A kereszténység szerint nem lehetne igazságszolgáltatás?
„Ne ítéljetek többé, hogy ne ítéltessetek” Máté 7:1. Lukács beszámolója szerint Jézus még hozzátette: „ne ítéljetek el többé senkit, és semmiképpen nem ítélnek el titeket”. És sokszor mondta még azt is Jézus, hogy kötelesek vagyunk mindig mindenkinek megbocsátani.
Ha ezt figyelembe vesszük akkor nem lehetne igazságszolgáltatás, börtön meg különböző büntetések a bűnözőkkel szemben. De persze az is lehet, hogy én értek félre valamit.
Remélem érthetően sikerült megfogalmaznom a gondolataimat.
Válaszokat előre is köszönöm!
40-es: Jézus utat mutatott, de ezen mindenkinek magának kell járni. Ha valaki az Evangélium szerint él, akkor Jézus útját járja, ez pedig az üdvösség útja.
Nem mesét írtam a törvényekről, hanem a Biblia alapján levezettem neked, hogy miért csak a zsidókra vonatkoznak a ceremoniális és jogi törvények. Röviden: azért, mert velük kötött szövetséget Isten a Sináj hegy lábánál, és ezek a szövetség részét képezték. A nem zsidókra ez nem vonatkozik, mert velük más szövetséget kötött Isten. Viszont az erkölcsi törvények teljesítését tőlük is elvárja, mivel a világ népeivel kötött szövetségben szerepel.
Az Újszövetség törvényei tehát a Tízparancsolat, a Tóra erkölcsi törvényei és a Hegyi beszéd. Javaslom ezek elolvasását, sok kérdésedre választ fogsz kapni.
A megváltásról ne engem kérdezz. Én Jézust prófétának tartom és nem megváltónak.
"Nem mesét írtam a törvényekről, hanem a Biblia alapján levezettem neked, hogy miért csak a zsidókra vonatkoznak a ceremoniális és jogi törvények."
Nem vezettél le semmit csak kijelentetted. Pedig Jézus azt mondta be kell tartani a törvényt és semmiféle hármas felosztásról nem beszélt.
"A megváltásról ne engem kérdezz. Én Jézust prófétának tartom és nem megváltónak."
Nagyon helyes.
Szia
Még a Biblia szerint is van emberi igazságszolgáltatás, mégpedig Isten engedélyével!
De először az idézettel kapcsolatban....
A tökéletlen emberek hajlamosak arra, hogy összehasonlítsák magukat másokkal, és következtetéseket vonjanak le embertársaik értékére vonatkozóan. Ezek a következtetések általában egyéni ízléseken és kivételezéseken alapulnak vagy különböző háttér és nevelés befolyásolja őket.
A keresztényeknek azonban óvakodniuk kell attól, hogy hamis megvilágításban lássák embertársaikat. A keresztény Pál apostol, amikor az evésről beszélt, olyan alapelvet fektetett le, amely segíthet megtartani az egyensúlyt az életnek ezen a fontos területén. Ezt írta: „Aki eszik, ne nézze le azt, aki nem eszik, és aki nem
eszik, ne ítélje el azt, aki eszik, mert Isten szívesen fogadta őt.” Róma 14:3.
Az apostolok és más őszinte szívű emberek szerettek volna Istennek tetszően élni, de ezt sok minden megnehezítette. Sok farizeus például ítélkezett mások felett, és élesen bírálta őket. Ezért Jézus így figyelmeztette a hallgatóit: „Ne ítéljetek meg többé másokat, hogy titeket se ítéljenek meg, mert amilyen ítéletet hoztok, olyan ítéletet hoznak majd felettetek is” Máté 7:1, 2.
