van. Ez csak az én meglátásom, és szívesen olvasgatok ilyen témákban, akár pro, akár contra.
#9.
Köszönöm a válaszod! :-)
#10.
Köszönöm a válaszod! :-)
Egyébként a judaizmus és a buddhizmus összeegyeztetése lehetetlen: [link]
Amúgy Köves Slomó rabbi és tanár is nyilatkozott már elismerően a buddhizmusról.
Mání próféta egyébként apai ágon zsidó nemes volt. De nem csak nemzetiség szerint, hanem édesapja ágán voltak szigorú rabbinikus hagyományokon nevelkedettek is. Apja is zsidó volt, aki rokonszenvezett a kereszténységgel (érdekes egyébként, hogy a kereszténység és a buddhizmus története is sok helyen hasonlít, előbbi leginkább a judaizmusból fejlődött ki, utóbbi leginkább a hinduizmusból, "szülővallásai" és más vallások is sokáig üldözték őket, majd el kezdték racionálisabban látni a világot, és egyre közelebb kerültek egymáshoz), a végén már zsidókeresztényként hivatkozott magára. Anya perzsa származású zoroasztriánus volt.
#11.
Mária és az összes szent is emberek voltak, mégis lehet a közbenjárásukat kérni.
Az utolsó mondat úgy ahogy van badarság. XD :-D
"Mária és az összes szent is emberek voltak, mégis lehet a közbenjárásukat kérni."
A Biblia szerint a Mennyben Krisztus az egyetlen közbenjárónk. Máriát sehol sem hatalmazza fel arra, hogy az Atyánál közbenjárjon értünk.
"Az utolsó mondat úgy ahogy van badarság"
Miért ism
Ez bálványimádás, ráadásul katolikus szemmel eretnekség is (amennyiben tudatos ez nálad és nem csak egyszerű téves értelmezés). A kereszténység és a buddhizmus max. nagyon felszínen hasonló. Valójában igen komoly, antagonisztikus ellentétek vannak a két vallás között. Nem lehet teljes szívből követni mind a kettőt egyszerre.
Buddha "közbenjárása" helyett inkább (kis túlzással) te imádkozhatnál érte katolikusként, hogy pl. Buddha üdvözüljön és szabaduljon ki a tisztulás állapotából.
"Mária és az összes szent is emberek voltak, mégis lehet a közbenjárásukat kérni."
Igen, mert ők biztosan üdvözültek. Buddháról nem tudjuk. Persze lehet, hogy igen és a megváltás fénye neki is felragyogott, hiszen Isten mindnekit üdvözíteni akar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!