Térjünk vissza az igazságszolgáltatásra. Ezt írja a Biblia erről:
Róma 13:1–5
"Mindenki rendelje alá magát a felsőbb hatalmaknak, mert nincs hatalom, csak Istentől. A létező hatalmak Istentől kapták a viszonylagos hatalmukat. Aki tehát ellenszegül a hatalomnak, Isten intézkedésével száll szembe. Akik szembeszállnak azzal, azokat meg fogják ítélni. Mert az uralkodóktól nem azoknak kell félniük, akik jót tesznek, hanem azoknak, akik rosszat. Szeretnéd, ha nem kellene félned a hatalomtól? Mindig tegyél jót, és dicséretet kapsz tőle, mert ő Isten szolgája a javadra. Ha pedig a rosszat teszed, félj, mert nem hiába viseli a kardot. Mert ő Isten szolgája, aki bosszút áll, hogy végrehajtsa a büntetést azon, aki folyton rosszat tesz.
Így tehát kényszerítő okotok van rá, hogy alárendeljétek magatokat, nemcsak e miatt a büntetés miatt, hanem a lelkiismeretetek miatt is."
Kedves 15-ös!
“Adjátok meg tehát a császárnak, ami a császáré, és az Istennek, ami az Istené”
Márk 12:17, Máté 22:21, Lukács 20:25.
Remélem, tudtam segíteni.
Üdv!
"De a nem zsidókkal Isten más szövetséget kötött."
Mikor hol és kivel kötötte ezt a szövetséget?
"Jézus a zsidókhoz beszélt, nekik be kellett tartani minden törvényt."
És ha egy nem zsidó ment oda Jézushoz neki azt mondta nem kell betartani a törvényt? :) Te komolyan azt képzeled Isten az etnikai hovatartozásod alapján szablya meg milyen törvények érvényesek rád? Erről a nácik jutnak eszembe. Náluk volt ilyen ti keresztények pedig ezzel rágalmazzátok Istent.
Kérdező, azért tűnik ellentmondásosnak, mert kevered a dolgokat.
Jézus a személyes ítélkezésről beszélt, nem arról, ha valakit törvényszék elé állítanak, mert törvényszegést követett el.
Két külön dologról van szó. Végül minden embert Isten fog megítélni, de ettől függetlenül szükség van világi tövényhozó testületekre is, akik a közjó ügyében tevékenykednek és a rendet fenntartják. Amikor pl. valaki bíróként ítél, akkor nem maga ítél, hanem azt a törvényt tartatja be, ami éppen érvényes. Ez két külön dolog. Jézus nem általánosságban a törvénykezésről beszélt, hanem a személyes ellenszenvről, a másik elítéléséről, gyűlöletéről. Az olyan dolgokról, amit az egyik ember a másik iránt tesz. A személyes bosszúkról és könyörtelenségekről.
A muszlim válaszoló azt nem érti, hogy nincs olyan, hogy keresztény állam a Bibliában. Isten országa nem evilági ország. Nem egy földi hatalom. Itt a földön azok az emberek tartoznak Isten országához, akik a szeretet törvényét betartják. Az Újszövetség azt mondja, hogy a keresztények amennyire lehet mindenkivel békében éljenek, betartva annak az országnak a törvényét, amiben éppen vannak. Jézus nem ítélte el a római századost a munkája miatt, Keresztelő Jánost mikor kérdezték ezt mondta: "Vámszedők is mentek hozzá, hogy keresztelje meg őket. Ezek szintén megkérdezték tőle: Mester, mit tegyünk? Nekik ezt mondta: Semmivel se hajtsatok be többet a megszabottnál! Megkérdezték tőle a katonák is: Mi pedig mit tegyünk? Nekik ezt felelte: Senkit ne bántalmazzatok, senkit meg ne zsaroljatok, hanem elégedjetek meg a zsoldotokkal!" Luk 3:12-14 Miért lehet ez? Ez a világ, mivel létezik benne a bűn, szükségessé teszi a rendfenntartó szerveket, a bíróságokat stb. Ezt pedig egy kereszténynek nem kell tagadnia.
Mit mond Jézus? "A császárnak fizessék meg, ami a császáré és Istennek, ami Istené." Vagyis a császár szedi az adót, igazságosan vagy igazságtalanul, de voltaképpen a földi hatalom képviselője, aminek alávagyunk vetve. De ez minket nem akadályoz abban, hogy keresztényként, másokat szeretve, másokat segítve tudjunk élni és Istennek járó tiszteletet megadjuk. A keresztények akkor kerülnek szembe a világi hatalmakkal, ha azok üldözik őket a hitükért vagy olyasmire akarják kényszeríteni őket, amit keresztényként nem tehetnek. Ilyen volt pl. amikor kötelezően áldozniuk kellett az isteneknek. De ilyen lehetne pl. az is, ha valamiféle embertelenségre köteleznének. Ebben az estben kerül szembe a keresztény a világi hatalmakkal. Dániel könyve jól szemlélteti a dolgot. Dániel és barátait fiatalon fogságba hurcolták és Babilonban kellett élniük, babiloni oktatásban részesültek és babiloni pozíciókat kaptak. Babilon törvényeit nem szegték meg, de megtartották az identitásukat és mikor konkrétan a hitükkel ellentétes dolgokra akarták őket kényszeríteni, akkor szólaltak fel nyíltan még az életüket is kockáztatva. A keresztények helyzete is hasonló. Idegenben vannak, hiszen ők a mennyei város polgárai, de tiszteletben tartják az itteni törvényeket mindaddig, amíg olyasmire nem kényszerítik őket, ami az ő törvényeikkel szembe megy, ami az Isten és embertársak iránti szeretet. Ahogy Pál mondja: "Nekünk pedig a mennyben van polgárjogunk, ahonnan az Úr Jézus Krisztust is várjuk üdvözítőül" Fil 3:20
Péter ezt mondja:
"Ti azonban választott nemzetség, királyi papság, szent nemzet vagytok, Isten tulajdonba vett népe, hogy hirdessétek nagy tetteit annak, aki a sötétségből az ő csodálatos világosságára hívott el titeket; akik egykor nem az ő népe voltatok, most pedig Isten népe vagytok, akik számára nem volt irgalom, most pedig irgalomra találtatok. Szeretteim, kérlek titeket, mint jövevényeket és idegeneket: tartózkodjatok a testi vágyaktól, amelyek a lélek ellen harcolnak. Tisztességesen éljetek a pogányok között, hogy ha valamivel rágalmaznak titeket, mint gonosztevőket, a ti jó cselekedeteiteket látva, dicsőítsék Istent a meglátogatás napján. Engedelmeskedjetek minden emberi rendnek az Úrért, akár a királynak mint a legfőbb hatalomnak, akár a helytartóknak mint akiket ő küld a gonosztevők megbüntetésére és a jót cselekvők megdicsérésére." 1Péter 2:11-14
Ez furcsának tűnhet, hogy miért mondja, hogy engedelmeskedjünk a világi hatalmaknak. De az a logikája, amit az előbb mondtam. Ahogy Péter is mondja, jövevények és idegenek, vándorok itt a földön, akinek hirdetniük kell azt a jobb világot, aminek a részesei lettek és az életükkel is példának kell lenniük azok felé, akik ezt még nem ismerik.
"Minden lélek engedelmeskedjék a felettes hatalmaknak, mert nincs hatalom mástól, mint Istentől, ami hatalom pedig van, az az Istentől rendeltetett. Aki tehát ellene szegül a hatalomnak, az az Isten rendelésének áll ellen; akik pedig ellenállnak, azok ítéletet vonnak magukra. Mert a jócselekedet miatt nem kell félni az elöljáróktól, hanem csak a rossz miatt. Azt akarod, hogy ne kelljen félned a hatalomtól? Tedd a jót, és dicséretet kapsz tőle: mert Isten szolgája az a te javadra. Ha azonban a rosszat teszed, akkor félj, mert nem ok nélkül viseli a kardot, hiszen ő Isten szolgája, aki az ő haragját hajtja végre azon, aki a rosszat teszi. Ezért tehát engedelmeskedni kell nemcsak a harag miatt, hanem a lelkiismeret miatt is. 6Hiszen adót is azért fizettek, mert ők Isten szolgái, akik éppen ebben a szolgálatban fáradoznak. Adjátok meg mindenkinek, amivel tartoztok: akinek az adóval, annak az adót, akinek a vámmal, annak a vámot, akinek a félelemmel, annak a félelmet, akinek pedig tisztelettel: a tiszteletet. Senkinek se tartozzatok semmivel, csak azzal, hogy egymást szeressétek; mert aki a másikat szereti, betöltötte a törvényt." Róma 13:1-8 Itt Pál voltaképpen azt fogalmazza meg, hogy a világi hatalmak azért vannak, hogy rendet tartsanak, így nem ellenségeink, hiszen a közjóért hozzák a törvényeket. Ha te tisztességesen élsz, akkor normál esetben nem kerülsz szembe a világi hatalmakkal.
Ő maga is a római polgárjogára hivatkozva kerülte el egyszer a méltatlan bánásmódot és a római törvényeket használva jutott el Rómába kihallgatásra. „Szabad-e nektek római polgárt ítélet nélkül megkorbácsolni?”-Kérdezte Pál az ApCsel 22:25-ben.
Vagy itt ezt írja: "Arra kérlek mindenekelőtt, hogy tartsatok könyörgéseket, imádságokat, esedezéseket és hálaadásokat minden emberért, a királyokért és minden feljebbvalóért, hogy nyugodt és csendes életet éljünk teljes istenfélelemben és tisztességben." 1Tim 2:1-2
Végül Pált kivégzik a hitéért, de mindaddig, amig a lelkiismeretünkkel nem ellenkezik, a békességre kell törekedni. Remélem sikerült átadnom, a mögötte meghúzódó logikát.
A szövetséget először Noéval és fiaival, vagyis az egész emberiséggel kötötte Isten. Már írtam róla. A világ népeinek az erkölcsi szabályokat adta Isten.
Később Isten a zsidó népet választotta ki arra, hogy őt képviselje a világban. Erre kötött velük szövetséget Isten, és ennek a szövetségnek a része volt az erkölcsi parancsolatok mellett a sok rituális szabály. Míg a nem zsidókra csak az erkölcsi szabály vonatkozott, a zsidókra az összes.
Ha erről neked a nácik jutnak eszedbe, akkor komoly probléma van veled. Továbbra is javaslom az értetlenkedés helyett a Biblia olvasását.
"A szövetséget először Noéval és fiaival, vagyis az egész emberiséggel kötötte Isten. Már írtam róla. A világ népeinek az erkölcsi szabályokat adta Isten."
A világ népeinek fogalma sem volt arról Isten mit adott Noénak, mivel azt Noénak adta. Szerinted egy Amerikában élső ember honnan tudhatta Isten mit adtt Noénak? :))
"Később Isten a zsidó népet választotta ki arra, hogy őt képviselje a világban."
Isten nem válsztott ki egy népet sem, főleg nem etnkiai alapon. Ez a kiválszott nép marhaság a zsidók hazugsága amit a keresztények is benyaltak, nem tudom miért.
"Ha erről neked a nácik jutnak eszedbe, akkor komoly probléma van veled. Továbbra is javaslom az értetlenkedés helyett a Biblia olvasását."
Igen pontosan a nácik jutnak eszembe erről. Egyébként a nácizmusnak is a Bibliából erednek a gyökerei. A nácik a némtek faji felsöbbrendűségét hirdették az Ószövetség pedig a zsidók felsőbbrendűségét hirdeti.
"A muszlim válaszoló azt nem érti, hogy nincs olyan, hogy keresztény állam a Bibliában. Isten országa nem evilági ország. Nem egy földi hatalom."
Érdekes, olyan mégis van a Bibliában hogy zsidó állam. Ott müködött az hogy Isten törvényeit alkalmazták. A keresztényeknél ez miért nem müködik? Megmondom én miért nem. Mert a keresztények megegyeztek a világi hatalommal és Isten törvényeit lecserélték pogány világi törvényekre. És még ezt is belehamisították a Bibliába. Nem gondolod komolyan hogy Isten azt mondja, cseréljétek le a törvényeit pogány törvényekre? És ez a mese hozzá hogy Isten országa nem evilági ország. Isten országa messze van igaz? Akkor Isten törvényeit sem kell itt alkalmazni hanem majd a pogány vezetők megmondják mi jó itt a földön a keresztényeknek. Szánalmas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!